منطقه 6

کـمپین خـریـد کـالاهای ایرانی

نویسنده: رضا افراسیابی
وارد مغازه که می‌شویم بیشتر از زرق و برق کفش‌ها، دست‌نوشته‌هایی که مشتریان را به خرید کالای ایرانی تشویق می‌کنند به چشم می‌آید. روی هرکدام از کاغذها متن کوتاهی نوشته شده، اما همین چند جمله خیلی‌ها را برای خرید کفش‌های دست‌دوز ایرانی و روگرداندن از کفش‌های چینی ترغیب کرده است...
1395/10/20
 وارد مغازه که می‌شویم بیشتر از زرق و برق کفش‌ها، دست‌نوشته‌هایی که مشتریان را به خرید کالای ایرانی تشویق می‌کنند به چشم می‌آید. روی هرکدام از کاغذها متن کوتاهی نوشته شده، اما همین چند جمله خیلی‌ها را برای خرید کفش‌های دست‌دوز ایرانی و روگرداندن از کفش‌های چینی ترغیب کرده است. روزی که زوج هم‌محله‌ای یک کارگاه جمع و جور تولید کفش راه انداختند تصمیم گرفتند آنقدر برای کفش ایرانی تبلیغ کنند تا رقبای خارجی از میدان به در شوند. با «محمد جعفر همتی» و «فاطمه رحیمی» زوج هم‌محله‌ای که 12 سال است کفش ایرانی تولید و برایش تبلیغ کرده‌اند گفت‌وگو کرده‌ایم.

به جنس خارجی اعتماد ندارم
کارگاه و مغازه‌ این زوج هم‌محله‌ای یکجاست تا تولیدات خودشان را بی‌واسطه به دست مشتری برسانند. آنها در کارگاه تولیدی‌شان فقط کفش ایرانی تولید می‌کنند و در مغازه‌شان جنس خارجی جایی ندارد.
فاطمه رحیمی درباره سبک و سیاقی که آنها در کاسبی پیش گرفته‌اند توضیح می‌دهد: «تجربه ثابت کرده کالای خارجی برای مشتری‌ها فقط یک نام دهان‌پرکن است، اما کیفیت کالای ایرانی در مقایسه با آنها بسیار بالاتر است. برای همین به کالای خارجی اعتماد نداریم و به مشتری فقط کالای ایرانی می‌فروشیم. تصمیم گرفته‌ایم که به اشتغال هموطنان‌مان و چرخیدن چرخ تولید‌کننده‌های ایرانی کمک کنیم.» همتی در ادامه حرف‌های همسرش می‌گوید: «در دوران شاگردی، تولید‌کننده‌های بسیاری را دیدم که به دلیل کسادی بازار کسب و کارشان را تعطیل کردند و با اینکه سختی کار را دیده بودم دلم می‌خواست روزی تولید‌کننده باشم. روزهای اول کفش‌هایمان دیر فروش می‌رفت و سود چندانی نداشت، اما همان موقع هم دلمان روشن بود. آرزو می‌کنم که روزی همه کفش‌فروشی‌های شهر کفش ایرانی بفروشند و خارجی‌ها را از میدان به در کنیم. ما به همین نیت هر روز با مشتریان زیادی سر و کله می‌زنیم و از مزایای کفش ایرانی برای آنها می‌گوییم. اگر روزی یک نفر را برای خرید کفش ایرانی راضی کنیم برای‌مان کافی است. روزی را خدا می‌دهد و ما وسیله‌ای هستیم تا لقمه نانی سر سفره کارگر زحمتکش ایرانی گذاشته شود.»

همه سر یک سفره نشسته‌ایم
یکی قالب کفش می‌کوبد و دیگری به چرم‌ها مدل می‌دهد و خلاصه اینکه در کارگاه کفاشی زوج هم‌محله‌ای شور کار و زندگی جاری است. در کارگاه کفش این زوج هم‌محله‌ای 10نفر کار می‌کنند و دوخت کفش‌ها را برعهده دارند. همتی می‌گوید: «با وجود گرفتاری‌های ‌ریز و درشت در زندگی وقتی وارد مغازه می‌شوم و صدای چکش را در کارگاه می‌شنوم همه چیز را فراموش می‌کنم. همه سر یک سفره نشسته‌ایم و با هم کسب روزی می‌کنیم. یقین دارم خدا به سفره‌ای که دور آن شلوغ است روزی بیشتری می‌دهد و همین روزی پربرکتی که نصیب‌مان می‌شود گواه این ادعاست.» رحیمی درباره حال و هوای دوستانه کارگاه توضیح می‌دهد: «اینجا همه مثل یک خانواده هستیم که دور هم جمع شده‌ایم تا کفش مردانه ایرانی تولید کنیم. قصد داریم تا به‌زودی کفش زنانه هم در کارگاه تولید و در مغازه بفروشیم که آنها هم کاملاً ایرانی خواهند بود. به نظرم کالای ایرانی خیلی مظلوم واقع شده و حمایت نمی‌شود، اما تجربه ما می‌گوید اگر تولیدکنندگان داخلی خودشان مثل ما کالای ایرانی را تبلیغ کنند و این کار را خودشان انجام بدهند مردم هم استقبال می‌کنند. معمولاً با مشتری‌ها درباره مزایای خرید کالای ایرانی صحبت می‌کنیم. خیلی‌ها می‌گویند بعد از صحبت با شما متوجه شدیم خرید کالای خارجی مساوی است با بیکاری جوانان. پس تغییر رویه داده‌ایم و بقیه را هم به خرید کالای داخلی تشویق می‌کنیم. این خودش می‌شود کمپین خرید کالای ایرانی.»

مهمانداری هواپیما تا کفاشی
مشغول چیدن وسایل دوخت و‌دوز، چرم‌ها و جعبه‌های کفش مردانه هستند که وارد مغازه‌شان می‌شویم. کنار جعبه‌های کفش تا سقف رفته می‌نشینیم و محمد جعفر همتی برای باز کردن سر صحبت گریزی به سال‌های نه چندان دور می‌زند. او می‌گوید: «15 سال داشتم که شاگرد مغازه کفاشی بزرگی در بازار تهران شدم تا فوت و فن کار را خوب یاد بگیرم. استاد خوبی داشتم و آرزو می‌کردم من هم روزی مثل او صاحب مغازه شوم. 12 سال با همین فکر و خیال گذشت تا اینکه تصمیم گرفتم کاسبی مستقلی راه بیندازم.» همتی، 8 سالی می‌شود که ازدواج کرده و همین اتفاق را سبب افزایش روزی‌اش می‌داند: «همسرم سرمهماندار هواپیما بود و در سانحه سقوط هواپیما در قزوین تعدادی از دوستانش را از دست داد. همین اتفاق او را شوکه کرد و دیگر نتوانست کارش را ادامه دهد. از آن زمان با هم دست به دست هم داده‌ایم تا در کارگاه کفش مرغوب ایرانی را تولید کنیم و زندگی‌مان حرف تولید و تبلیغ کالای ایرانی شد.»

همه یک هدف داریم
«حسین خرمی» 4 سال است که در این کارگاه کار می‌کند و درباره اشتغالزایی این زوج هم‌محله‌ای توضیح می‌دهد: «خدا خیرشان بدهد که با راه‌اندازی کارگاه در مغازه‌شان من و خیلی‌های دیگر را مشغول کار کردند. اینجا همه یک هدف مشترک داریم و آن هم این است که کالای مرغوب ایرانی را تبلیغ کنیم تا کارگر هموطن نزد زن و بچه‌اش شرمنده نشود. همین نیت خیر به کاسبی‌مان برکت داده و مشتریان زیادی داریم.»

کالای خارجی برکت ندارد
«حسن شهبازیان» 11 سالی می‌شود که مشتری پر و پاقرص کفش‌های تولیدی زوج هم‌محله‌ای است. او می‌گوید: «آنها می‌توانند به جای اینکه خودشان را به زحمت بیندازند تا در کارگاه‌شان کفش تولید کنند، کفش خارجی از بازار تهیه کنند و به مشتری بفروشند، اما دست به دست هم داده‌اند تا ‌کاری کنند که نه هموطن‌شان بیکار شود نه اینکه جنس داخلی از رونق بیفتد. من مشتری کفش‌های ایرانی‌شان هستم و بابت خرید از آنها پشیمان نشده‌ام. یکبار از آقای همتی پرسیدم چرا مشتری برای کفش خارجی بیشتر پول می‌دهد؟ که در جوابم گفت شاید مشتری پول بیشتری بدهد، اما یقیناً برکت کمتری دارد.»

فقط ایرانی تولید می‌کنیم
«5 سال پیش از تبریز به تهران آمده بودم و دنبال کار می‌گشتم که از طریق یکی از دوستانم با آقای همتی آشنا شدم. هر دو اهل تبریز هستیم و در نخستین دیدارمان بعد از چند دقیقه صحبت به من اعتماد کردند و همان موقع لباس کار پوشیدم و پشت دستگاه نشستم. در این مدت بارها این جمله را از او شنیده‌ام: مبادا برای کسب سود بیشتر جیب تولید‌کننده خارجی را پر از پول کنی. تعصب آنها روی تولید و تبلیغ کفش ایرانی سبب شده یاد بگیرم که فروش کفش خارجی هموطن‌مان را بیکار می‌کند و روزی پر برکت را از زندگی می‌برد.» این حرف‌ها را «علی معینی» می‌گوید که 5 سال است در کارگاه این زوج هم‌محله‌ای کار می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code