منطقه 6

ما زمـین را دوست داریم

نویسنده: هستی تهرانی
حالا دیگر شعار «آسمان آبی، زمین پاک» به عبارت‌های آشنایی برای شهروندان تبدیل شده است. برنامه‌های متنوعی هم برای تحقق این شعار برگزار شده اما هنوز فعالان محیط‌زیست نگرانند...
1396/03/29
  حالا دیگر شعار «آسمان آبی، زمین پاک» به عبارت‌های آشنایی برای شهروندان تبدیل شده است. برنامه‌های متنوعی هم برای تحقق این شعار برگزار شده اما هنوز فعالان محیط‌زیست نگرانند که با سهل‌انگاری برخی شهروندان، نسل‌های آینده از آسمان آبی و زمین پاک بی‌بهره ‌باشند. همین نگرانی باعث شده مسئولان سرای محله کشاورز تصمیم بگیرند آموزش حفاظت از محیط‌زیست را از کودکی شروع کنند تا نسل آینده از همین حالا درباره این موضوع مهم حساس باشد.

   فرصت را از دست ندهیم
بچه‌ها مشغول بازی هستند اما همین که می‌شنوند قرار است خانم مربی با آنها درباره محیط‌زیست حرف بزند، با کنجکاوی روی صندلی‌های رنگی خانه کودک می‌نشینند. ساحره سردابی همان خانم مربی‌ای است که قرار است پاسخ سؤال‌های کنجکاوانه بچه‌ها را درباره محیط‌زیست بدهد و با روش‌های متنوع آنها را با مفاهیم مربوط به این موضوع آشنا کند. سردابی پیش از اینکه دبیر کانون محیط‌زیست محله شود، مسئول خانه دوام و ایمنی بوده اما دغدغه‌های او برای حفاظت از محیط اطراف باعث شده از او دعوت کنند آموزش بچه‌ها را برعهده بگیرد. او می‌گوید: «باید از همان کودکی آموزش را شروع کنیم، نباید با این تصور که یاد دادن این مفاهیم زود است فرصت را از دست بدهیم. باور کنیم که کودکان به خوبی یاد می‌گیرند و می‌توانند حفاظت از محیط‌زیست را به‌عنوان یک فرهنگ مفید و ضروری تا سال‌های بزرگسالی ادامه دهند.»

   با زبان کودکان حرف بزنیم
بامداد 3 ساله با کلمات ساده می‌گوید: «خاله من به همسایه گفتم که نباید ته‌سیگار را در باغچه بیندازد.» سردابی معتقد است اگر با گروه‌های مختلف شهروندان از جمله کودکان با زبان خودشان صحبت کنیم به خوبی می‌توانیم آموزش‌ها را منتقل کنیم. می‌گوید: «بچه‌ها کنجکاو هستند و سؤال‌های زیادی می‌پرسند. ما آموزش‌ها را در فضاهای مختلف از جمله مساجد،‌ سراهای محله و خانه‌های کودک برگزار می‌کنیم. مؤثرترین روش این است که ادبیات مناسب و روش‌های متنوع را برای آموزش انتخاب کنیم.» سردابی برای کودکان شعر می‌خواند تا آنها از این راه با مفاهیم مربوط به محیط‌زیست آشنا شوند: «به بچه‌ها می‌گویم فکر کنند از چه راهی می‌توانند کمک کنند تا زمین سالم بماند. آنها اغلب با تصورات کودکانه جواب‌های مختلفی می‌دهند اما وقتی آموزش می‌بینند پاسخ‌های بهتری دارند.» سردابی می‌گوید که بچه‌ها با مفهوم بازیافت غریبه بوده‌اند اما حالا یاد گرفته‌اند باید 2 کیسه زباله جداگانه در هر خانه برای زباله‌های خشک و تر وجود داشته باشد. او اضافه می‌کند: «با تشویق بچه‌ها و دادن یک هدیه ساده به آنها مثل کتاب قصه یا دفتر نقاشی، تأثیر آموزش‌ها هم بیشتر و مفاهیم در ذهن آنها ماندگارتر می‌شود. برای ارتباط برقرار کردن با کودکان باید روش‌های صحیح را به کار بگیریم تا بتوانیم آموزش‌ها را به خوبی منتقل کنیم.»

   کودکان یاد می‌گیرند
آموزشگر سرای محله کشاورز معتقد است کودکان نه تنها به خوبی مفاهیم مربوط به حفاظت از محیط‌زیست را یاد می‌گیرند، بلکه می‌توانند درباره این موضوع با والدین خود هم گفت‌وگو کنند: «شاید بزرگ‌ترها به دلیل مشغله‌کاری نتوانند در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند یا نسبت به بعضی مسائل بی‌توجه باشند. کودکان درباره موضوعات متنوع مثل استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، بیرون بردن به موقع زباله‌ها یا خاموش کردن وسایل الکترونیکی که از آنها استفاده نمی‌شود به بزرگ‌ترها تذکر می‌دهند.» سردابی معتقد است آگاهی بچه‌ها باعث می‌شود بزرگ‌ترها هم احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند چون می‌دانند فرزندشان کار اشتباه آنها را می‌بیند و نادرست بودن آن را تشخیص می‌دهد: «بسیاری از والدین می‌گویند بعد از اینکه کودکشان درباره مسائل مربوط به محیط‌زیست اطلاعات کسب کرده آنها هم حواسشان را جمع می‌کنند تا رفتار اشتباهی نکنند. مثلاً با تذکر بچه‌ها موقع بیرون ریختن زباله از داخل خودرو به بیرون مواجه شده‌اند و فهمیده‌اند که بچه‌ها خوب و بد را تشخیص می‌دهند.»

نگاه مادران
راضیه مهرپیوند مادر بامداد 3 ساله می‌گوید که تأثیر آموزش‌های مربوط به حفاظت از محیط‌زیست به خوبی در رفتار فرزندش در خانه قابل مشاهده است: «مدادهایش را که می‌تراشد اصرار دارد تراشه‌ها را خودش در سطل بریزد. کاغذپاره‌ها را هم از زباله‌های دیگر جدا می‌کند.» مهرپیوند معتقد است ارائه آموزش‌ها به کودکان در این سن مفید است چون باعث می‌شود پیش‌زمینه‌ای در ذهن آنها شکل بگیرد که زمینه‌ساز‌ ترویج یک فرهنگ صحیح است. سیما زارعی یکی از آموزشگران سرای محله کشاورز و مادر تانیا، یکی از کودکان کلاس آموزش حفاظت از محیط‌زیست، است. او می‌گوید: «شاید به نظر برسد بچه‌ها مشغول بازیگوشی هستند و از این موضوعات سر در نمی‌آورند اما رفتار آنها در موقعیت‌های مختلف نشان می‌دهد که به خوبی با مفاهیم آشنا شده‌اند.» می‌گوید که تانیا بعد از برگزاری این کلاس‌ها در خانه، با تفکیک زباله آشنا شده و بطری‌ها را در کیسه جداگانه‌ای می‌ریزد. زارعی معتقد است مفید بودن این آموزش‌ها در آینده به خوبی بر اصلاح فرهنگ و یادگیری مهارت‌های زندگی تأثیرگذار خواهد بود.

 چند نکته ساده
صرفه جویی کنید
اگر می‌خواهید به کودکان یاد بدهید که از همین بچگی نسبت به محیط‌زیست خود و حفاظت از آن حساس باشند می‌توانید چند نکته ساده را به آنها گوشزد کنید:
‌ـ به جای استفاده از دستمال‌های کاغذی، از دستمال پارچه‌ای استفاده کنید.
‌ـ اگر وسیله برقی روشن مانده به پدر و مادرتان اطلاع دهید تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.
‌ـ هیچ زباله‌ای را روی زمین نیندازید، اگر سوار خودرو هستید کیسه‌ای برای زباله‌ها در نظر بگیرید.
‌ـ لامپ‌های اضافی را خاموش کنید.
‌ـ با حیوانات اهلی مهربان باشید.
‌ـ مراقب گل‌ها باشید.
‌ـ با یک لیوان آب مسواک بزنید.
‌ـ اگر شیر آب چکه می‌کند به بزرگ‌ترها اطلاع دهید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code