منطقه 5

نهادهای متولی میدان‌دار شوند

نویسنده: دکتر مجید ابهری/ رفتارشناس و آسیب‌شناس اجتماعی / mahale5@hamshahri.org
از سال 1368، مقام معظم رهبری از تهاجم فرهنگی، تهدید فرهنگی، جنگ نرم، ناتوی فرهنگی و تهدید نرم به‌عنوان مهندسی فرهنگی دشمن برای تضعیف ارکان خانواده در جامعه اسلامی نام برده‌اند و همواره با تعابیری همچون شبیخون فرهنگی، رخنه فرهنگی، هجوم فرهنگی به تهدیدات جبهه دشمن برای انحراف سبک زندگی اسلامی، ایرانی به سوی زندگی غربی به‌عنوان دومین تهدید یاد کرده‌اند...
1396/03/29
از سال 1368،  مقام معظم رهبری از تهاجم فرهنگی، تهدید فرهنگی، جنگ نرم، ناتوی فرهنگی و تهدید نرم به‌عنوان مهندسی فرهنگی دشمن برای تضعیف ارکان خانواده در جامعه اسلامی نام برده‌اند و همواره با تعابیری همچون شبیخون فرهنگی، رخنه فرهنگی، هجوم فرهنگی به تهدیدات جبهه دشمن برای انحراف سبک زندگی اسلامی، ایرانی به سوی زندگی غربی به‌عنوان دومین تهدید یاد کرده‌اند. متأسفانه از آن تاریخ صاحب‌نظران به دامنه خطرات موجود به‌طور جدی توجه نکرده و اگر هم تلاشی کرده‌اند، در غالب و اندازه گستردگی هجوم دشمن نبوده و بیشتر جوانب نظری را مورد توجه قرار دادند. نفوذ به جامعه اسلامی نتیجه شومی به‌عنوان خطر تهی شدن پایه‌های جامعه و تضعیف ساختار آن اجرا می‌شده و ابزار این تهاجم در غالب شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی همواره در نقش توپخانه فرهنگی دشمن ایفای نقش کرده‌اند. آمار جوانان مجرد و آماده ازدواج وقتی با میزان افزایش آمار طلاق، خانواده‌های زن سرپرست و بی‌سرپرست و آمار بیوه‌های جوان کنار یکدیگر قرار بگیرند پازل شوم جبهه دشمن را تکمیل می‌کنند.
خانواده به‌عنوان اصلی‌ترین واحد اجتماعی در جامعه و همچنین محور اساسی هویت اسلامی و ملی نه تنها چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است بلکه خطر آن‌چنان نزدیک و جدی به نظر می‌رسد که معظم‌له بارها و بارها مثل آنچه در سخنرانی ایشان در خراسان جنوبی بیان شد، واقعیت تلخ نفوذ جریان مدرنیته را بیان کرده و خانواده و ارزش‌های مرتبط با آن و همچنین جایگاه اساسی آن در رشد و تعالی فرهنگی مورد توجه ایشان قرار گرفته است.
آسیب‌هایی که خانواده را مورد تهدید و هجوم قرار می‌دهد چنان جدی و پر رنگ است که هر فرد دلسوزی را به اندیشه و تکاپو وادار می‌کند. کاهش آمار خانواده‌های متکامل و متعارف و افزایش آمار خانواده‌های متزلزل، توانمندی خانواده را به‌عنوان یک مجموعه متعهد از بین برده و در این شرایط هیچ یک از اعضای خانواده از سالمندان تا پدر و مادر و کودکان در جایگاه واقعی خود واقع نشده‌اند. ضعف حمایت از زنان سرپرست خانوار همراه با افزایش آمار آنها باعث شد تا کیان خانواده‌های دیگر نیز در معرض گردباد خطر قرار گیرد. در همین‌جا نبود‌ ساز و کارهای مناسب برای تکریم سالمندان و نبود سیاست‌های حمایتی از آنها برای حفظ و ارتقای سلامتی آنها نه تنها مورد غفلت واقع شده است بلکه سپردن سالمندان به مراکز نگهداری به‌عنوان یک رفتار امروزی مورد توجه و عمل قرار گرفته است. دولت‌ها به جای تقویت و تشویق خانواده‌ها در پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برنامه معینی در این زمینه ارائه نداده‌اند. تمام این دلایل و آسیب‌ها باعث شده تا سیاست‌های کلی خانواده توسط رهبر معظم و معزز انقلاب اسلامی ترسیم و ارائه شود تا ضمن تبیین جایگاه خانواده و هدایت آن به مقام واقعی و ارزشمند خود، جامعه در مقابل هجوم‌های فرهنگی مسلح و بیمه شود. همچنین باید به موضوع همسرگزینی مناسب، ازدواج آسان و‌‌‌ ترویج و تسهیل آن همسو با ارتقای سرمایه‌های اجتماعی مانند اعتماد اجتماعی، مشارکت‌های اجتماعی در غالب خانواده‌ها، دولت و نهادهای متولی به‌طور جدی وارد میدان شده و اجازه ندهند تا جوانان پاکدامن و ارزشمدار ایرانی به انحراف کشیده شوند. با ابلاغ سیاست‌های خانواده حجت بر دولت و نخبگان و نظریه‌پردازان اجتماعی تمام شده و از اینجا به بعد هر‌گونه غفلت یا قصوری باید با شدت مورد مؤاخذه قرار گیرد چراکه چالش‌ها و آسیب‌ها در ابعاد فرهنگی به مرز هشدار رسیده و هیچ‌کس را در حاشیه امنیت قرار نمی‌دهد.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code