منطقه 6

ایمنی ساختمان‌ها را دریابید

نویسنده: حمیدرضا رسولی / دبیر منطقه 6
به قول استاد علی نصیریان، بازیگری سراسر تظاهر است و با این تعریف، گریم را باید مهم‌ترین تکنیک برای طبیعی جلوه دادن تظاهر بازیگر نزد مخاطب دانست...
1396/09/13
 به قول استاد علی نصیریان، بازیگری سراسر تظاهر است و با این تعریف، گریم را باید مهم‌ترین تکنیک برای طبیعی جلوه دادن تظاهر بازیگر نزد مخاطب دانست. چهره‌پرداز چیره‌دست، مخاطب را با آنچه نویسنده می‌خواهد همراه می‌کند و چهره‌پردازی، اساساً نقش بی‌بدیلی در مفلوک نشان دادن شخصیت‌ها یا تبدیل آنها به ابرقهرمان داستان‌ها دارد. از این‌رو ارزش کار چهره‌پرداز نزد بسیاری از کارگردانان کاربلد کمتر از نقش اول فیلم نیست.
این مقدمه را گفتم تا برسم به طرحی که قرار است با اجرای آن، شمایل ساختمان‌های قدیمی و فرسوده حدفاصل میدان فردوسی تا میدان انقلاب زیبا شود. طرح حذف زوائد فیزیکی قبلاً هم در خیابان‌ها و میدان‌های مهم پایتخت اجرا شده و با اجرای آن، تصویری غیر‌واقعی از ساختمان‌های کهنه و پرخطری که بیم تخریب آنها می‌رود پیش روی مخاطب قرار می‌گیرد.
مطابق اعلام پایگاه مدیریت بحران منطقه، به مالکان 200 ساختمان فرسوده و قدیمی منطقه که فاقد استانداردهای ایمنی هستند اخطار داده شده و دست بر قضا شمار زیادی از این ساختمان‌ها که مسیر تخلیه اضطراری و سیستم اطفای حریق ندارند، حد فاصل میدان فردوسی تا میدان انقلاب واقع شده‌اند.  زیباسازی ساختمان‌های فرسوده پایتخت از میدان‌های امام خمینی(ره) و حسن‌آباد و بهارستان شروع شد و حالا به خیابان شلوغ و پر‌‌‌ تردد انقلاب و راسته کتابفروش‌ها رسیده و به نظر می‌رسد انبوه ویرانی و ناایمنی این ساختمان‌های 50‌ـ 60 ساله، زیر‌لایه‌ای از رنگ و لعاب‌ پنهان می‌شود؛ در حالی‌که بررسی وضع ایمنی این ساختمان‌ها از رسیدگی به نمای ظاهری آنها مهم‌تر است.
یقیناً برای آراستن ظاهر ساختمان‌های فرسوده هزینه قابل توجهی صرف شده در حالی‌که با چنین بودجه‌ای می‌شود به وضع ایمنی این ساختمان‌ها سامان داد یا به مالکانی که از صرف هزینه‌های سنگین بیم دارند و بیش از دو دهه به اخطارهای ‌گاه و بیگاه بی‌اعتنایی کرده‌اند، تسهیلات و کمک هزینه پرداخت کرد.
باید به این باور برسیم که مشکل ناایمن بودن ساختمان‌های فرسوده و پرخطر با بندکشی آجرها و رنگ‌آمیزی دیوارها برطرف نخواهد شد و باید نگران ایمنی ساکنان این ساختمان‌ها و هزاران شهروندی که هر روز از کنار آنها عبور می‌کنند بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code