منطقه 6

خط‌های راهگشا

نویسنده: هستی تهرانی
تعارف که نداریم! ترافیک در نیمه دوم سال آنقدر کلافه‌کننده است که حوصله همه شهروندان منطقه را سر می‌برد و زمان زیادی را از کسانی که در ترافیک گیر می‌افتند هدر می‌رود...
1396/09/13
 تعارف که نداریم! ترافیک در نیمه دوم سال آنقدر کلافه‌کننده است که حوصله همه شهروندان منطقه را سر می‌برد و زمان زیادی را از کسانی که در ترافیک گیر می‌افتند هدر می‌رود. حتماً برایتان اتفاق افتاده وقتی در زنجیره خودروها گرفتار شده‌اید، شاهد حرکت بی‌دردسر اتوبوس‌های بی.آر.تی باشید با خودتان گفته باشید که کاش هم از بی.آر.تی برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کردید. در این اینفوگرافی حلقه اتصال ایستگاه‌های مترو و بی.آر.تی منطقه را بررسی کرده‌ایم تا بتوانید با استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی ترافیک را دور بزنید و زودتر به مقصد برسید.

سامانه اتوبوس‌های تندرو یا بی.آر.تی که مخفف Bus Rapid Travel است، از وسایل حمل‌ونقل عمومی است که در بسیاری از کلانشهرهای دنیا برای افزایش سرعت اتوبوس‌ها استفاده شده است. پیمودن سریع مسیر، زمان انتظار کوتاه، در دسترس بودن و امکانات مناسب در اتوبوس‌ها از جمله مزایا و ویژگی‌های این شیوه از حمل‌ونقل عمومی است.

اپلیکیشن‌های مترو تهران و سیستم رهیاب به شما کمک می‌کنند به وسیله تلفن همراه بتوانید بهترین مسیر را برای رفت‌وآمد روزانه انتخاب کنید و بدانید نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو، بی.آر.تی و تاکسی به شما کجا واقع شده‌اند.

3خط اتوبوس تندرو یا بی.آر.تی از محدوده منطقه ما عبور می‌کند. این خط‌ها خطوط شماره 1، 5 و 7 هستند.

15ایستگاه بی.آر.تی در منطقه ما محل سوار و پیاده شدن مسافرانی است که این سیستم حمل‌ونقل عمومی را برای‌‌ تردد انتخاب کرده‌اند.

3خط مترو شماره 1، 3 و 6 از محله‌های منطقه ما می‌گذرند تا مسافران شبکه زیرزمینی حمل‌ونقل بتوانند سریع‌تر به مقصد برسند.

9ایستگاه مترو در حال حاضر در منطقه ما فعال است اما عملیات ساخت ایستگاه‌های دیگری مثل ایستگاه پارک لاله و کارگر در حال انجام است.

19کیلومتر طول خط 1 سامانه بی.آر.تی است که در خیابان انقلاب از منطقه ما می‌گذرد و از ابتدا تا انتهای آن 45 دقیقه زمان سفر است.

18کیلومتر فاصله نخستین و آخرین ایستگاه خط 7 سامانه بی.آر.تی است که از میدان راه‌آهن به میدان تجریش می‌رود و بسیاری از ایستگاه‌های آن در منطقه ما واقع شده است.

248ایستگاه اتوبوس در منطقه ما وجود دارد که مربوط به خطوط بی.آر.تی نیست اما بسیاری از این ایستگاه‌ها به ایستگاه‌های مترو دسترسی آسان دارند.

  خط 5 اتوبوس‌های بی.آر.تی از پایانه علم و صنعت آغاز و به پایانه بیهقی ختم می‌شود. این خط ۱۰ ایستگاه دارد و بیشتر آنها در بزرگراه رسالت هستند. ایستگاه‌های این خط به این‌ترتیب است: پایانه علم و صنعت، آیت، رسالت، کرمان، اثنی‌عشری، استاد حسن بنا، سیدخندان، بهشت مادران، مصلا و پایانه بیهقی.

  این خط در منطقه ما هیچ ایستگاه تقاطعی با خطوط دیگر بی.آر.تی ندارد.
 
خط5
با 2 ایستگاه بیهقی و مصلا در منطقه ما از بیهقی تا پایانه علم و صنعت ادامه دارد اما با هیچ‌کدام از ایستگاه‌های بی‌‌.آر.تی منطقه تلاقی ندارد.

خط1
با 5 ایستگاه از پایانه آزادی تا چهارراه تهرانپارس با خطوط 1 و 4 مترو تلاقی دارد.

خط7
با 8 ایستگاه از میدان راه‌آهن تا پایانه تجریش با خط 2 مترو تلاقی دارد.

خط1
این خط از کهریزک تا تجریش مسافر جابه‌جا می‌کند و در این مسیر ایستگاه‌های شهید بهشتی، شهید مفتح، هفتم‌تیر، طالقانی، دروازه دولت در منطقه ما قرار گرفته‌اند.

خط3
این خط مترو از آزادگان به قائم(عج) است و در مسیر آن در منطقه ما ایستگاه‌های تئاتر شهر، میدان ولی‌عصر(عج)، میدان جهاد، میرزای شیرازی، شهید بهشتی وجود دارند.

خط6
این خط هنوز در دست ساخت است و قرار است تا 6 ماه آینده مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. ایستگاه‌های دانشگاه تربیت مدرس، کارگر، بوستان لاله و میدان ولی‌عصر(عج) در منطقه ما به این خط تعلق دارند.

خطوط بی.آر.تی که از منطقه ما می‌گذرد
کدام خطوط بی.آر.تی در کدام ایستگاه‌ها متقاطع هستند؟

این خط از میدان راه‌آهن در جنوب تهران به سمت میدان تجریش حرکت می‌کند. خط 7، ۳۹ ایستگاه دارد. این ایستگاه‌ها به این‌ترتیب هستند:
خط7
پایانه تجریش، کاظمی، باغ فردوس، پسیان، همایونی، محمودیه، شهید افشار، پارک‌وی، امانیه، خبرنگاران، پارک ملت، نیایش، ظفر، میرداماد، سه‌راه ونک، میدان ونک، پل همت، توانیر، سی و دوم، آبشار، پله سوم، پله اول، بهشتی، مطهری، قدس، میدان ولی‌عصر(عج)، دمشق، طالقانی، چهارراه ولی‌عصر(عج)، (انقلاب)، جمهوری، جامی، امام خمینی(ره)، منیریه، فرهنگ، پل امیر بهادر، مدرس، مولوی، مختاری، راه‌آهن.

ایستگاه‌های تقاطعی:
ایستگاه چهارراه ولی‌عصر(عج) با خط ۱
ایستگاه ولی‌عصر(عج)
با خط ۲

خط1
نخستین خط از سامانه اتوبوس‌های تندرو در مسیر پایانه آزادی به سمت چهارراه تهرانپارس افتتاح شد. این مسیر ۲۵ ایستگاه دارد و غرب به شمال شرق تهران را به هم متصل می‌کند. این مسیر در حالت عادی ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.‌ ترتیب ایستگاه‌های این خط به این شکل است: پایانه آزادی، آزادی، استاد معین، دانشگاه شریف، نواب، دکتر قریب، میدان انقلاب، دانشگاه تهران، چهارراه ولی‌عصر(عج)، فردوسی، دروازه دولت، شریعتی، پل چوبی، میدان امام حسین(ع)، منتظری، فتحنایی، فرودگاه، سبلان، وحیدیه، پل نیروی هوایی، آیت غربی/ شرقی، ابوریحان، خاقانی، داریوش و چهارراه تهرانپارس.

ایستگاه‌ تقاطعی:
ایستگاه چهارراه ولی‌عصر(عج) شرقی‌غربی تقاطع با خط ۷
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code