منطقه 6

قطره‌های زندگی‌بخش

نویسنده: فاطمه شمس
شاید بیشتر کسانی که تاکنون برای اهدای خون اقدام نکرده‌اند از اینکه اندکی خون می‌تواند جان دوباره‌ای به انسانی ببخشد خبر نداشته باشند...
1396/03/29
 شاید بیشتر کسانی که تاکنون برای اهدای خون اقدام نکرده‌اند از اینکه اندکی خون می‌تواند جان دوباره‌ای به انسانی ببخشد خبر نداشته باشند. طبق آخرین برآوردها در هر 3 ثانیه یک بیمار به خون نیاز پیدا می‌کند و از هر 3 نفر یک نفر در طول زندگی‌اش به خون نیاز پیدا خواهد کرد. یک واحد خونی فقط اندکی از خون موجود در بدنتان است اما همین مقدار هم می‌تواند جان سه بیمار را نجات دهد. به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون به سازمان انتقال خون در خیابان وصال شیرازی رفتیم تا از حال و هوای این مرکز در روزهای مبارک ماه رمضان گزارشی تهیه کنیم. اگر شما هم تاکنون خون اهدا نکرده‌اید در این ماه مبارک فرصت را غنیمت بشمارید و بعد از خواندن این گزارش برای نجات جان انسان‌ها آستین را بالا بزنید.

شرایط اهداکننده خون
با ورود به اداره کل انتقال خون استان تهران در خیابان وصال شیرازی با بسته‌های آموزشی و بنرهای اطلاع‌رسانی مواجه می‌شویم که شرایط و مراحل اهدای خون را برای مراجعه‌کنندگان توضیح داده است. خواندن این نوشته‌ها برای کسانی که برای نخستین بار خون اهدا می‌کنند ضروری است. فردی که می‌خواهد خون اهدا کند باید حداقل 18 سال تمام و حداکثر 65 سال داشته باشد. نکته دیگر، فهرست بیماری‌های خاص خونی است که اهداکننده نباید به آن مبتلا باشد. قبل از دریافت خون، آزمایش‌هایی از مراجعه‌کننده گرفته می‌شود تا سلامتی او برای پزشک قطعی شود.

نیم ساعت انتظار
برای اهدای خون در مرکز جامع انتقال خون ابتدا باید در صف انتظار قرار بگیرید. هرچند دقیقه یکبار یکی از مراجعه‌کنندگان برای تشکیل پرونده پزشکی فراخوانده می‌شود و بعد به واحد مشاوره معرفی خواهد شد. مراجعه‌کنندگان باید کارت ملی و کدپستی محل سکونت را به همراه داشته باشند. در مورد آنهایی که اهداکننده مستمر هستند و پرونده پزشکی دارند، گواهینامه رانندگی‌ هم کفایت می‌کند. در بین مراجعه‌کننده‌ها همیشه افرادی هستند که فکر می‌کنند به دلیل وزن بالا و انرژی خوبی که دارند می‌توانند اهداکننده باشند اما در همان مراحل اول و بنا به دلایلی از چرخه حذف می‌شوند. پس هنگام منع پزشکی برای اهدای خون خونسرد باشید و به نظر پزشک احترام بگذارید. معمولاً اهدای خون با همه مراحل آن حداقل نیم ساعت طول می‌کشد. دکتر علی‌اکبر پورفتح‌الله، مدیرعامل سازمان انتقال‌خون می‌گوید: «۲۴ خرداد ماه روز جهانی اهداکنندگان خون است و در سراسر دنیا برای تجلیل از اهداکنندگان خون مراسمی برگزار می‌کنند. بر این اساس شعار امسال سازمان بهداشت جهانی برای این روز این است که «نیاز به خون همیشگی است، ‌ اهداکننده مستمر بمان.»

نیاز  همیشگی  به خون
سازمان انتقال در ماه مبارک رمضان هم مثل روزهای عادی همه روزه حتی در روزهای تعطیل و 24 ساعته آماده پذیرش متقاضیان اهدای خون است. مدیرعامل سازمان انتقال خون درباره اهدای خون در ماه رمضان می‌گوید: «خوشبختانه در این ماه به‌ویژه لیالی قدر تعداد اهداکننده‌ها به قدری زیاد است که ساعت کار مرکز را افزایش می‌دهیم. از روزه‌داران می‌خواهیم که در این ماه بعد از افطار و در ماه‌های دیگر پیش از ظهر مراجعه کنند تا فرایند کار سرعت پیدا کند. روزه‌داران در صورت میل کردن سحری کامل و همراه با آب زیاد می‌توانند برای اهدای خون مراجعه کنند.» وی درباره تعداد داوطلبان اهدای خون در مرکز وصال هم می‌گوید: «در ماه رمضان تعداد متقاضیان اهدای خون به شب‌های قدر محدود می‌شود که از مردم می‌خواهیم برای تأمین پلاکت‌های مورد نیاز بیماران که فقط عمر 3روزه‌دارد در روزهای دیگر هم مراجعه کنند. بر اساس مطالعات انجام شده، خونی که اهداکنندگان مستمر اهدا می‌کنند، سالم‌ترین خون در دنیا محسوب می‌شود. چراکه این افراد به‌طور مکرر آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهند، آموزش‌های لازم را دیده‌اند و به خودمراقبتی اعتقاد دارند. به همین دلیل خونی که از اهداکنندگان مستمر اهدا می‌شود، ‌سالم‌ترین خون در دنیا است.»

کارت نقره‌ای اهدای خون
قدرت‌الله میرمحمدی از اهداکننده‌های فعال مرکز وصال است. او که 60 سال دارد و برای شصت و یکمین بار خون اهدا می‌کند می‌گوید: «اهداکننده‌هایی که بیشتر از 50 بار خون داده‌اند کارت نقره‌ای و کسانی که بیش از 100بار خون داده‌اند، کارت طلایی دریافت می‌کنند. البته این آمار درباره آقایان است و برای خانم‌ها کمی فرق می‌کند. من چند سال پیش کارت نقره‌ای دریافت کردم و در طول سال حداقل 7 تا 8 بار خون می‌دهم.» میرمحمدی اضافه می‌کند: «اهدای خون یک عمل خداپسندانه‌ است و زمانی که خون می‌دهم احساس سبکی می‌کنم.»

گروه خونی‌ام کمیاب است
فاطمه عبدالعلی‌پور 33 ساله و ساکن محله‌های اطراف منطقه است اما مرکز وصال را برای اهدا خون انتخاب می‌کند. او می‌گوید: «اینجا مرکز جامع اهدای خون است و با خیال آسوده‌تری به اینجا مراجعه می‌کنم. معمولاً هر دو ماه به همراه خواهر و خواهرزاده‌ام برای اهدای خون به اینجا می‌آییم و بعد از آن به پارک لاله می‌رویم.» عبدالعلی‌پور ادامه می‌دهد: «برای بیست و هشتمین بار است که خون اهدا می‌کنم و دلیل اصلی آن هم گروه خونی‌ ب است که کمیاب است و می‌دانم که خیلی به آن نیاز پیدا می‌کنند. 3سال پیش یکی از اقوام من به دلیل کمبود همین گروه خونی فوت کرد و من مصمم‌تر شدم که اهدای خونم را بیشتر و با جدیت ادامه بدهم.»

دو واحد خون اهدا می‌کنم
حمیدرضا هدایتی 25سال ساکن خیابان زرتشت است و پای ثابت اهدای خون در مرکز جامع اهدای خون. او می‌گوید: «خون من غلیظ است و باید در سال چند بار آن را با اهدای خون به حالت متعادل برسانم. با اینکه این موضوع پایم را به این مرکز باز کرده است اما از خداوند سپاسگزارم که باعث شده در کار خیر که جان دوباره‌ای به انسان‌ها می‌دهم سهیم باشم.» هدایتی ادامه می‌دهد: «هر 3ماه به مرکز وصال مراجعه می‌کند و 2واحد خون اهدا می‌کنم. به نظرم شهروندان با خون دادن هم خودشان را سلامت نگه می‌دارند هم در ثواب این کار شریک می‌شوند.»

پایگاه انتقال خون منطقه
نشانی: خیابان وصال شیرازی، بالاتر از تقاطع طالقانی، پلاک 99
شماره تماس: 88959093
روز کاری: همه روزه حتی جمعه‌ها
زمان کار: ساعت 8 تا 24ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code