منطقه 6

دور تهران با یک بلیت

نویسنده: فاطمه شمس
این روزها استفاده از حمل‌ونقل عمومی در پایتخت پرترافیک و آلوده به چند دلیل با استقبال شهروندان مواجه شده‌ است...
1396/03/29
 این روزها استفاده از حمل‌ونقل عمومی در پایتخت پرترافیک و آلوده به چند دلیل با استقبال شهروندان مواجه شده‌ است. دسترسی آسان، کاهش زمان و ایمنی‌‌‌ تردد و مقرون به صرفه بودن از جمله دلایل پرکاری وسایل نقلیه‌ای مانند مترو و اتوبوس است. به همین دلیل طی چند سال اخیر مدیریت شهری سعی کرده با ایجاد ایستگاه‌های جدید مترو، افزایش قطار و جانمایی ایستگاه‌های سامانه تندرو شرایطی مناسبی را برای جابه‌جایی شهروندان در تهران فراهم کند تا آلودگی هوا به حداقل برسد. هفته گذشته، هشتمین ایستگاه مترو منطقه در تقاطع بزرگراه‌های جلال‌آل‌احمد و دکتر چمران به نام دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد.
هفته قبل، این ایستگاه در خط 7 مترو تهران و همزمان با 6 ایستگاه دیگر به بهره‌برداری رسید و در دسترس اهالی قرار گرفت. ویژگی مهم ایستگاه تربیت مدرس این است که محلی برای تبادل سفر است و با یک بلیت می‌توانید به تمام نقاط پایتخت دسترسی پیدا کنید. برای اطلاع از جزئیات جدیدترین ایستگاه مترو در منطقه و دسترسی‌ها به این نقطه، با معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهردار منطقه و مجری طرح خط 7 مترو تهران گفت‌وگو کردیم.

همه چیز درباره خط 7
خط 7 مترو تهران 22 کیلومتر طول دارد و در نخستین مرحله، ایستگاه‌های میدان بسیج، میدان محمدیه، بریانک، کمیل، شهید نواب صفوی، دانشگاه تربیت مدرس و میدان صنعت افتتاح شد. خط 7 عنوان عمیق‌ترین خط مترو تهران را دارد، چراکه در بعضی نقاط عمق آن به 56‌متر می‌رسد و با همه 6 خط دیگر مترو تبادل خط دارد. از بین 22ایستگاه این خط تاکنون 7 ایستگاه‌ از جمله ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس در نزدیکی پل نصر افتتاح شده و قرار است 18ایستگاه باقیمانده تا پایان سال تکمیل شود.

ساعت کار موقت ایستگاه
با توجه به این‌که فقط دو رام قطار به شکل رفت و برگشت و همزمان در خط 7 فعالیت می‌کند، سرفاصله حرکت قطارهای ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس و سایر ایستگاه‌های خط 7 حدود 45 دقیقه است اما این زمان به مرور کاهش پیدا می‌کند. ولی مسگرنجاتی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه درباره ساعت ورود و خروج قطار در ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس می‌گوید: «با توجه به جلساتی که با مسئولان مترو تهران داشتیم قرار است در روزهای اولیه افتتاح مترو، ساعت کار آن از 10 تا 13 باشد تا در صورت وجود نواقص، بتوان آن را برطرف کرد. اما تا یک هفته دیگر ساعت کار این ایستگاه در منطقه مانند سایر ایستگاه‌های فعال مترو عادی خواهد شد.»

دسترسی به ایستگاه بی.آر.تی
مجری طرح خط 7 مترو تهران نکته مهم در جانمایی ورودی‌های ایستگاه‌های مترو را نزدیکی آنها به وسایل حمل‌ونقل عمومی معرفی می‌کند و می‌گوید: «ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس، ایستگاه تقاطعی و تبادلی است و ارتباط به خط 6 و 7 مترو را ایجاد می‌کند. به همین دلیل حجم‌‌‌ تردد در این ایستگاه بالا می‌رود و شهروندان زیادی از مناطق مختلف تهران از آن استفاده خواهند کرد.» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه در توضیح گفته‌های ‌مجری طرح اضافه می‌کند: «اتصال دو خط مترو، یکی از مشخصه‌های ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس است و از آنجایی که بیشتر شهروندان از ارزان‌ترین مد حمل‌ونقلی استفاده می‌کنند، این ایستگاه در نزدیکی ایستگاه اتوبوس‌های بی.آر.تی جانمایی شده است.» مسگرنجاتی اضافه می‌کند: «سامانه تندرو پایانه افشار به پایانه جنوب در پل نصر و در بزرگراه چمران ایستگاه دارد.»

پله‌های برقی‌ کار می‌کنند
براساس گفته مجری طرح خط 7 مترو تهران، ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس در جنوب بزرگراه جلال‌آل‌احمد واقع شده و قرار است 4 در ورودی داشته باشد تا دسترسی آن به چهار طرف تقاطع دو بزرگراه جلال آل‌احمد و چمران ساده باشد. در حال حاضر فقط یکی از این دسترسی‌ها قابل استفاده است و به مرور زمان بقیه هم تکمیل خواهد شد. مهدی امینی می‌گوید: «پله‌های برقی این ایستگاه و همه ایستگاه‌های افتتاح شده خط ۷ به دلیل عمق زیاد آن طولانی‌ و همگی قابل استفاده هستند. اما آسانسورهای هیچ‌یک از آنها هنوز برای‌‌‌ تردد شهروندان آزاد نیست و البته مسائل امنیتی هم مزید بر علت شده است.»

راه‌اندازی دو خط جدید تاکسی
 معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه درباره افزایش خطوط حمل‌ونقل عمومی برای دسترسی آسان شهروندان به ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس می‌گوید: «معابر منطقه بیش از 90درصد به پوشش حمل‌ونقل عمومی مجهز هستند و شهروندان می‌توانند به یکی از مدهای حمل‌ونقل عمومی شامل مترو، تاکسی و اتوبوس دسترسی پیدا کنند. برای ایستگاه جدید مترو هم در کنار انواع تاکسی‌ها گذری که از بزرگراه جلال آل‌احمد عبور می‌کنند دو خط تاکسی هم در نظر گرفته شده که در حال حاضر مسافرگیری می‌کنند.» مسگرنجاتی ادامه می‌دهد: «پل نصر به ونک و پل نصر به تجریش دو خط تاکسی فعال در خروجی ایستگاه هستند. اما به دلیل فعالیت‌های عمرانی زیر پل گیشا فعلاً خطوط در جایگاه اصلی‌شان قرار ندارد.»

خط 7 مترو تهران در یک نگاه
طول خط:  27 کیلومتر
تعداد ایستگاه‌ها:   22 ایستگاه
تعداد ایستگاه‌های افتتاح شده:   7 ایستگاه
تعداد ایستگاه‌های تقاطعی:   6 ایستگاهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code