منطقه 6

کـتـاب در دسترس نیست!

نویسنده: نیلوفر ذوالفقاری
15 سالی می‌شد که اهالی محله ایرانشهر و شهروندانی که از کنار بوستان هنرمندان عبور می‌کردند به دیدن کتابفروشی قدیمی در ضلع غربی بوستان عادت کرده بودند...
1396/03/29
 15 سالی می‌شد که اهالی محله ایرانشهر و شهروندانی که از کنار بوستان هنرمندان عبور می‌کردند به دیدن کتابفروشی قدیمی در ضلع غربی بوستان عادت کرده بودند. اما حالا مدتی است که این کتابفروشی بعد از سال‌ها فراز و نشیب و کسادی بازار مطالعه تعطیل شده و به جای آن بوفه‌ای برای فروش مواد غذایی ایجاد شده است. اهالی محله ایرانشهر از همشهری محله خواسته‌اند ماجرای این تغییر کاربری غم‌انگیز را پیگیری کند. ماجرایی که حرف و حدیث‌های زیادی در پشت پرده دارد. در جمع قدیمی‌های این محله حاضر شدیم تا صدای اعتراض آنها را بشنویم. مدیر محله ایرانشهر هم در این‌باره حرف‌هایی برای گفتن داشت.

تعطیلی یک کتابفروشی
این روزها خبر تعطیلی کتابفروشی‌ها علاقه‌مندان به مطالعه را غمگین می‌کند. با اینکه بیشترین تعداد کتابفروشی‌های شهر در منطقه ما واقع شده هر از گاهی می‌شنویم که یک کتابفروشی به دلیل مشکلات اقتصادی و ورشکستگی تعطیل شده است. سرانه مطالعه هم که چنگی به دل نمی‌زند و اهل فرهنگ می‌گویند زنگ خطر در این زمینه به صدا در آمده است. در چنین شرایطی اهالی محله ایرانشهر به تعطیل شدن یک کتابفروشی قدیمی در محله خود بی‌اعتنا نیستند و می‌خواهند برای اینکه دوباره صاحب فضایی فرهنگی شوند تلاش کنند. سید مصطفی ناصری از قدیمی‌ترین ساکنان محله ایرانشهر، مسجدی و هیئت‌دار قدیمی این محله است. او از کودکی در همین محله زندگی کرده و سال‌ها مشتری ثابت کتابفروشی بوده که حالا دیگر تعطیل شده است. می‌گوید: «این کتابفروشی تنها جایی بود که اهالی محله به‌خصوص کودکان و نوجوانان می‌توانستند از آنجا کتاب بخرند و به نوعی تنها کتابفروشی محله ما بود. هرچند تعداد زیادی کتابفروشی در خیابان کریمخان زند وجود دارد اما واقعیت این است که آنها محلی نیستند. بر سر در این کتابفروشی سال‌ها این عبارت به چشم می‌خورد: «کتاب در دسترس». حالا با تعطیلی آن می‌توان گفت که دیگر کتاب در دسترس اهالی محله نیست.» ناصری معتقد است شایعاتی که درباره مالک جدید این فضا وجود دارد چندان بی‌اساس نیست و لازم است مدیر محله برای اینکه اهالی درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنند، آنها را در جریان جزئیات ماجرا قرار دهد.

کمبود فضای فرهنگی
آن طور که اهالی محله ایرانشهر می‌گویند وقتی کتابفروشی قدیمی تعطیل شده بعضی شهروندان پیگیر شده‌اند تا بدانند قرار است در این فضا چه اتفاقی بیفتد؟ پاسخی که شنیده‌اند این بوده که به‌زودی اهالی صاحب یک فضای فرهنگی خواهند شد اما آنها با دیدن سوپرمارکتی که به جای کتابفروشی شکل گرفته تعجب کرده‌اند. ناصری می‌گوید: «در محله ما کتابخانه‌ای وجود ندارد، به جز فضاهای تخصصی خانه هنرمندان هم هیچ محیط فرهنگی دیگری در محله ما وجود ندارد. این فضا به راحتی می‌توانست تبدیل به کافه کتاب، کتابخانه یا محیطی فرهنگی شود تا در این تهاجم فرهنگی، خوراک فرهنگی در اختیار جوانان محله قرار بگیرد. ما هیچ احتیاجی به یک سوپرمارکت جدید نداریم در حالی که کمبود فضای فرهنگی در محله احساس می‌شود.»

بچه‌محل‌ها از کجا کتاب بخرند؟
مرتضی صادقی یکی از ساکنان قدیمی محله ایرانشهر هم از اینکه یک کتابفروشی در محله تعطیل شده ابراز نارضایتی می‌کند و می‌گوید: «خوب به خاطر دارم که در دوران کودکی از کتابفروشی محله کتاب به امانت می‌گرفتیم و با اشتیاق آن را تمام می‌کردیم تا دوباره کتاب جدیدی بگیریم. اما حالا کودکان و نوجوانان محله ما از چنین امکانی محروم شده‌اند. همیشه از اینکه سرانه مطالعه پایین است شکایت می‌کنیم اما خودمان‌کاری می‌کنیم که اوضاع بدتر از قبل شود.» صادقی معتقد است مطالبه عمومی می‌تواند مسئولان محلی را از خواسته‌ اهالی آگاه کند تا بدانند مردم به چه فضایی در محله نیاز دارند و بدون در نظر گرفتن نیازهای اهالی دست به تغییر کاربری فضاهای مختلف نزنند. آن‌طور که ناصری می‌گوید اهالی قصد دارند بعد از اعتراضاتی که انجام شده با تهیه یک استشهاد محلی، صدای نارضایتی خود را به گوش مسئولان محلی برسانند.

از فرهنگی‌ها حمایت کنیم
اگر از فعالان فرهنگی که در حوزه کتاب مشغول فعالیت هستند بپرسید چرا کتابفروشی‌ها یکی پس از دیگری به تعطیلی کشانده می‌شوند، حتماً مشکلات اقتصادی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل مطرح می‌کنند. رضا اسلام‌خواه یکی از اهالی محله ایرانشهر می‌گوید: «سود مالی در فعالیت‌های فرهنگی آنقدر کم است که بسیاری از فعالان این حوزه بعد از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مالی ناچار می‌شوند کتابفروشی را تعطیل کنند و سراغ شغل دیگری بروند. این اتفاق تلخی است و باعث می‌شود اهالی محله‌ها از داشتن فضاهای فرهنگی محروم شوند.» اسلام‌خواه معتقد است اگر از این فعالان حمایت شود کار به جایی نمی‌رسد که اهالی محله شاهد باز شدن سوپرمارکت به جای کتابفروشی شوند. او می‌گوید: «اهالی محله به سهم خود سعی کردند این کتابفروشی سرپا بماند. کتاب‌های مورد نظرمان را به فروشنده سفارش می‌دادیم، حتی کارمندان ساختمان بانکی که روبه‌روی کتابفروشی است بارها از این محل کتاب امانت گرفته بودند.»
  • پاسخ مسئول
کاربری کافه کتاب باید به قبل برگردد
«کافه کتاب قدیمی پارک ایرانشهر جزو سرانه‌های فرهنگی و اجتماعی سرای محله ایرانشهر نیست.» معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار منطقه با اشاره به جزئیات تغییرکاربری کافه کتاب پارک هنرمندان به بوفه می‌گوید: «کافه کتاب در اختیار سرای محله ایرانشهر نبوده و حکم تغییر کاربری آن هم از سوی سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران صادر شد و توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده است. یک فرایند اداری معمول برای واگذاری کافه کتاب طی شده و این‌گونه نبوده که مدیر محله با رابطه این محل را اجاره کرده باشد. هرچند اجاره دادن این محل به مدیر محله به‌عنوان یک شخصیت حقوقی هم منعی ندارد.» مهرشاد ‌الله‌وردی ادامه می‌دهد: «محله ایرانشهر در همسایگی کتابفروشی‌های خیابان کریمخان زند واقع شده و اهالی بابت تهیه اقلام فرهنگی مشکلی نخواهند داشت اما شخصاً معتقدم کافه کتاب پارک هنرمندان به‌عنوان یک کتابفروشی محلی باید احیا شود و بوفه‌ای که محلی برای عرضه تنقلات و فست‌فود شده باید به همان کافه کتاب تغییر کاربری بدهد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code