منطقه 6

نیاز به مدیریت یکپارچه شهری

نویسنده: علی‌اصغر عین‌القضات
از یکسال قبل تاکنون و مطابق دستور شهردار تهران، بیشتر بوستان‌ها و معابر پایتخت از جمله بوستان‌های هنرمندان، ساعی و لاله در قلب پایتخت برای‌‌‌ تردد آسان توانیابان مناسب‌سازی شده است...
1396/03/29
علی‌اصغر عین‌القضات
مشاور شهردار تهران در امور توانیابان
از یکسال قبل تاکنون و مطابق دستور شهردار تهران، بیشتر بوستان‌ها و معابر پایتخت از جمله بوستان‌های هنرمندان، ساعی و لاله در قلب پایتخت برای‌‌‌ تردد آسان توانیابان مناسب‌سازی شده است. اما برای اینکه شهری ایمن، بدون مانع و دسترس‌پذیر برای این قشر بسازیم لازم است که به نکته‌ای اساسی توجه کنیم.  بحث مناسب‌سازی بوستان‌ها و معابر در قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی به‌طور واضح مطرح شده و از طرفی در اصل 20 قانون اساسی تأکید شده که همه افراد اعم از زن و مرد در برابر قانون یکسانند و باید به‌طور برابر از حقوق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار باشند. اصل 29 قانون اساسی هم به همین موضوع اشاره می‌کند و در سیاست‌های کلی نظام هم از مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی و حتی بنادر کشور به‌عنوان یکی از وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری نام برده شده است. یکی دیگر از منابع قانونی برای مناسب‌سازی پایتخت، قانون جامع حمایت از معلولان است و امید داریم این قانون 16 ماده‌ای که یک نقطه امیدوارکننده برای جامعه معلولان به شمار می‌رود مورد تأیید شورای نگهبان قرار بگیرد و هرچه زودتر اجرا شود.
با این حساب برای مناسب‌سازی بوستان‌ها و معابر خلأ قانونی نداریم، علاوه بر اینکه در آموزه‌های دینی ما به‌ویژه در قرآن مجید آمده است که خداوند تفاوتی بین زن و مرد قائل نشده و همه انسان‌ها را با کرامت آفریده است. بنا براین در مورد کمک به توانیابان تکلیف روشن است و اگر بخواهیم این افراد به‌طور مساوی از مواهب اجتماعی بهره‌مند شوند باید به بندهای قانونی و آموزه‌های دینی خودمان رجوع کنیم.
استقرار مدیریت یکپارچه شهری می‌تواند نقطه شروع اجرای قانون برای بهره‌مند شدن توانیابان از حداقل مواهب اجتماعی این افراد باشد. لایحه مدیریت یکپارچه شهری کشور در دولت در حال بررسی است و باید به مجلس تقدیم شود اما مقاومت بدنه دولت در برابر تدوین این لایحه برای مدیریت شهری جای سؤال دارد. دلیل این امر احتمالاً واگذاری 15 وظیفه عمومی از وزارتخانه‌ها به شهرداری‌هاست.  در صورت تدوین و تصویب قانون مدیریت یکپارچه شهری، این قانون در شهرهایی که بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارند به‌طور آزمایشی اجرا خواهد شد و شاهد یک جهش اساسی برای مناسب‌سازی همه معابر و بوستان‌ها و بازگشت جامعه توانیابان به آغوش جامعه خواهیم بود.
یکی از محاسن استقرار مدیریت یکپارچه شهری در پایتخت این است که دیگر شاهد حیف و میل اموال عمومی و اتلاف وقت نخواهیم بود. بارها پیش آمده که معابر تهران برای‌‌‌ تردد آسان توانیابان مناسب‌سازی شده اما فقط چند روز بعد به دلیل اجرای طرح‌های شهری و از سوی اداره‌های آب، برق، مخابرات و... به حالت قبل برگشته است. اگر مدیریت واحد شهر در اختیار شهرداری تهران باشد دیگر با چنین معضل بزرگی مواجه نخواهیم بود و مسیر‌‌‌ تردد توانیابان در جامعه هموار می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code