منطقه 6

خـــانه سبز آقای عـکاس

نویسنده: نیلوفر ذوالفقاری
از پله‌ها که بالا می‌روم مراقب هستم گلدانی را به زمین نیندازم، راه‌پله‌ها پر از گلها و گیاهانی است که مشابه آنها حداقل در تهران نایاب است....
1396/01/28
 از پله‌ها که بالا می‌روم مراقب هستم گلدانی را به زمین نیندازم، راه‌پله‌ها پر از گلها و گیاهانی است که مشابه آنها حداقل در تهران نایاب است. اما این صحنه‌ها قبل از دیدن حیاط خلوت، درخت‌های موز و نارگیل و باغچه سرسبز خانه جاسم غضبانپور است. اینجا خانه سبز عکاس معروف سال‌های دفاع‌مقدس در یوسف‌آباد است که شاید بسیاری از آنها که نامش را شنیده‌اند از علاقه عجیب او به گلها و گیاهان بی‌خبر باشند. گفت‌وگوی ما با این شهروند علاقه‌مند به طبیعت یک هفته قبل از روزی انجام می‌شود که به نام «زمین پاک» نامگذاری شده است. این گزارش را بخوانید تا بدانید چطور می‌شود در قلب پایتخت و در حیاط خانه ده‌ها گل و گیاه کمیاب را پرورش داد.

از پشت لنز دوربین
جاسم غضبانپور اهل خرمشهر است، جایی که بر خلاف تصور بعضی افراد نه تنها خشک و کویری نیست بلکه تنوع گلها و گیاهان آن قابل توجه است. علاقه غضبانپور به سرسبزی از همان سال‌های کودکی در شهری آغاز شده که فقط بیش از 250 نوع خرما در آن پرورش داده می‌شود. می‌گوید: «پدربزرگم به شکل حرفه‌ای در کار پرورش گیاهان و محصولات کشاورزی مختلف بود. هنوز بچه بودم که وقتی علاقه من را به گیاهان دید کرت کوچکی برایم آماده کرد، در آن بذر سبزی کاشت و به من یاد داد چطور از سبزی‌ها مراقبت کنم. نخستین درآمد زندگی‌ام را از فروش دسته‌های سبزی به دست آوردم که آن روزها در خرمشهر کاری مرسوم بود و از همانجا بود که علاقه‌ام شکل جدی‌تری به خود گرفت.» با این حال بیشتر افرادی که نام غضبانپور به گوششان خورده او را به‌عنوان عکاس دفاع‌مقدس می‌شناسند. او عکاسی را در کارگاهی کوچک در خرمشهر به شکل تجربی یاد گرفت، از زندگی روزمره همشهری‌های خود عکاسی کرد تا قدم به دانشگاه هنر گذاشت و به روزهای پر خطر و خاطره جنگ تحمیلی رسید تا زمانی دوباره به زادگاهش برگردد. هرچند عکاسی از خرمشهر در روزهای قبل و بعد از آزادسازی آن نقطه درخشان کارنامه غضبانپور است، اما او تجربه‌های ارزشمند دیگری هم دارد؛ چند سال پیش کتابی با عنوان «سیمای تهران در 50 روز حملات موشکی» منتشر کرد که حاوی عکاس‌های روزها و شب‌های موشکباران تهران است. بعدها زمینه عکاسی غضبانپور تنوع بیشتری گرفت و او جذب عکاسی از جلوه‌های مختلف زندگی و معماری ایرانیان شد. کتابخانه ایرانی مجموعه عکس‌های او برای معرفی ۵۰ خانه قدیمی با ارزش ایرانی همراه با نقشه‌های بناهاست که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مهمانانی از 4 گوشه ایران و جهان
زندگی پر از سفر یک عکاس به غضبانپور کمک کرده بیشتر نقاط کشورمان را از نزدیک ببیند. علاوه بر این او به کشورهای مختلفی هم سفر کرده است. مهم‌ترین سوغاتی او از این سفرها، بذر و قلمه گلها و گیاهانی است که کمتر کسی باور می‌کند بتوان آنها را در پایتخت آن هم در باغچه خانه نگهداری کرد. باغچه حیاط خانه او سرسبز و باطراوت است و صدای پرنده‌ها روی شاخه درخت‌ها باعث نشاط می‌شود. اطلاعات غضبانپور درباره گیاهان حاصل تجربه‌های متعدد و البته مطالعه تخصصی درباره این علاقه‌مندی سبز است: «می‌دانستید در دنیا بیش از 100 نوع کدو وجود دارد؟ من اینجا چندین نوع آن را پرورش می‌دهم، از کدویی که با آن سازهای مختلف می‌سازند گرفته تا کدوهایی که ظاهر آنها به نظر عجیب و ناآشنا می‌رسد.»
دیدن بنفشه افریقایی، انواع کاکتوس، درخت موز و نارگیل، گل‌های گرمسیری، گیاهان ارمنستانی، نیلوفر آبی تالاب انزلی در حوض، بهارنارنج، تمبرهندی، پنبه، درختان موی تاکستان، فلفل سبز و آویشن، شاهتوت و گل‌محمدی در حیاط خانه غضبانپور تجربه جالبی است. او هر بار برای عکاسی به نقطه‌ای سفر کرده گیاه جدیدی با خود آورده، گاهی هم دچار دردسر شده، اما خودش می‌گوید ناامیدی برای او معنا ندارد: «گاهی اطرافیان می‌گفتند امکان ندارد فلان گیاه را بتوانی در تهران پرورش دهی اما من آنقدر به تلاش و مطالعه ادامه می‌دادم تا با به ثمر نشستن آن گیاه نفس راحتی بکشم و مطمئن شوم موفق شده‌ام.»

آنها فرزندانم هستند
عکاسی که دوربین مهم‌ترین یار این سال‌های او بوده می‌گوید علاقه‌مندان به گل و گیاه به این جلوه‌های زیبای خلقت خداوند مثل فرزندان خود علاقه دارند و ساعت‌های زیادی را صرف رسیدگی به آنها می‌کنند: «موقعی که گیاهانم به گل می‌نشینند یکی از سرگرمی‌های من هر صبح عکاسی از آنهاست. خوب می‌دانم هر گیاه چقدر رشد کرده، کدام گیاه حالش خوب نیست و کدام نیاز به رسیدگی بیشتری دارد. با آنها حرف می‌زنم و حواسم به همه آنها هست. گاهی وقتی از سفر برمی‌گردم می‌بینم که یکی از آنها با وجود همه رسیدگی‌ها خشک شده چون خودم نبوده‌ام که مثل همیشه مراقبش باشم.»
حالا دیگر رسیدگی به گلها و گیاهان برای آقای عکاس از یک سرگرمی روزمره به فعالیتی جدی و دوستداشتنی تبدیل شده که ساعت‌های زیادی از روز او را به خود اختصاص می‌دهد. او معتقد است در همین پایتخت پر از دود و شلوغی هم می‌توان با کمی انگیزه و علاقه خانه‌ای سبز و باطراوت داشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code