منطقه 6

نــذر فرهـنگی زکات عـلـم

نویسنده: نیلوفر ذوالفقاری
14 سال پیش که محسن شاهین‌پور و سمیه اولی زندگی مشترک خود را شروع کردند حتی نزدیکانشان هم فکر نمی‌کردند آنها روزی به این مرحله از موفقیت برسند که 5 کتاب بنویسند...
1396/03/29
 14 سال پیش که محسن شاهین‌پور و سمیه اولی زندگی مشترک خود را شروع کردند حتی نزدیکانشان هم فکر نمی‌کردند آنها روزی به این مرحله از موفقیت برسند که 5 کتاب بنویسند، مدیران اقتصادی قابلی شوند و هر روز مشغول مرور دعوتنامه‌های خارجی شوند که از آنها می‌خواهند در کشورهای مختلف دوره‌های آموزشی برگزار کنند. خانواده شاهین‌پور که ساکن منطقه ما هستند زندگی خود را وقف پژوهش‌های علمی کرده‌اند و می‌گویند با وجود پیشنهادهای مختلف برای مهاجرت قصد دارند از دانش خود برای سربلندی و پیشرفت کشورشان استفاده کنند. گزارش ما را بخوانید تا با خانواده‌ای آشنا شوید که موفقیت‌های علمی و شغلی را با سبک زندگی اسلامی و ایرانی گره زده‌اند.

قدم گذاشتن در راه علم
«روان‌شناسی تبلیغات»، «رفتار مصرف‌کننده آنلاین» و «برندها و مدیریت برند». اینها عنوان‌های 3 کتابی است که نام محسن شاهین‌پور و سمیه اولی به‌عنوان مترجم روی جلد آنها به چشم می‌خورد، کتاب‌هایی که حاصل سال‌ها تحقیق، پژوهش و تلاش شبانه‌روزی این زوج پژوهشگر است. تحقیقات آنها در حوزه اقتصاد، و تأثیر بازاریابی و تبلیغات بر رونق کسب و کار است که به صاحبان مشاغل کمک می‌کند فعالیت اصولی و پربازده‌ای داشته باشند. 10 سال است که این زوج پژوهش‌های گسترده خود را آغاز کرده‌، مشاور شرکت‌های بزرگ چندملیتی بوده‌ و محتوای درسی رشته‌های اقتصادی دانشگاه‌ها را تولید کرده‌اند. با این حال تصمیم گرفته‌اند پیشنهادها برای مهاجرت را رد کنند و وسوسه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها و اشتغال در بزرگ‌ترین شرکت‌های خارجی را کنار بگذارند. آنها امیدوارند با ایجاد رشته بازاریابی در سطوح بالای دانشگاهی، استعدادهای جوان این حوزه بتوانند اقتصاد داخلی را با روش‌های نوین علمی متحول کنند.

تبلیغ کالاهای ایرانی و دفاع از حقوق مصرف‌کننده
شاهین‌پور معتقد است با ایجاد ارزش افزوده بر تولیدات داخلی می‌توان اقتصاد کشور را رونق داد و از خام‌فروشی دور شد. این زوج موفق تلاش کرده‌اند آموخته‌هایشان را به‌طور عملی تجربه کنند. اولی می‌گوید: «ما می‌خواستیم عالم بی‌عمل نباشیم و به همین دلیل سعی کردیم با وجود همه سختی‌ها، علم روز بازاریابی و تبلیغ را در شرکت‌های داخلی پیاده کنیم تا فعالان داخلی به مرور تأثیر این علم را در موفقیت اقتصادی باور کنند.» شاهین‌پور هم معتقد است اگر تولیدکنندگان داخلی این علم را جدی و به موقع به کار بگیرند نه تنها در جذب مشتریان داخلی موفق خواهند بود بلکه می‌توانند وارد حوزه صادرات شوند و برای کشورمان درآمد کسب کنند. شاهین‌پور می‌گوید: «تلاش کرده‌ایم در پژوهش‌های خود علم روز بازاریابی را بومی کنیم، روان‌شناسی بازار داشته باشیم و نیازهای مشتریان مختلف را بشناسیم نه اینکه تئوری‌های خارجی موجود را بدون هیچ تغییری در بازار داخلی پیاده کنیم.» شاهین‌پور معتقد است در کنار حمایت از خرید کالای ایرانی باید تولیدکنندگان را هم به ارتقای کیفیت تولیدات تشویق کنیم تا حقوق مصرف‌کنندگانی که ترجیح می‌دهند با خرید کالای داخلی از هموطن خود پشتیبانی کنند رعایت شود.

کمک به جوانان جویای کار
زوج پژوهشگر محله فلسطین آنقدر به کشور خود علاقه دارند که تلاش می‌کنند حاصل پژوهش‌های علمی خود را بدون چشمداشت در اختیار هموطنان‌شان قرار دهند. به همین دلیل هم شاهین‌پور از صبح زود مشغول پاسخ دادن به سؤالات جوانانی است که قصد دارند کسب و‌کاری راه بیندازند یا می‌خواهند در فعالیت اقتصادی خود موفقیتی کسب کنند یا حتی شرکت‌های در حال ورشکستگی را نجات دهند. او بارها مهمان برنامه‌های تلویزیونی اقتصادی شده تا افراد بیشتری را با این علم آشنا کند. اولی هم آماده است به شرکت‌های مختلف مشاوره دهد تا از علم بازاریابی برای رونق کار خود بهره ‌بگیرند و از هر فرصتی برای برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌های رایگان کارآفرینی و مهارت‌های بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌کند. این زوج محقق معتقدند زکات علمی که کسب کرده‌اند آموزش آن به دیگران است و چه بهتر که این علم را به هموطنان خود بیاموزند تا در نهایت به پیشرفت و توسعه کشور‌شان کمک کرده باشند.

پرچم پرافتخار ایران
زوج پژوهشگر منطقه ما بارها به‌عنوان سخنران به همایش‌های علمی در کشورهای خارجی دعوت شده‌اند. آنها برای اینکه نام ایران و ایرانی را در هر گوشه جهان پرآوازه کنند در همه سفرها پرچم ایران را همراه داشته‌اند و با این کار توجه دانشمندان و کارشناسان خارجی را جلب کرده‌اند. شاهین‌پور می‌گوید که همیشه در سخنرانی‌ها نمادی از پرچم ایران را بر سینه خود سنجاق می‌کند تا همه حاضران بدانند فردی که از او به‌عنوان پژوهشگری موفق دعوت کرده‌اند یک ایرانی است. می‌گوید: «خدا را شکر می‌کنم که به‌عنوان یک ایرانی توانسته‌ام افتخاراتی برای کشور خود کسب کنم. وقتی از فرزندم امین در یکی از همایش‌های خارجی خواستند پشت‌ تریبون برود، پرچم کشورمان را از من خواست و گفت: «می‌خواهم همه بدانند من ایرانی هستم.» آنجا بود که به ایرانی بودن خود و داشتن چنین فرزندی افتخار کردم.» شاهین‌پور آرزوهای زیادی در سر دارد، از داشتن یک هواپیمای شخصی گرفته تا صاحب بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا شدن، اما همه این آرزوها را با این امید دنبال می‌کند که روزی نامش به‌عنوان یک ایرانی صاحب افتخارات و موفقیت‌های متعدد به گوش مردم دنیا برسد.

سختی‌های یک انتخاب متفاوت
شاهین‌پور و اولی همیشه همراه یکدیگر هستند، از قبول مسئولیت در شرکت‌های مختلف گرفته تا سفرهای پژوهشی متعدد به کشورهای خارجی و تحقیق برای تکمیل کتاب‌هایشان. اولی می‌گوید: «ما علاوه بر اینکه شریک زندگی یکدیگریم، دوست، همکار و هم‌درس یکدیگر هم هستیم. سعی می‌کنیم با همراهی صمیمانه مسیر پیشرفت را برای همدیگر هموار و تجربه شیرین موفقیت را در کنار هم کسب کنیم.» وقتی این زوج موفق تصمیم گرفتند قدم در راه علم بگذارند می‌دانستند که با سختی‌های مختلفی مواجه خواهند شد. حاصل زندگی مشترک این زوج امین 12 ساله، یاسین 6 ساله و انیس 2 ساله است که شاهد شب‌بیداری‌ها و دوندگی‌های هر روز پدر و مادر خود در راه تحصیل و تحقیق و سفرهای پژوهشی متعدد بوده‌اند. با این حال این زوج تصمیم گرفته‌اند تربیت فرزندان را در اولویت زندگی خود قرار دهند. به همین دلیل هم حالا امین یک نوجوان باهوش مسلط به زبان انگلیسی است که توانسته با طرح یک ایده خلاقانه اقتصادی رتبه اول مسابقات علمی جابربن‌حیان را کسب کند. او یک شطرنج‌باز حرفه‌ای است و سراغ یادگیری موسیقی هم رفته است. اولی می‌گوید: «امین همپای سال‌های سخت شغلی ما بوده، بارها مسئولیت نگهداری از برادر و خواهر کوچکش را برعهده گرفته تا ما بتوانیم به فعالیت‌های علمی بپردازیم اما خودش هم قدم در راه موفقیت گذاشته و امروز باعث افتخار ماست.» خانواده شاهین‌پور از اینکه در کنار فعالیت‌های علمی توانسته‌اند در تربیت فرزندانی توانمند موفق باشند احساس رضایت دارند و انتخاب سبک زندگی اسلامی ایرانی را رمز این موفقیت می‌دانند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code