منطقه 6

گره‌هایی که کور نیست

نویسنده: نیلوفر ذوالفقاری
حالا دیگر ترافیک به یکی از مشخصه‌های پایتخت تبدیل شده؛ معضل و معمای همیشگی که طرح‌های مختلفی برای حل آن اجرا می‌شود اما باز هم وجود دارد...
1396/09/13
 حالا دیگر ترافیک به یکی از مشخصه‌های پایتخت تبدیل شده؛ معضل و معمای همیشگی که طرح‌های مختلفی برای حل آن اجرا می‌شود اما باز هم وجود دارد. نیمه دوم سال یعنی زمانی که ترافیک کم‌کم بیشتر می‌شود تا در روزهای پایانی سال به اوج خود برسد. این هفته همراه با سرهنگ پیمان اسماعیل‌زاده، رئیس پلیس راهور منطقه به چند نقطه پرترافیک منطقه که گره‌های ترافیکی و نقاط حادثه‌خیز و پرتخلف محسوب می‌شوند  رفته‌ایم تا از زبان او علت ایجاد این گره‌ها را بشنویم. چند توصیه برای شما اهالی محله‌ها داریم تا هم در تشدید ترافیک سهیم نشوید هم راهی برای دور زدن گره‌های ترافیکی پیدا کنید.

  رتبه اول، تخلفات ساکن
آن طور که سرهنگ اسماعیل‌زاده می‌گوید بیشترین حجم تخلفات رانندگی که در منطقه ما اتفاق می‌افتد، تخلفات ساکن است یعنی تخلفاتی مانند پارک در محل‌های ممنوع و پارک دوبله خودروها. اسماعیل‌زاده می‌گوید: «علت اصلی بروز این تخلفات، کمبود شدید جای پارک و مراجعه زیاد شهروندان به مراکز اداری، تجاری و آموزشی پرتعداد منطقه ماست. بیشتر مراکز مهم سیاسی و اداری در محدوده منطقه 6 واقع شده به‌طوری که بیش از 3 میلیون نفر جمعیت شناور منطقه در روز برآورد شده است.» با این حساب اگر‌ درصدی از این جمعیت شناور برای‌ تردد در منطقه از خودرو شخصی استفاده کنند، ترافیک در بیشتر خیابان‌های منطقه شکل می‌گیرد. اسماعیل‌زاده می‌گوید: «منطقه ما، پایتختِ پایتخت محسوب می‌شود و مدیریت ترافیک و تخلفات رانندگی در محدوده مرزهای آن کار پیچیده و پرزحمتی است. بسیاری از طرح‌های راهنمایی و رانندگی هم به‌صورت آزمایشی و برای نخستین بار در منطقه اجرا می‌شود. به‌طور مثال در اجرای طرح تشدید برخورد با خودروهای دودزا، صدور پلاک اعزام به تعمیرگاه برای آنها و تعیین مهلت فوری برای رفع نقص، منطقه ما یکی از 3 منطقه اصلی اجرای طرح است.» با اسماعیل‌زاده راهی بعضی نقاط پرترافیک منطقه می‌شویم تا او بگوید علت ایجاد ترافیک در این نقاط چیست؟

  چراغ چشمک‌زن عامل ترافیک
نخستین مقصد ما تقاطع بلوار کشاورز با خیابان 16 آذر است. جایی که پیش از این رانندگانی که قصد ورود به خیابان 16 آذر را داشتند به وسیله چراغ چشمک‌زن هدایت می‌شدند اما حالا مدتی است با چشمک‌زن شدن چراغ، صف خودروهای منتظر برای ورود به این خیابان فرعی طولانی شده است. بار ترافیکی مسیر غرب به شرق در بلوار کشاورز بیشتر است و به همین دلیل چراغ سبز برای رانندگان این مسیر در زمان طولانی‌تری روشن می‌ماند، در نتیجه رانندگان در مسیر شرق به غرب در گره ترافیکی که گاهی تا خیابان حجاب هم می‌رسد ‌گیر می‌افتند.

  ترافیک خودروهای گردشی
2 نقطه پرترافیک بعدی که به همراه رئیس پلیس راهور منطقه راهی آنها می‌شویم، تقاطع خیابان انقلاب با خیابان‌های قدس و نجات‌اللهی است. در این 2 تقاطع خودروهایی که قصد تغییر مسیر به طرف شمال را دارند، به دلیل کم بودن عرض معبر و تعداد زیاد خودروهای گردشی، ترافیک ایجاد می‌کنند. در این 2 نقطه مأموران راهنمایی و رانندگی مستقر شده‌اند تا‌ تردد خودروها کنترل شود. نصب چراغ راهنمایی در این نقاط گزینه خوبی نیست چون حجم ترافیک را افزایش می‌دهد و آن را فشرده‌تر می‌کند.

  تخلف در مرزهای شمالی
بزرگراه شهید همت و میدان آرژانتین در مرز شمالی محدوده منطقه ما، 2 نقطه‌ای هستند که تخلفات ساکن در آنها مشاهده می‌شود. به دلیل وجود پارک‌سوار بیهقی، مرکز مکانیزه معاینه‌فنی، فروشگاه مرکزی شهروند و ساختمان صدا و سیما، حجم خودروهای به دنبال جای پارک که تخلفات ساکن را مرتکب می‌شوند زیاد است. ترافیک خیابان الوند هم به دلیل وجود بیمارستان کسری و تجمع خودروها مقابل آن شکل می‌گیرد.

  زیرگذری برای کاهش ترافیک امیرآباد
در شمال غربی منطقه، جایی که محله امیرآباد شمالی قرار دارد ترافیک ناشی از مشکلات پل گیشاست. کاهش مسیرهای عبوری از 6 لاین به 2 لاین باعث می‌شود ترافیک تا منطقه ما ادامه پیدا کند. طرح جمع‌آوری پل گیشا و ساخت زیرگذر در این نقطه در حال اجراست. طرحی که پلیس می‌گوید ترافیک این محدوده را به‌طور کلی از بین خواهد برد. در این محدوده در نزدیکی بیمارستان شریعتی هم تخلفات ساکن زیاد ثبت می‌شود و علت آن، پارکینگ نداشتن این بیمارستان و نبود فضای مناسب برای ساخت پارکینگ است.

  میدان فاطمی ورود به طرح ترافیک
ساختمان و تالار وزارت کشور در میدان فاطمی 2 مرکز پرمراجعه‌ای هستند که شهروندان زیادی هر روز به مقصد آنها راهی منطقه ما می‌شوند. با وجود اینکه میدان فاطمی مرز ورود به محدوده طرح ترافیک است، هنوز هم خودروهای شخصی زیادی در این میدان‌ تردد و ترافیک ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر تالار وزارت کشور محل برگزاری برنامه‌های مختلف و کنسرت‌های پرجمعیتی است که گاهی تا 5 هزار نفر مخاطب دارند اما هیچ پارکینگ عمومی در این محدوده وجود ندارد در نتیجه زنجیره خودروهای به دنبال جای پارک شکل می‌گیرد.

  سیل جمعیت شناور
با وجود اینکه خیابان شهید مطهری طولانی و عریض است، ترافیک در این خیابان به‌خصوص در ساعات ابتدایی صبح و عصر و البته تخلفات پرتعداد رانندگی در این محدوده مشاهده می‌شود. دلیل این موضوع، استقرار بیشتر شرکت‌ها، سازمان‌ها و اداره‌ها در این خیابان و سیل جمعیت شناور به این نقطه است. در خیابان شهید بهشتی ساختمان سینما آزادی با سالن‌های متعدد نمایش فیلم، هر روز مقصد تعداد زیادی از شهروندان است که نمی‌توانند از ظرفیت محدود پارکینگ سینما بهره‌مند شوند و به ناچار در کوچه‌های اطراف دنبال جای پارک می‌گردند و ترافیک ایجاد می‌کنند.

راه‌حل‌ها
کاهش خودروهای تک‌سرنشین

آمار می‌گوید 57‌درصد سفرهای روزانه در تهران با خودروهای شخصی انجام می‌شود. در منطقه ما با 3 میلیون جمعیت شناور و شهروندانی که تنها روزها برای انجام امور اداری، تجاری، آموزشی و درمانی مهمان منطقه هستند این مسئله باعث افزایش ترافیک می‌شود. اگر شهروندان استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی را جایگزین استفاده از خودروهای تک‌سرنشین کنند بار ترافیکی به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

افزایش جریمه تخلفات
افزایش میزان جریمه برای تخلفات رانندگی یکی از گزینه‌های پیش روی پلیس برای کنترل ترافیک در منطقه ماست. مثلاً با افزایش جریمه ورود به محدوده طرح ترافیک می‌توان مانع از ورود خودروهای شخصی به منطقه شد. اما پلیس معتقد است این کار باید در صورتی انجام شود که جریمه‌ها صرف توسعه حمل‌ونقل عمومی شود و در یک چرخه دوباره به خود مردم بازگردد.

نصب دوربین‌های کنترلی
آن طور که پلیس راهور منطقه می‌گوید نصب دوربین‌های کنترلی تا حد زیادی در مدیریت تخلفات رانندگی مؤثر بوده است. مثلاً عبور از چراغ قرمز حالا دیگر به ندرت اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد افزایش تعداد این دوربین‌ها می‌تواند خاصیت بازدارندگی داشته باشد و رانندگان را ملزم به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی کند تا شاهد کاهش تخلفات و تصادفات در خیابان‌های منطقه باشیم.

افزایش فضای پارک خودروها
با اینکه پیشنهاد همیشگی مسئولان، استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی است، با این حال افزایش تعداد پارکینگ‌ها همچنان باید در دستور کار قرار بگیرد. چون با وجود همه برنامه‌ریزی‌ها، بسیاری از شهروندان به دلایل مختلف از خودرو شخصی استفاده می‌کنند و نبود جای پارک در محله‌ها باعث بروز انواع تخلفات رانندگی و تشدید ترافیک شده که وجود پارکینگ می‌تواند مانع از آنها شود.

  کاهش میزان تصادفات
خوشبختانه آن‌طور که اعداد و ارقام می‌گویند، میزان تصادفات فوتی در منطقه ما در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، 11‌درصد کاهش پیدا کرده است. این کاهش در تصادفات جرحی، 19‌درصد ثبت شده است.

  سهم عابران و موتورسواران
در بیشتر تصادفاتی که در منطقه اتفاق می‌افتد عابران یا موتورسواران حضور دارند. کنترل تخلفات موتورسواران در مسیر ویژه برعهده اداره عملیات راهور است.

  تجمع اداره‌ها و سازمان‌ها
بسیاری از وزارتخانه‌ها، سازختمان مرکزی بانک‌ها، نهادها و سازمان‌ها، بیمارستان‌های دولتی پرمراجعه، هتل‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و راسته‌های تجاری پایتخت در منطقه ما واقع شده است. این موضوع ترافیک منطقه را توجیه می‌کند. به‌طور مثال در حال حاضر هر 12 مرکز صدور ویزای عراق برای مسافران اربعین در منطقه ما فعال است و روزانه شهروندان زیادی به این مراکز مراجعه می‌کنند که حجم‌ ترددها را افزایش می‌دهند.

  بیشترین تخلفات از نوع ساکن است
آن طور که پلیس راهور می‌گوید همه تخلفات رانندگی به جز‌ تردد و توقف کامیون‌ها در منطقه ما مشاهده می‌شود. با این حال هنوز هم بیشترین سهم به تخلفات ساکن مربوط به پارک خودروها تعلق دارد. پلیس می‌گوید رسیدگی به کوچک‌ترین تخلفات حتی در فرعی‌ترین کوچه‌های منطقه را وظیفه خود می‌داند.

  ساماندهی‌ تردد عابران در میدان ولی‌عصر(عج)
با ساخت زیرگذر ایوان انتظار، حجم زیادی از‌ ترددهای سطح میدان ولی‌عصر(عج) به زیرزمین منتقل شده با این حال هنوز هم تعداد شهروندانی که در دو طرف میدان قصد عبور به سمت دیگر را دارند زیاد است. استقرار 10 مأمور راهنمایی و رانندگی برای هدایت عابران، اقدام پلیس راهور برای ساماندهی‌ تردد پیاده‌ها در این میدان بوده که خوشبختانه نتیجه مطلوبی داشته است.

  در کاهش ترافیک سهیم باشیم
از راهکارهای مختلف دستگاه‌های اجرایی برای مهار ترافیک کلانشهرها که بگذریم، هرکدام از ما شهروندان می‌توانیم به سهم خودمان در کاهش و کنترل این معضل اثرگذار باشیم. سال‌هاست که از استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌عنوان نخستین راهکار برای مواجهه با مشکل ترافیک نام برده می‌شود. با این وجود هنوز هم خیابان‌های شهر ما قفل شده از زنجیره خودروهای تک‌سرنشین است. هنوز بسیاری از ما با سرپیچی از قوانین راهنمایی و رانندگی، گره کور ترافیک را محکم‌تر می‌کنیم و به این‌ترتیب حکایت همچنان باقی است. حالا دیگر وقت آن رسیده که بدانیم همان‌طور که هرکدام از ما به‌عنوان یک شهروند از حقوق شهروندانی برخورداریم، باید وظایفی را هم عهده‌دار شویم. وقت آن رسیده که دیگر منتظر اقدام این دستگاه و آن سازمان نمانیم و خودمان نخستین قدم را برداریم. دقیقه‌های تلف‌شده عمرمان در صف ماشین‌هایی که تکان نمی‌خورند، می‌توانند صرف رسیدن به اهداف و آرزوهایمان شوند.

  اگر راننده هستید
اگر در حال رانندگی هستید و با ترافیک سنگینی مواجه شدید، نخستین و مهم‌ترین‌کاری که باید بکنید حفظ خونسردی است. اینکه شما عجله دارید اصلاً دلیل خوبی برای سرپیچی از مقررات رانندگی نیست. با حرکات مارپیچ و سعی در راه پیدا کردن برای خودتان فقط اوضاع را بدتر می‌کنید. ضمن اینکه به این‌ترتیب اعصاب خودتان هم بیشتر به هم می‌ریزد. آرامش خودتان را در برابر افرادی که تخلف می‌کنند حفظ کنید. مشاجره یا دعوا با رانندگان دیگر هیچ کمکی به باز شدن گره ترافیک نمی‌کند. همیشه رانندگانی هستند که به قوانین پایبند نیستند و شما ناچارید خونسردی خودتان را حفظ کنید. سعی کنید فکرتان را از موضوع ترافیک منحرف کنید. رادیو را روشن کنید یا به یک موزیک ملایم گوش دهید. می‌توانید با سرنشینان دیگر گفت‌وگو کنید البته به شرط آنکه حواستان همچنان جمع رانندگی باشد.

  اگر سرنشین هستید
نگاه کردن به ساعت فایده‌ای ندارد. شما هم بهتر است خونسرد باشید و بپذیرید که جز صبر کردن راه دیگری ندارید. اگر فکر می‌کنید مسافت تا مقصد مورد نظرتان آنقدرها زیاد نیست که ارزش تحمل ترافیک را داشته باشد می‌توانید مسیر را پیاده طی کنید. وقتی سوار تاکسی یا اتوبوسی هستید که در ترافیک مانده، فرصتی دارید که به بعضی کارهای کوچک یا فعالیت‌های موردعلاقه‌تان برسید. سعی کنید همیشه کتاب یا نشریه‌ای همراه داشته باشید تا در این فرصت چند صفحه‌ای مطالعه کنید. می‌توانید یادداشت‌های روزانه و حساب و کتاب‌ها را مرتب کنید. گوش کردن به موسیقی یا حل کردن جدول هم پیشنهاد خوبی است. اگر با دوستی همراه هستید با صحبت کردن درباره موضوعات موردعلاقه هر دو نفر، سعی کنید فضا را عوض کنید و تمرکزتان را از روی ترافیک سرسام‌آور منحرف کنید. هیچ‌وقت در ترافیک و در حضور سرنشینان دیگر با تلفن همراه صحبت نکنید. با این کار برای دقایق طولانی باعث مزاحمت دیگران شده‌اید و ممکن است بقیه به شما اعتراض کنند. سعی کنید در صورت امکان برای روزهای بعد مسیرهای مناسب‌تری را انتخاب کنید یا طوری برنامه‌ریزی کنید که به موقع به مقصدتان برسید.

  چند میانبر برای دور زدن ترافیک
اگر از میدان گل‌ها در خیابان شهید گمنام به طرف خروجی بزرگراه کردستان در حرکت هستید، می‌توانید قبل از رسیدن به زیرگذر جلال آل احمد، از راه خیابان جهان‌آرا وارد بزرگراه شوید. مسیرهای جایگزین عبوری از شرق به غرب که می‌توانید به جای بزرگراه جلال‌آل‌احمد انتخاب کنید، در شمال بزرگراه شهید حکیم و در جنوب خیابان فاطمی هستند که البته این مسیرها هم خالی از ترافیک نیستند.  اگر مقصدتان 3 میدان مهم منطقه یعنی هفت‌تیر، انقلاب و ولی‌عصر(عج) است، انتخاب‌های چندانی برای فرار از ترافیک ندارید مگر اینکه با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، مسیرهای فرعی یا کوچه‌ها را انتخاب کنید. اما اگر این میدان‌ها سر راه شما در مسیر رسیدن به مقصدی دیگر هستند می‌توانید مسیرهای جایگزین را انتخاب کنید. مثلاً اگر از خیابان کریمخان‌زند به سمت میدان هفتم‌تیر در حرکت هستید تا وارد بزرگراه مدرس شوید، بهتر است از خیابان میرزای شیرازی به طرف خیابان مطهری و بعد خروجی بزرگراه بروید. خیابان‌های موازی متعددی بلوار کشاورز و خیابان انقلاب را به هم وصل می‌کنند که با انتخاب صحیح یکی از آنها می‌توانید وارد میدان انقلاب نشوید و در ترافیک نمانید.
برای فرار از ترافیک خیابان ولی‌عصر(عج) از خیابان‌های موازی استفاده کنید، مثلاً اگر در بلوار کشاورز هستید خیابان‌های حجاب و شهید کبکانیان را انتخاب کنید. اگر مقصدتان میدان فاطمی است و در خیابان کریمخان‌زند هستید پیش از رسیدن به میدان ولی‌عصر(عج) وارد خیابان عضدی شوید و به سمت شمال حرکت کنید. برای رفتن به یوسف‌آباد هم لازم نیست حتماً به طرف تقاطع و دوراهی یوسف‌آباد بروید، از خیابان‌های چهل‌ستون و جهان‌مهر استفاده کنید تا کمتر در ترافیک بمانید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code