منطقه 6

ایست به خودروهای آلاینده

نویسنده:
«کاهش» مخفف «کنترل آلودگی هوای شهر» و نام طرحی است که طی یکسال اخیر زیاد درباره آن شنیده‌ایم. طرحی که از ابتدا قرار بود جای طرح زوج و فرد را بگیرد و مطابق آن خودروها بر اساس میزان آلایندگی‌شان اجازه‌‌‌ تردد در مناطق مرکزی پایتخت را داشته باشند...
1395/10/20
  «کاهش» مخفف «کنترل آلودگی هوای شهر» و نام طرحی است که طی یکسال اخیر زیاد درباره آن شنیده‌ایم. طرحی که از ابتدا قرار بود جای طرح زوج و فرد را بگیرد و مطابق آن خودروها بر اساس میزان آلایندگی‌شان اجازه‌‌‌ تردد در مناطق مرکزی پایتخت را داشته باشند. بخشی از این طرح از مهر ماه سال جاری در شهر تهران به اجرا درآمده و تردد خودروهای فاقد معاینه‌فنی در محدوده طرح زوج و فرد، جریمه 50 هزار تومانی را برای مالک خودرو به همراه دارد. اما اینکه اصل این طرح چه بوده، کدام بخش آن در حال اجراست و چه مزایا و معایبی در پی دارد، سؤالاتی است که در این گزارش با مسئولان شرکت کنترل کیفیت هوا، معاونت حمل‌ونقل و ترافیک و پلیس راهور منطقه در میان گذاشته‌ایم.

‌‌ تردد خودروهای فاقد معاینه‌فنی ممنوع
برنامه‌ریزی و مطالعات طرح «کاهش» از سال 1392 با نگاهی به تجربیات موفق دیگر کشورهای دنیا در این زمینه آغاز شد. قرار بر این بود که این طرح جایگزین طرح زوج و فرد شود و به جای پلاک خودروها، میزان آلایندگی آنها جواز ورود به محدوده طرح باشد، اما از آنجایی که فقط 15‌درصد خودروهای شهر کاربراتوری هستند، در صورت اجرای کامل طرح، تنها 15درصد خودروها نمی‌توانند در محدوده زوج و فرد تردد کنند و این موضوع بار ترافیکی بسیاری را به مناطق مرکزی تحمیل خواهد کرد. سرانجام بعد از کش و قوس‌های فراوان بین نهادهای مرتبط از جمله پلیس راهور، شرکت کنترل کیفیت هوا، شهرداری و... تصمیم بر این شد اجرای طرح زوج و فرد کماکان ادامه داشته باشد و ممنوعیت‌‌‌ تردد خودروهای فاقد معاینه‌فنی هم به آن اضافه شود.

کاهش 19‌درصدی آلودگی هوا
«حسین‌رضا شهیدزاده» قائم‌مقام مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا، معتقد است طرح کاهش یا همان L. E. Z می‌تواند کاهش 19‌درصدی آلودگی هوا را در پی داشته باشد. شهیدزاده می‌گوید: «جلوگیری از‌‌‌ تردد 10‌درصد خودروهای کاربراتوری و 5‌درصد خودروهای فرسوده شهر تهران در محدوده زوج و فرد فعلی باعث می‌شود آلودگی هوای تهران تا 19‌درصد کاهش پیدا کند. این در حالی است که در طرح زوج و فرد که هر روز تقریباً از ورود 50‌درصد خودروهای شهر به محدوده طرح زوج و فرد جلوگیری می‌شود، فقط 4‌درصد کاهش آلودگی هوا داشته‌ایم.»

اعمال محدودیت برای خودروهای فرسوده
محدوده طرح «کاهش» همان محدوده طرح زوج و فرد است و دوربین‌های ثبت تخلف، علاوه بر کنترل پلاک، از این پس کار بررسی برگه‌های معاینه‌فنی خودروها را هم برعهده دارند. با این تفاوت که در طرح «کاهش» این میزان آلایندگی خودروها است که اجازه‌‌‌ تردد یا ممنوعیت ورود به طرح را به مالکان می‌دهد. بر این اساس، خودروها بعد از مراجعه به مراکز معاینه‌فنی، در یکی از گروه‌های سبز، زرد و قرمز جای می‌گیرند و با توجه به این رنگ‌های مجازی، تکلیف‌شان برای‌‌‌ تردد در محدوده طرح «کاهش» مشخص می‌شود. از مهر ماه امسال که طرح کاهش به اجرا درآمده، فقط خودروهای دارای معاینه‌فنی می‌توانند در محدوده طرح زوج و فرد‌‌‌ تردد کنند. خودروهای کاربراتوری و فرسوده‌ای که قادر به گرفتن معاینه‌فنی از مراکز معاینه‌فنی نیستند، اجازه ورود به محدوده طرح را ندارند.

کاهش بار ترافیکی
اینکه اجرای این طرح چه تأثیری در وضعیت ترافیکی منطقه داشته، سؤالی است که از «ولی نجاتی مسگری»، معاون حمل‌ونقل و ترافیک منطقه، می‌پرسیم و او می‌گوید: «ممانعت از‌‌‌ تردد خودروهای فاقد معاینه‌فنی در محدوده زوج و فرد از بار ترافیکی منطقه کم می‌کند و شاهد کاهش آلودگی هوا هم خواهیم بود.» نجاتی ادامه داد: «پوشش شبکه حمل‌ونقل عمومی در منطقه ما کامل است و شهروندان در مدت کوتاهی می‌توانند به یکی از مدهای حمل‌ونقل عمومی مثل مترو، بی.آر.تی، اتوبوس و تاکسی دسترسی پیدا کنند. به این‌ترتیب مشکلی بابت کاهش خودروها در منطقه و افزایش سفرهای درون‌شهری با وسایل حمل‌ونقل عمومی نداریم.»

زیرساخت‌ها مهیا شود
با اینکه به نظر می‌رسد پوشش شبکه حمل‌ونقل عمومی منطقه مناسب است، اما سروان «محمدرضا باباپوران»، رئیس آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور منطقه، معتقد است برای اجرای کامل طرح کاهش باید زیرساخت‌ها را مهیا کرد. باباپوران می‌گوید: «کاهش‌‌‌ تردد خودروها در مرکز شهر، قطعاً به کاهش ترافیک، به حداقل رساندن نزاع و درگیری‌های روزانه، کم شدن آلودگی هوا و... منجر خواهد شد، اما اگر قرار است از ورود خودروهای بیشتر به مرکز شهر جلوگیری شود، باید بسترهای آن هم مهیا شود. به‌عنوان مثال ما به پارکینگ‌های طبقاتی، نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و اصلاح هندسی معابر نیاز داریم و بدون آنها نمی‌توانیم شاهد اجرای کامل و بی‌نقص طرح کاهش باشیم.»

2خط بی.آر.تی یک (آزادی، تهرانپارس) و هفت (تجریش، راه‌آهن) از منطقه ما عبور می‌کند. در مجموع 42 ایستگاه بی.آر.تی در منطقه وجود دارد تا مسافران به راحتی در شهر‌‌‌ تردد کنند.

6هزار تاکسی به‌صورت ثابت و شناور در منطقه کار جابه‌جایی مسافران را انجام می‌دهد. مقصد یا مبدأ 63 خط تاکسی در منطقه ما قرار دارد.

10ایستگاه سهم منطقه ما از ایستگاه‌های مترو پایتخت است. ایستگاه‌های طالقانی، شهدای هفتم‌تیر، دروازه دولت، شادمان، میدان جهاد، میرزای شیرازی، میدان ولی‌عصر(عج)، فردوسی، تئاتر شهر و میدان انقلاب هر روز آماده سرویسدهی به مسافران هستند.

57درصد سفرهای روزانه منطقه، سهم ناوگان حمل‌ونقل عمومی شامل مترو، اتوبوس و تاکسی است. بر اساس آمار موجود، روزانه 30 هزار مسافر از طریق ایستگاه مترو جهاد به منطقه وارد یا از آن خارج می‌شوند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code