منطقه 6

داستان3 قهرمان

نویسنده: احمدرضاحجارزاده
سالن‌های تئاتر در منطقه ما کم نیستند، اما برخی سالن‌ها با اینکه کیفیت مناسبی برای اجرای نمایش دارند و معمولاً آثار ارزشمندی هم در آنها روی صحنه می‌روند، مهجور مانده‌اند...
1396/02/25
 سالن‌های تئاتر در منطقه ما کم نیستند، اما برخی سالن‌ها با اینکه کیفیت مناسبی برای اجرای نمایش دارند و معمولاً آثار ارزشمندی هم در آنها روی صحنه می‌روند، مهجور مانده‌اند و کمتر کسی از وجودشان خبر دارد، مثل تماشاخانه ماه در حوزه هنری که جزو بهترین سالن‌های نمایش منطقه است. این‌روزها اگر به این تماشاخانه سر بزنید، شاهد نمایشی خواهید بود به نام «آبی‌ترین آسمانی زمین» که هر تماشاگری را به سال‌های پرخاطره دفاع‌مقدس می‌برد. این نمایش دفاع‌مقدسی داستان سه شخصیت را روایت می‌کند که هرکدام به نحوی در آب به شهادت می‌رسند. نکته ویژه این نمایش این است که بازیگران در حوضچه‌‌ای با 4 هزار لیتر آب به ایفای نقش می‌پردازند و این موضوع کار آنها را دشوارتر کرده است. به دیدن نمایش «آبی‌ترین آسمانی زمین» رفتیم و با کارگردان، بازیگران و برخی تماشاگران آن گفت‌وگو کردیم.

یک نمایش صادقانه
محمد قاسمی، از کارگردانان شناخته‌شده تئاتر دفاع مقدس، تاکنون نمایش‌های بسیاری را با این موضوع روی صحنه برده است. او در نمایش تازه خود سراغ یک داستان واقعی از زندگی خودش و دو داستان دیگر درباره روزهای دفاع‌مقدس و تأثیر آن بر زندگی مردم رفته است. قاسمی که بازیگر نقش فرهاد است، درباره این نمایش می‌گوید: «نمایشنامه «آبی‌ترین آسمانی زمین» را اردیبهشت‌ماه سال 95 نوشتم. آن زمان حدود پنج‌ماه‌ بود که درصدد نوشتن نمایشنامه تازه‌ای بودم اما سوژه پیدا نمی‌کردم. یاد حرف یکی از دوستانم افتادم که «وقتی آدم چیزی به ذهنش نمی‌رسد، بد نیست به خودش رجوع کند.» بنابراین قصه مستندی به خاطرم آمد که در دوران دفاع مقدس و در 9 ‌سالگی برای خودم اتفاق افتاد و ما به نهاوند رفتیم و در روستایی پناه گرفتیم. این یادآوری آغاز نوشتن نمایشنامه شد. آن را نوشتم و به حالت درام درآوردم.» قاسمی درباره شخصیت‌های نمایش توضیح می‌دهد: «ابتدا شخصیت «کژال» را به قصه آوردم که یک دختر کرد و از اهالی کوبانی است و به جنگ داعشی‌ها می‌رود. بعد قصه فرهاد را که یکی از کودکان قربانی جنگ است نوشتم. از طرفی فکر کردم درباره هواپیمای ایرباس 655 که توسط ناو آمریکایی مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد، خیلی کم گفته شده. دیدم آن دویست‌وهشتادوچندنفر مسافر هواپیما هرکدام قصه‌ای داشتند و چه‌قدر خوب است بدانیم یکی از آنها در آن لحظه چه حالی داشته است.» قاسمی معتقد است «آبی‌ترین...» یکی از صادقانه‌ترین نمایش‌هایی است که تاکنون کارگردانی کرده است: «معمولاً مخاطبانی که در تئاتر شهر و حوزه هنری نمایش ما را دیدند دچار حس عجیبی شده‌اند. به‌خصوص بچه‌های دهه 50 و 60 خیلی درگیر موضوع نمایش شده‌اند. چیزی که برایم خیلی مهم بود، آگاه کردن افرادی است که در دوران دفاع مقدس نبودند. مثل دهه هفتادی‌ها که هرگز جنگ را حس نکردند و هیچ‌وقت نمی‌دانند دهه شصت یا پنجاه چگونه گذشت و چه اتفاق‌هایی برای کشور ما افتاد.»

به یاد شهدای غواص
بازیگران نمایش «آبی‌ترین آسمانی زمین» در حوضچه‌ای با 4 هزار لیتر آب ایفای نقش می‌کنند. اتفاق مشترکی که برای سه شخصیت داستان می‌افتد، این است که هر سه در آب که مظهر پاکیزگی است به شهادت می‌رسند. بیماری عجیب فرهاد بعد از رودررو شدن با خلبان عراقی که در نهایت منجر به مرگش در آب می‌شود، شهادت کژال در آب و سقوط هواپیمای ایرباس در آب بستری را فراهم کرد تا استفاده از آب در صحنه نزد تماشاگران اتفاق ویژه‌ای شود. پری بارانی، بازیگر نقش کژال درباره نقش خود می‌گوید: «کژال دختری است با روحیه مردانه که دوست دارد در خانه و کار و زندگی، همپای پدر و مادرش باشد. او دختری از کوبانی است که به جنگ داعش می‌رود و به شهادت می‌رسد. خوشحالم که قشر جوان با این نمایش ارتباط برقرار کردند و لذت بردند. این نخستین تجربه بازیگری پری بارانی در آب است. او اعتراف می‌کند تا امروز حتی بازی در آب را ندیده اما این تجربه برای او بسیار لذتبخش بوده: «از نظر بدنی، وقتی به خانه می‌رویم، تمام دست و پاهای‌مان درد می‌کند. یک ماه زمان کمی نیست که هر شب داخل آب باشیم اما چون این نقش را خیلی دوست دارم و با آن ارتباط برقرار کردم، برایم دشوار نبود.»

نمایشی برای نسل جوان
«فرخنده» دختر جوانی است که در بحبوحه جنگ تحمیلی  عاشق یک پسر بسیجی و سربه‌زیر می‌شود اما خانواده‌اش با ازدواج آنها مخالفند. او تمام تلاشش را می‌کند تا ثابت کند پسر بسیجی را دوست دارد. رامین به جبهه می‌رود و اسیر می‌شود و فرخنده در جست‌وجوی او به عراق می‌رود اما با سقوط هواپیمای ایرباس توسط شلیک ناو آمریکایی کشته می‌شود. فرخنده در خیال خودش حس می‌کند پیش رامین است و او را می‌بیند. محیا جباری، بازیگر نقش فرخنده می‌گوید: «وقتی بازی در نمایشی با مضمون دفاع مقدس به من پیشنهاد شد، متن را خواندم و خیلی خوب توانستم با آن کنار بیایم. به حدی تحت تأثیر متن و نقشم قرار گرفتم که هر شب روی صحنه حس می‌کنم در هواپیما هستم و این اتفاق برای خودم می‌افتد. خیلی زود و راحت توانستم خودم را جای فرخنده بگذارم. ابتدا چون قرار نبود نمایش را در آب بازی کنیم، بدون آب تمرین می‌کردیم. بعد که عوامل گروه استخر را ساختند، یک سال طول کشید تا توانستیم خودمان را با شرایط وفق بدهیم. روزهای خیلی سخت اما لذت‌بخشی بود.» این بازیگر درباره تأثیرگذاری نمایش بر مخاطب می‌گوید: «به نسل جوان‌ توصیه می‌کنم حتماً این نمایش را ببینند. این نمایش با مضمون و محتوای تازه حس و حال دوران دفاع‌مقدس را به جوان‌های امروز می‌رساند. نمایشنامه «آبی‌ترین...» روی خودم خیلی تأثیر داشت. اوایل شرایط جنگ را درک نمی‌کردم و باور چنین فضایی برایم سخت بود اما وقتی وارد این نمایش شدم، تحت تأثیر قرار گرفتم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code