منطقه 6

آب را گِل نکن!

نویسنده: بهروز مسروری
افزایش بارش‌ها و نزول برکات آسمانی به بحران کم‌آبی پایان نداده و عده‌ای از شهروندان هنوز هم خطر کمبود آب را نادیده می‌گیرند...
1396/03/29
 افزایش بارش‌ها و نزول برکات آسمانی به بحران کم‌آبی پایان نداده و عده‌ای از شهروندان هنوز هم خطر کمبود آب را نادیده می‌گیرند و همچنان بر هدر دادن منابع آب در آستانه فصل تابستان پافشاری می‌کنند. این در حالی است که با چند راهکار ساده می‌توان در صرفه‌جویی مصرف آب سهیم شد. مطالعه و کسب اطلاعات درباره روش‌های اصولی آبیاری باغچه‌های خانگی یکی از همین روش‌هاست. اگر می‌خواهید با روش صحیح آبیاری باغچه خانه‌تان و صرفه‌جویی در مصرف آب سهیم شوید این گزارش را بخوانید.

 گیاهان خاص بکارید
این تصور که هرچه بیشتر به گیاهان آب بدهیم سرسبزتر خواهند شد اشتباه است. بسیاری از گل‌ها و گیاهان به آب بسیار کمی نیاز دارند تا شادابی و طراوت خود را حفظ کنند. اگر گیاهان خاص منطقه خودتان را در باغچه بکارید آب بسیار کمتری نیاز دارند. در ضمن کود شیمیایی، روند تبخیر آب را کندتر خواهد کرد و به رشد گیاهان کمک می‌کند. افزودن 5 تا 7 سانتی متر کود طبیعی به باغچه، توانایی خاک برای حفظ آب را افزایش می‌دهد.

 زمان آبیاری باغچه
یک راه خوب برای اینکه بدانید باغچه‌تان به آبیاری نیاز دارد یا نه این است که پایتان را روی چمن‌های کف باغچه بگذارید. اگر با قدم برداشتن شما علف‌ها به سمت بالا برگردند، یعنی نیازی به آبپاشی ندارند و اگر صاف بمانند یعنی باغچه‌ آماده آبیاری است. اغلب باغچه‌ها فقط یکبار در هفته به آبیاری نیاز دارند و لازم نیست هر روز آبیاری شوند. در فصل سرد می‌توانید آبیاری باغچه را به کل متوقف کنید چراکه هوای خنک‌تر، شبنم صبحگاهی و باران باغچه را دوباره به حالت طبیعی خودش برمی‌گرداند.

 روش صحیح آبیاری
به گونه‌ای باغچه را آبیاری کنید که آب کاملاً به ریشه گیاه نفوذ کند. آبپاشی سطحی هم سریع تبخیر می‌شود و هم فایده چندانی برای ریشه گیاه نخواهد داشت. برای اینکه بدانید تا چه اندازه باغچه را آبیاری کنید، یک قوطی کنسرو خالی کنار آن بگذارید. وقتی قوطی پُر از آب شد، آبپاشی کافی است. آبیاری اول صبح گیاهان بسیار بهتر از شب است زیرا از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند. آبیاری در صبح زود و اواخر شب تبخیر شدن آب پای گیاهان را هم کاهش می‌دهد. از آب دادن به گیاهان در هنگام وزش شدید باد خودداری کنید چون باد تبخیر آب را تسریع می‌کند.

 پیشتازی منطقه در صرفه‌جویی آب
آمار و ارقام آبفای منطقه نشان می‌دهد که خوشبختانه اهالی منطقه در زمینه مصرف بهینه آب پیشتاز بوده‌اند و مصرف آب در منطقه هنوز به مرز هشدار نرسیده است. به گزارش روابط‌عمومی آبفای منطقه تعداد 5 هزار و 885 فقره انشعاب فعال در این محدوده وجود دارد و میزان مصرف آب در یک‌ماه یک میلیون و 563 هزار و 181‌مترمکعب بوده که نشان می‌دهد اهالی ساکن در این محدوده الگوی مصرف بهینه آب را رعایت می‌کنند. با این حال وجود باغچه‌های خانگی به‌ویژه در شمال منطقه ایجاب می‌کند که اهالی با روش صحیح و اصولی باغچه‌های خانگی که تأثیر فراوانی در مصرف بهینه آب شرب دارد آشنا شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code