منطقه 6

هم زیارت هم سیاحت

نویسنده: سمیرا باباجانپور‌
بوستان نهج‌البلاغه یکی از مکان‌های جذاب و البته شگفت‌انگیزی است که در چند سال گذشته به یکی از جذابیت‌های تهران تبدیل شده است...
1396/03/29
  بوستان نهج‌البلاغه یکی از مکان‌های جذاب و البته شگفت‌انگیزی است که در چند سال گذشته به یکی از جذابیت‌های تهران تبدیل شده است. اگر با ما همراه باشید حتماً بعد از پایان گزارش بساط پیک‌نیک‌تان را جمع می‌کنید تا اوقات فراغت عصرگاهی‌تان را در این بوستان هیجان‌انگیز سر کنید.

مزار 3شهید گمنام
یکی از اقدامات تحسین برانگیز مسئولان در مدیریت فضای معنوی بوستان نهج‌البلاغه، به خاکسپاری پیکر مطهر 3شهید گمنام 8سال دفاع‌مقدس است که در 12مهر 1389 مصادف با سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) انجام شد تا فضای گردشگری این بوستان رنگ و بوی خاصی به خود بگیرد. علاوه بر برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در این بوستان، در مناسبت‌های مختلف در جوار مدفن این شهدا برنامه‌های مذهبی ویژه‌ای برگزار می‌شود. اما یکی از اتفاقات حیرت‌انگیز بعد از دفن شهدای گمنام مشخص شدن هویت یکی از شهدا بود که چند روز بعد تشییع اتفاق افتاد. ماجرا هم از این قرار بود که خواهر شهید حمیدرضا ملاحسنی در حالی که سال‌ها از شهادت برادرش گذشته بود بر سر مزار شهید احمد پلارک همرزم برادرش رفته و او را به جده‌اش فاطمه زهرا(س) قسم می‌دهد تا عنایتی کند که خبری از برادر مفقودش به خانواده برسد. چند شب بعداز این توسل حمیدرضا در حالی که در منطقه پونک همراه جمعیت زیادی در حرکت بود به خواب خواهر می‌آید. وقتی خواهر علت این همراهی را می‌پرسد، جواب می‌شنود که اینها برای تشییع من آمده‌اند. در همین زمان حمیدرضا چند مرحله رویای صادقه به خواب برادر و یکی از اقوامش می‌آید و اعلام می‌کند من در قبر وسطی بوستان نهج‌البلاغه دفن هستم. بر این اساس خانواده پیگیر شهدای دفن شده می‌شوند و در نهایت با تأیید هویت شهید سنگ مزار از نام شهید گمنام به شهید حمیدرضا ملاحسنی تغییر می‌کند. در روز جمعه 12آذر 1389 هم ر‌هبر معظم انقلاب با حضور در مزار متبرک و این شهدا در جریان کرامت و اعلام هویت شهید قرار می‌گیرند. شهید حمیدرضا ملاحسنی متولد 1344 است که در سال 1361 و در 17سالگی عازم مناطق عملیاتی می‌شود. او در جریان عملیات «والفجر4» در منطقه کوهستانی پنجوین عراق، در تاریخ 12 آبان 1362 مجروح و به همراه چند تن از همرزمانش به دست نیروهای بعثی افتاده است و طبق اعلام نیروهای اطلاعاتی ایران، بعثی‌ها مجروحان را به شهادت رسانده و در شهر «سید صادق» عراق به خاک می‌سپارند. در سال 1389 پیکر این شهدا که نام و نشانی از آنها در دسترس نبود کشف و در مراسم باشکوهی به جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شدند.

بوستان نهج‌البلاغ در حدود ۳۵هکتار وسعت دارد و در بخش وسیعی از دره فرحزاد بین بزرگراه نیایش، بزرگراه شهیدهمت و غرب بزرگراه یادگار امام ساخته شده ‌است. طول این بوستان یک و نیم کیلومتر و عرض متوسطش ۳۰۰متر است. همچنین اختلاف ارتفاع سطح تا کف پارک، ۵۵متر و دارای شیب بین ۱۰تا ۳۵درجه است.

آلاچیق‌های مختلف که به اشکال گوناگون در جاهای مختلف این پارک ساخته شده است جایی برای نشستن خانواده‌ها و حتی آوردن غذا و صرف آن در این آلاچیق‌هاست.

پارک نهج‌البلاغه به‌طور مشخص در کنار یک رودخانه و در شیب اطراف این رودخانه ساخته شده است. بنابراین قسمت‌های مختلف پارک به شکل طبقاتی بالای هم و در امتداد مسیر رود قرار دارد. رودخانه وسط پارک عملاً پارک را به 2قسمت مجزا تقسیم کرده است که با یک پل بزرگ و زیبا که از بالای دره رودخانه عبور کرده و چند پل کوچک که روی رود ساخته شده 2قسمت به هم متصل می‌شوند.

در عمیق‌ترین نقطه این بوستان فضایی بکر و طبیعی‌ به چشم می‌خورد که آب حاصل از چند قنات‌ قدیمی در آن جریان دارد. برای ساخت این بوستان یک میلیون و پانصد هزار ساعت کار انجام و بیش از ۱۵میلیارد تومان نیز هزینه شده ‌است. این بوستان همچنین دارای مسجد، پارکینگ ۷۵۰واحدی، ۴۰سرویس بهداشتی، فضاهای جانبی برای استراحت خانواده‌ها و 3مجموعه بازی برای کودکان و البته یک پارک آبی هیجان‌انگیز است که لذت یک بعد از ظهر تابستانی را چند برابر می‌کند.

بوستان نهج‌البلاغــــه دارای 8تراست پیــــاده‌رو طولی ۱۲۰۰متری، 3تراست پیاده‌رو عرضی ۳۰۰متری، ۹کیلومترمربع مسیر دوچرخه‌سواری، ۱۸۰۰مترمربع فضای ورزش همگانی، ۸۰ واحد آلاچیق، 2پل عابرپیاده بر روی دره و صدها نیمکت و چراغ‌برق است.

ساخت این بوستان در 4فاز در نظر گرفته شده که فعلاً 2فاز آن به بهره‌برداری رسیده است. جالب اینکه فاز یک و 2 این بوستان با تونلی هیجان‌انگیز و زیبا به هم متصل شده‌اند و امکان دسترسی به هر 2فاز را میسر کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code