منطقه 6

تجمع و سلفی گرفتن ممنوع!

نویسنده: زهرا رهنما
وقوع حوادث غیرقابل پیش‌بینی همان اندازه که برای مدیران شهری یک هشدار جدی است برای شهروندان هم آزمونی بزرگ محسوب می‌شود...
1395/11/11
 وقوع حوادث غیرقابل پیش‌بینی همان اندازه که برای مدیران شهری یک هشدار جدی است برای شهروندان هم آزمونی بزرگ محسوب می‌شود. کسانی که در حادثه پلاسکو با تجمع بی‌مورد مانع امدادرسانی به مصدومان شدند یا با انتشار تصاویر دلخراش احساسات عمومی را جریحه‌دار کردند در این آزمون مردود شدند. اطلاع‌رسانی درباره رفتاری که شهروندان باید در چنین مواقعی بروز بدهند می‌تواند از تکرار چنین ماجراهایی جلوگیری کند. این گزارش که در گفت‌وگو با فرشاد کریمی، رئیس ایستگاه 18 آتش‌نشانی در محله بهجت‌آباد تهیه شده به شما کمک می‌کند تا در مواقع بروزحادثه بهترین تصمیم را بگیرید.

نشانی غلط ندهید
چنانچه از وقوع حادثه‌ای باخبر شدید در نخستین فرصت با شماره 125 تماس بگیریدش و این کار را با حفظ خونسردی انجام بدهید. در این مواقع حواستان باشد که نشانی صحیح بدهید و حدفاصل محل حادثه را به آتش‌نشانی اعلام کنید. مثلاً اگر محل وقوع حادثه در محدوده خیابان زرتشت است باید بگویید حد فاصل میدان ولی‌عصر(عج) تا خیابان فاطمی. حتی‌المقدور یک نفر از اهالی، سر خیابان اصلی بایستد و خودروهای آتش‌نشانی را تا محل حادثه همراهی کند.

راه را باز کنید
به محض شنیدن صدای آژیر راه را برای خودروهای امدادی باز کنید. بی‌توجهی شما به خودروهای امدادی هنگام رانندگی می‌تواند به مرگ یک شهروند و بروز یک واقعه تلخ منجر شود. در این مواقع خودرو خودتان را به سمت راست خیابان هدایت کنید تا راه برای عبور خودروهای امدادی باز شود.

مانع عبور مأموران نشوید
اگر حادثه در نزدیکی منزل یا محل کار شما رخ داد مانع ورود مأموران امدادرسان نشوید و اجازه بدهید مأموران از بهترین و کوتاه‌ترین مسیر ممکن برای امدادرسانی به افراد در معرض خطر عبور کنند. یادتان باشد در این مواقع مانع مأموران امدادی نشوید، چراکه هنگام وقوع حوادث ثانیه‌ها سرنوشت مصدومان را تعیین می‌کنند.

مسیر امدادرسانی را مسدود نکنید
از هر‌گونه تجمع در محل حادثه که به مسدود شدن مسیر امدادرسانی و کمک به مصدومان حادثه منجر می‌شود خودداری کنید. هنگام وقوع حوادث بهتر است از شعاع 10متری محیط حریق و حوادث عبور نکنید تا مأموران اورژانس و آتش‌نشانی زودتر خودشان را به محل برسانند.

عکس و فیلم نگیرید
به گفته رئیس ایستگاه 18 آتش‌نشانی در مواقع بروز حادثه باید به‌عنوان شهروند مسئول از انتشار هر‌گونه فیلم و عکس دلخراش از محل حادثه جلوگیری کرد. فراموش نکنید انتشار تصاویر دلخراش در فضای مجازی یک عمل غیراخلاقی است و از طرفی فرماندهان در نبود دوربین‌ها راحت‌تر با نیروهای امدادی ارتباط برقرار می‌کنند.

از خبرسازی خودداری کنید
هنگام وقوع حادثه از شایعه‌سازی و انتشار خبرهای کذب خودداری کنید. به گفته فرشاد کریمی خبر ارسال پیامک آتش‌نشانان از محل حادثه کذب محض بود و خبرسازی‌هایی از این دست باعث وارد شدن لطمات روحی به همکاران و خانواده آتش‌نشانان شد. یادتان باشد در این مواقع هیچ خبر بدون منبعی را منتشر نکنید.

به آتش‌نشانان روحیه بدهید
بعد از هر حادثه‌ای هرگز در مورد مأموران امدادی قضاوت نکنید. به گفته فرشاد کریمی، مقصر جلوه دادن مأموران امدادی در حوادثی که منجر به فوت شهروندان می‌شود با تخریب روحیه آنها همراه خواهد بود. فراموش نکنیم که آتش‌نشانان فداکار برای نجات شهروندان از جان مایه می‌گذارند و بعد از هر حادثه باید به آنها روحیه داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code