منطقه 6

نذر حقوقی خانم وکیل

نویسنده:
روزی که تصمیم گرفت بعد از 15 سال ورزش حرفه‌ای در رشته کاراته و کسب 3 مقام قهرمانی کشوری، تغییر مسیر داده و وکیل شود، هدفش انجام کاری برای کم کردن پرونده‌های حقوقی و به نوعی کساد کار خودش بود! حالا بعد از 11 سال کار وکالت، مالک یک موسسه حقوقی به نام «اندیشه رهگشای عدالت» در خیابان «خالد اسلامبولی» است که روزهای سه‌شنبه در آن به روی همه هم‌محله‌ای‌ها باز است...
1395/10/20
 روزی که تصمیم گرفت بعد از 15 سال ورزش حرفه‌ای در رشته کاراته و کسب 3 مقام قهرمانی کشوری، تغییر مسیر داده و وکیل شود، هدفش انجام کاری برای کم کردن پرونده‌های حقوقی و به نوعی کساد کار خودش بود! حالا بعد از 11 سال کار وکالت، مالک یک موسسه حقوقی به نام «اندیشه رهگشای عدالت» در خیابان «خالد اسلامبولی» است که روزهای سه‌شنبه در آن به روی همه هم‌محله‌ای‌ها باز است. همه اهالی می‌توانند با شرکت در کلاس‌های خودشناسی این مؤسسه، مهارت زندگی ارتباط موثر با خانواده، دوستان، همکاران و... را یاد بگیرند تا کمتر کارشان به دادگاه و دادگستری بکشد. مشاوره با این وکیل هم‌محله‌ای کاملاً رایگان است و تا زمانی که پرونده نیاز به کار اجرایی نداشته باشد، هیچ مبلغی برای نشان دادن راه و چاه به افراد دریافت نمی‌کند. او همیشه امیدوار است با این مشاوره‌ها کار به قاضی و دادگاه نرسد و تا حد امکان مشکلات حقوقی اهالی منطقه، در همین دفتر کوچک و باصفا حل و فصل شود. صحبت از «زینب غفاریان» است؛ وکیل پایه یک دادگستری که کارش را با یک نذر فرهنگی آغاز کرده و سه‌شنبه‌های هر هفته را به مشاوره رایگان و برگزاری کلاس‌های آموزشی خودشناسی و حقوقی می‌گذراند.

پیشگیری بهتر از درمان
«وقتی وارد دنیای وکالت شدم، با ریشه‌یابی رفتارهای نامتعارف مراجعه کنندگان و مطالعه در حوزه خودشناسی، خودسازی و عرفان به این نتیجه رسیدم که بسیاری از مشکلاتی که باعث تشکیل پرونده‌های حقوقی در حوزه خانواده، کسب و کار و... می‌شود، با کمی مشاوره و فراگیری مهارت ارتباط موثر قابل حل است. افرادی هم که کارشان به شکایت و طرح پرونده‌های حقوقی رسیده، اگر کمی به خودشناسی برسند، دید مثبت‌تری پیدا می‌کنند و همین نگرش مثبت باعث می‌شود تا در نهایت نتیجه مطلوب‌تری در پرونده حقوقی‌شان حاصل شود.» این را غفاریان می‌گوید و ادامه می‌دهد: «همین شد که تصمیم گرفتم کلاس‌هایی برگزار کنم که همه شهروندان امکان حضور در آن را داشته باشند تا قبل از ایجاد مشکل و صرف هزینه‌های هنگفت وکالت و دادگستری برای پیدا کردن راهکار، از همان ابتدا مشکلی برایشان پیش نیاید!»

 6 سال کلاس رایگان
این وکیل پایه یک دادگستری که برگزاری کلاس‌ها را از سال 1387 آغاز کرده می‌گوید: «کلاس‌های ما در دو بخش خودشناسی که ویژه عموم است، «تفاهم» که ویژه بانوان است، برگزار می‌شود. در بخش خودشناسی، کتاب‌های مفید در این حوزه مانند 7 عادت مردمان موثر، راز شاد زیستن، شفای زندگی و... معرفی شده و بعد از مطالعه، درباره آن بحث و گفت‌وگو می‌شود. در بخش تفاهم نیز بانوان مشاوره‌های ازدواج دریافت کرده و چگونگی داشتن یک زندگی مشترک موفق را می‌آموزند.»
کلاس‌های آموزشی رایگان این وکیل هم‌محله‌ای از سال 1387 تا 1390 در دفتر کارش واقع در میدان فردوسی برگزار می‌شد و حالا 3 سال است که با تغییر نشانی دفتر وکالت، در خیابان خالد اسلامبولی برگزار می‌شود. غفاریان می‌گوید: «علاوه بر شهروندان و مراجعه‌کنندگان، برخی از وکلا نیز در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند تا با یادگیری ارتباط موثر، بتوانند بیشتر به موکلان خود کمک کنند.»

مشارکت وکلای خیّر
روزی که غفاریان کلاس‌های آموزشی‌اش را آغاز کرد، فقط خودش بود که در این کلاس‌ها به تدریس می‌پرداخت و به نوعی آن را اداره می‌کرد، اما حالا وکلای دیگر و روانشناسان مجرب هم به کمکش آمده‌اند تا کلاس‌های خودشناسی، پربارتر از قبل شود. او در این باره می‌گوید: «یکی از همکاران که فارغ‌التحصیل روش تحلیل رفتار متقابل است، از مدت‌ها پیش تدریس کلاس را بر عهده گرفته که اتفاقاً با استقبال بسیار خوب مخاطبان مواجه شده است. یک روانشناس مجرب هم کمک‌مان می‌کند تا کار ما در حوزه خودشناسی، با کیفیت بهتری انجام شود.»

هدف، رفع مشکلات مردم
«محسن طبرزدی» روابط عمومی موسسه حقوقی اندیشه رهگشای عدالت است. وقتی از او درباره کارهای خیر انجام شده در این موسسه می‌پرسم می‌گوید: «علاوه بر برگزاری کلاس‌های رایگان خودشناسی، همه مشاوره‌ها در این مرکز رایگان است. در این مؤسسه فقط پرونده‌هایی پذیرفته می‌شود که مطمئن باشیم موکل آن بحق است و شایستگی پذیرش وکالت را دارد. علاوه بر این، خانم غفاریان برای موکل‌هایی که نیازمند حمایت هستند، رایگان کار انجام می‌دهد و حتی برای پیشبرد کار از جیبش هم هزینه می‌کند. در یک کلام اینجا یک دفتر حقوقی است که هدف آن بیشتر از کسب درآمد، رفع مشکلات حقوقی مردم است.»

انرژی مثبت در کلاس‌ها
«علیرضا نوبهاری طهرانی» دانشجوی دکترای حقوق و مدرس حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری در موسسات آموزش عالی است. او که تدریس در کلاس‌های خودشناسی را به عهده دارد، درباره این کلاس‌ها می‌گوید:« در مقطعی در کلاس‌های تحلیل رفتار متقابل شرکت کردم که این کلاس‌ها باعث شد زندگی‌ام تغییر کند. برای همین تصمیم گرفتم با حضور در این کلاس‌ها، آموزه‌های خودم را به دیگران هم منتقل کنم.»
طهرانی ادامه می‌دهد: «انرژی مثبت بهترین کارکرد این کلاس‌های خودشناسی است. افرادی که در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند، مشکلاتشان در خانه، محل کار و به طور کلی در جامعه به کمترین مقدار خود می‌رسد و جلو تشکیل بسیاری از پرونده‌های حقوقی گرفته می‌شود.»

جایی برای تبادل تجربه و آگاهی
«محمدرضا زمانی» یکی از اعضای قدیمی و پر و پا قرص کلاس‌های رایگان خودشناسی است. او که ابتدا به عنوان یکی از شرکت‌کننده‌ها به این کلاس می‌آمد، حالا خودش هم به تدریس در این کلاس‌ها می‌پردازد و می‌گوید: «هیچ‌وقت فضای این کلاس آموزشی، استاد و شاگردی نبوده و نیست. اینجا جو بسیار دوستانه‌ای حاکم است و جایی برای تبادل تجربه و آگاهی به حساب می‌آید.»

تشویق به مطالعه بیشتر
«مکرم باقرلویی» که سال‌ها کار فرهنگی انجام داده و دبیر مدارس مختلف بوده، از اردیبهشت امسال به کلاس‌های خودشناسی می‌آید و بسیار از این کلاس‌ها راضی است. در این باره می‌گوید: «کتاب‌هایی که برای مطالعه معرفی می‌شود باعث شده تا همه به نوعی کتابخوان‌تر شویم. من روزانه 2 ساعت مطالعه می‌کنم و به نظرم این بهترین نتیجه کلاس است.»

 مشاوره رایگان حقوقی
علاوه بر برگزاری کلاس‌های آموزشی رایگان، برای به حداقل رساندن شکایت‌های حقوقی، غفاریان برای اینکه بتواند جلو بسیاری از تشکیل پرونده‌های غیرضروری را بگیرد، مشاوره رایگان را در دستور کار قرار داده است. او به همراه 10 وکیل دیگر که همه در مؤسسه اندیشه رهگشای عدالت مشغول به کار هستند، تا زمانی که نیاز به کارهای اجرایی و خرید تمبر و... نباشد، هیچ مبلغی از مراجعه‌کنندگان دریافت نمی‌کنند. غفاریان می‌گوید: «همه مشاوره‌های ما در این مرکز رایگان است تا به این ترتیب بتوانیم مشکلات بسیاری از هم‌محله‌ای‌ها را قبل از اینکه منجر به تشکیل پرونده شود، با مشاوره برطرف کنیم.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code