منطقه 6

نیاز پایتخت به شهروندان مسئول

نویسنده: مهرشاد ‌الله‌ویردی*
با افزایش جمعیت و گسترش فرهنگ شهر‌نشینی در جوامع پیشرفته، آرام آرام بحث مسئولیت‌های اجتماعی مطرح و سبک جدید زندگی شهری با عنوان شهروند مسئول، شهروند نمونه و شهروند قانونمند و... پدیدار شد...
1396/08/29
با افزایش جمعیت و گسترش فرهنگ شهر‌نشینی در جوامع پیشرفته، آرام آرام بحث مسئولیت‌های اجتماعی مطرح و سبک جدید زندگی شهری با عنوان شهروند مسئول، شهروند نمونه و شهروند قانونمند و... پدیدار شد.
در جوامع پیشرفته از مسئولیت‌پذیری اجتماعی به‌عنوان نظریه‌ای قابل فهم برای رشد و پیشرفت و بالندگی شهرها نام می‌برند و کارشناسان اجتماعی بر این باورند که تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی و کمک به افراد نیازمند و با خبر بودن از حال همسایه شاخصه شهروند مسئولیت‌پذیر است.
تهران هم به‌عنوان یکی از شهرهای مدرن و پیشرفته، در این مسیر قدم برمی‌دارد اما موضوع واگذاری مسئولیت‌های اجتماعی و افزایش مشارکت در فعالیت‌های عام‌المنفعه تا حدودی مغفول مانده و باید بیش از گذشته مورد توجه شهروندان، مدیران شهری، شورایاران و معتمدان محلی قرار بگیرد.
از همان روزهایی که شهرداری تهران از یک سازمان خدماتی به نهادی تأثیرگذار در عرصه اجتماعی تبدیل شد تا کنون، پویش‌های خودجوش یا سازمان‌یافته مردمی برای‌‌‌ ترویج فرهنگ شهرنشینی به‌ویژه آشنا کردن شهروندان با مسئولیت‌های مهم اجتماعی سر و شکل گرفته اما اقبال عمومی نسبت به برخی از آنها مطلوب نبوده و افسوس که بسیار زود به فراموشی سپرده شده‌اند.
این در حالی است که قلب پایتخت، میزبان جمع کثیری از اصحاب فرهنگ و هنر و افراد تحصیلکرده است، ظرفیت فرهنگی و اجتماعی قابل ملاحظه‌ای دارد و می‌توان از این ظرفیت بالقوه برای‌‌‌ ترویج فرهنگ شهر‌نشینی و ارتقای فرهنگ عمومی شهروندان بهره ‌برد. منطقه ما بیش از هر منطقه دیگری میزبان انجمن‌های خیریه و مردم‌نهاد است و آن سوی میدان هم کانون‌های محلی هستند که می‌توانند شهروندان را به حضور در فعالیت‌های اجتماعی و پذیرفتن مسئولیت‌های شهروندی ترغیب کنند.
‌‌ تردیدی نیست که با همدلی اهالی و مدیران شهری و ارائه آموزش‌های شهروندی در محیط‌های آموزشی و صد البته تعامل با رسانه‌های محلی، می‌توان به نقطه مطلوب رسید و دست در دست هم، سایر شهروندان را به حضور در فعالیت‌های اجتماعی و پذیرفتن مسئولیت‌های فردی برای ساختن جامعه‌ای پویا و کارآمد دعوت کنیم.
*معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار منطقهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code