منطقه 6

روزی روزگاری تخت‌جمشید

نویسنده:
اگر گذرتان به خیابان طالقانی افتاده باشد حتماً ساختمان‌های قدیمی و خاک خورده‌ای را دیده‌اید که سال‌هاست متروکه مانده‌اند و غبار زمان روی آنها نشسته است...
1396/09/13
اگر گذرتان به خیابان طالقانی افتاده باشد حتماً ساختمان‌های قدیمی و خاک خورده‌ای را دیده‌اید که سال‌هاست متروکه مانده‌اند و غبار زمان روی آنها نشسته است. خیابان طالقانی که از دهه 30 به نام تخت‌جمشید شناخته می‌شد قرار بود با کنار هم قرار گرفتن ساختمان‌های مهم تجاری آن دوران به بزرگ‌ترین مرکز اقتصادی تهران و شاید کشور تبدیل شود اما اکنون به محدوده‌ای صرفاً اداری تبدیل شده و برخی ساختمان‌های تجاری هم ‌متروکه مانده‌اند یا به انبار کالای شرکت‌های خصوصی و برخی اداره‌ها و سازمان‌های دولتی تبدیل شده‌اند.
وال استریت نام مهم‌ترین خیابان نیویورک است که طی چند قرن اخیر به نماد بازارهای مالی آمریکا و جهان تبدیل شده و به دلیل تجمع دفاتر بزرگ اقتصادی، این خیابان به‌عنوان الگویی جهانی شناخته می‌شد. تجار ایرانی با الگوبرداری از همین خیابان می‌خواستند از خیابان تخت‌جمشید وال استریت ایرانی بسازند.
ساختمان اتاق بازرگانی که امروز در خیابان طالقانی و نبش خیابان شهید موسوی فعلی واقع شده بر اساس همین ایده بنا شد تا محلی برای فعالیت و ملاقات بازرگانان ایرانی و حتی خارجی شود. قبلاً، جلسات تجار آن دوران در منزل مصطفی تاجر تهرانی تشکیل می‌شد که در بافت قدیم تهران، نزدیک خیابان بوذرجمهری قرار داشت. ساختمان اتاق بازرگانی ساخته شد تا به جای منزل شخصی مصطفی تاجر تهرانی به قلب تپنده اقتصاد ایران تبدیل شود. زمین این ساختمان 3 هزار‌مترمربع وسعت دارد و پیش از ساخت ساختمان کنونی، خانه ویلای آقای قندی، مالک کارخانه روغن‌نباتی بود.
با عبور از تقاطع خیابان‌های ولی‌عصر(عج) و طالقانی حتماً چشمتان به نقش برجسته‌های مسی رنگ سردر ساختمان روبه‌روی هتل انقلاب خورده است. ساختمانی را که هم اکنون به بانک تجارت تعلق دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code