منطقه 6

روبــان قـرمزدر پــاتوق معروف

نویسنده: هستی تهرانی
کمی این پا و آن پا می‌کنند و از دور نوشته‌های روی بنر را می‌خوانند. وقتی باخبر می‌شوند آزمایش رایگان ایدز برای داوطلبان انجام می‌شود،‌ تردید را کنار می‌گذارند...
1396/09/13
  کمی این پا و آن پا می‌کنند و از دور نوشته‌های روی بنر را می‌خوانند. وقتی باخبر می‌شوند آزمایش رایگان ایدز برای داوطلبان انجام می‌شود،‌ تردید را کنار می‌گذارند. از ساعت 10 صبح یک روز پاییزی اطراف نیمکتی در مرکز بوستان دانشجو شلوغ‌تر از معمول شده، چون اعضای انجمن احیاء و توان‌یاب کیت‌های آزمایش ایدز را به این محل پر رفت‌وآمد آورده‌اند و این آزمایش را رایگان برای شهروندان انجام می‌دهند. بررسی‌های مشاوران این انجمن می‌گوید تعداد افراد در معرض ابتلا و گروه‌های پرخطر در این بوستان زیاد است. به بهانه روز جهانی  ایدز، با مشاوران انجمن احیا همراه شده‌ایم.

گام اول اطلاع‌رسانی
چند سرباز با لباس فرم با فاصله کمی از محل انجام آزمایش رایگان ایدز ایستاده‌اند و برای انجام این کار‌‌‌ تردید دارند. مشاوران با حوصله به هرکدام از آنها کمک می‌کنند تا تصمیم بگیرند.
افرادی که سابقه اعتیاد، تزریق با سرنگ مشترک، بریدگی با وسایل نوک‌تیز آلوده، خالکوبی در مراکز غیرمجاز و رابطه جنسی محافظت نشده دارند، بیشتر از بقیه در معرض ابتلا هستند. ساعتی ایستادن کنار مشاوران انجمن نشان می‌دهد هنوز بسیاری از شهروندان اطلاعاتی درباره این بیماری و راه‌های انتقال آن ندارند.
صالحی به محمد، سرباز 22 ساله‌ای که از شهری مرزی آمده می‌گوید که نگرانی او بی‌مورد است و ویروس روی وسایل اصلاح زنده نمی‌ماند، با این حال بهتر است در فضای خوابگاه و پادگان فقط از وسایل شخصی خود استفاده کند. «آزمایش ایدز در مراکز درمانی حدود 300 هزار تومان هزینه دارد. شما تست رایگان انجام می‌دهید؟‌»، «جواب این آزمایش تا چه اندازه دقیق است؟‌»، «اگر جواب آزمایش مثبت بود باید چه کنم؟‌».
اینها بیشتر سؤالاتی است که شهروندان با کنجکاوی از مشاوران می‌پرسند. قدم اول ارائه توضیحات درباره بیماری ایدز است. کارشناسان نوع بیماری و روش‌های انتقال آن را شرح می‌دهند. بعد داوطلبان وارد مرحله مشاوره فردی می‌شوند. مشاور از آنها سؤالاتی می‌پرسد که لزوم یا عدم لزوم انجام آزمایش را تعیین می‌کند. افرادی که در معرض خطر ابتلا قرار گرفته‌اند می‌توانند با یک آزمایش ساده، شبیه به تست قند خون، در مدت 10 دقیقه بفهمند مبتلا به ویروس اچ‌.آی.‌وی هستند یا نه؟
اما بسیاری از افراد هم به بهانه‌های نادرست مانند ترس از آبرو سراغ آزمایش نمی‌روند، شاید به همین دلیل در میان ده‌ها نفر افرادی که آزمایش داده‌اند، حتی یک خانم دیده نمی‌شود. اینجاست که مشاوران تلاش می‌کنند در بوستان جست‌وجو و افراد مختلف را برای انجام آزمایش قانع کنند.

کوه یخ آمارها
پیش از این انجمن احیا و توانیاب بعد از مدت‌ها تلاش موفق شد به‌عنوان نخستین تشکل مردم‌نهاد مینی‌بوسی را عازم محدوده‌های پرخطر شهر کند تا با ارائه آموزش‌های مختلف و انجام آزمایش‌های لازم، گامی در راه پیشگیری و درمان این بیماری بردارد. این مینی‌بوس می‌تواند امکاناتی را در اختیار گروه‌های در معرض خطر قرار دهد که به آموزش و درمان دسترسی ندارند. روان‌شناس، مشاور، مددکار و پزشک با حضور در میان گروه‌های پرخطر تلاش می‌کنند ضمن ارائه آموزش‌های مورد نیاز به این افراد کمک کنند، در صورت ابتلا به این ویروس، خدمات درمانی لازم را دریافت کنند. با گذشت 14 سال از مطرح کردن این ایده، اعضای اصلی انجمن موفق شده‌اند همراهی نیروهای داوطلب را هم برای آموزشگری جلب کنند. هرچند بعضی افراد تصور می‌کنند تنها مناطق حاشیه‌ای شهر در معرض خطر هستند، اما تجربه اعضای انجمن ثابت کرده در بسیاری از نقاط مرکزی شهر هم نیاز به آموزش و آزمایش وجود دارد. فاطمه صالحی از مشاوران این تشکل می‌گوید: «رفتارهای پرخطر باعث شده الگوی انتقال ویروس دچار تغییر شود و به همین دلیل در منطقه خودمان، نقاطی مانند پارک لاله، میدان‌های انقلاب و ولی‌عصر(عج) و پارک دانشجو پرآسیب محسوب می‌شوند. حضور مشاوران از این نظر مهم است که نه تنها شهروندان را آموزش می‌دهند، بلکه به گروه‌های در معرض خطر کمک می‌کنند به راحتی با انجام آزمایش درباره وضعیت ابتلای خود به این ویروس اطلاعات کسب و در صورت نیاز درمان را آغاز کنند.» صالحی معتقد است با اینکه تا به حال ابتلای 33 هزار نفر به این ویروس تأیید شده اما به گفته کارشناسان این آمار مانند کوه یخی است که تنها قسمتی از آن قابل مشاهده است و برای داشتن اطلاعات و آمار دقیق‌تر باید اطلاع‌رسانی و آزمایش‌های گسترده انجام شود. به گفته صالحی هر فرد مبتلا به ویروس ایدز به‌طور متوسط می‌تواند 10 نفر دیگر را به این ویروس دچار کند به همین دلیل هم آموزش اهمیت زیادی در راه پیشگیری از شیوع بیماری دارد. اما قبل از آن باید مبتلایان از بیماری خود و تبعات آن باخبر شوند.

بوستان دانشجو
نامش ارکان است، 21 سال دارد و مدتی است که با توجه به شرایط خاص جسمی و روحی، برای انجام عمل تغییر جنسیت اقدام کرده است. او می‌گوید اطلاعات محدودش را درباره ایدز از برنامه‌های تلویزیون کسب کرده اما تعداد زیادی از افراد شبیه به خود را می‌شناسد که بوستان دانشجو پاتوق آنهاست و هیچ چیز درباره این بیماری نمی‌دانند.
صالحی می‌گوید: «در بعضی نقاط منطقه ما درصد ابتلا به ویروس ایدز قابل توجه است. مثلاً تعداد زیادی از دانشجویان با فریب سودجویان با خیال خام تمرکز بیشتر برای درس خواندن، سراغ موادمخدر جدید می‌روند غافل از اینکه خود را در دام این بیماری می‌اندازند. از طرف دیگر رفتارهای پرخطر به مهم‌ترین عامل انتقال ویروس تبدیل شده است. منطقه ما بسیار پررفت‌وآمد و مهاجرپذیر است و آسیب‌های مختلفی در آن رواج دارد. در این وضعیت انجام فعالیت‌های جدی برای آموزش و پیشگیری باید در اولویت قرار بگیرد.»
بنیامین 23 ساله است و به سختی به مشاوران اعتماد می‌کند. اما عاقبت می‌گوید که سابقه زندان و روابط پرخطر دارد. او چندان به انجام تست تمایل ندارد اما بالاخره با اصرار مشاوران قانع می‌شود. سینا هم بعد از پرسیدن سؤال‌های متعدد تصمیم به انجام آزمایش می‌گیرد. او می‌گوید: «مردم نگاه خوبی به این بیماری ندارند و به همین دلیل دوست ندارم مورد قضاوت دیگران قرار بگیرم.»
صالحی می‌گوید: «اگر بتوانیم در هر بار حضور، حتی یک فرد مبتلا را از بیمار بودن مطلع کنیم و مانع انتقال ایدز از طریق او شویم، گام کوچکی در کنترل و پیشگیری بیماری برداشته‌ایم.» آن‌طور که صالحی می‌گوید اعضای انجمن تلاش می‌کنند حضور منظمی در نقاط پرخطر منطقه داشته باشند و البته هر روز تست رایگان ایدز برای داوطلبان در محل دفتر انجمن احیاء و توان‌یاب انجام می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code