منطقه 6

4 مـشکل 4 راه‌حـل

نویسنده: رضا افراسیابی
اگرچه عباس‌آباد از محله‌های خوش‌نشین منطقه است، کاستی‌هایی هم دارد که اهالی محله امیدوارند با رسیدگی مسئولان شهری برطرف شود. کمبودهایی از قبیل نبود بازار میوه و‌تره‌بار، فقدان مجموعه ورزشی و... که حل آنها نیازمند توجه بیشتر نهادهای مربوط است...
1395/10/20
  اگرچه عباس‌آباد از محله‌های خوش‌نشین منطقه است، کاستی‌هایی هم دارد که اهالی محله امیدوارند با رسیدگی مسئولان شهری برطرف شود. کمبودهایی از قبیل نبود بازار میوه و‌تره‌بار، فقدان مجموعه ورزشی و... که حل آنها نیازمند توجه بیشتر نهادهای مربوط است. همراه با «عباس شعبانی»، شورایار محله عباس‌آباد مشکلات قدیمی این محله را بررسی و با مسئولان شهرداری منطقه برای حل این مشکلات گفت‌وگو کرده‌ایم.

    بازار میوه و‌ تره‌بار نداریم
یکی از مشکلاتی که سال‌هاست اهالی محله عباس‌آباد از آن گله دارند نبود بازار میوه و‌تره‌بار در این محله است. تا چند سال قبل اهالی مایحتاج خود را از غرفه کوچکی که در خیابان لارستان قرار داشت تهیه می‌کردند، اما آنجا هم تعطیل شد. «شعبانی» درباره نبود بازار میوه و‌ تره‌بار در محله‌شان می‌گوید: «برای اینکه بتوانیم همه مایحتاجمان را از یک جا و با قیمت ارزان تهیه کنیم، به بازار میوه و ‌تره‌بار نیاز داریم. نزدیک‌ترین بازار میوه و‌تره‌بار به محله ما در محله امیر‌آباد و محله بهجت‌آباد است و استفاده از خودرو شخصی برای رفتن به این محله‌ها به ترافیک و آلودگی هوا دامن می‌زند.»

پاسخ مسئول
افشین خدامی، معاون خدمات شهری
در جست‌وجوی زمین مناسب هستیم

انتظار اهالی برای استفاده از خدمات بازار میوه و‌ تره‌بار در محله‌شان طبیعی است، اما به دلیل بافت متراکم و ‌ریزدانه‌ای که این محله دارد، زمین مناسب برای برای ساخت میدان میوه و‌تره‌بار به سختی پیدا می‌شود. طبق قوانین شهری متراژ زمینی که قرار است در آن بازار میوه و‌تره‌بار ساخته شود باید بالای 500‌متر باشد و شهرداری به‌طور کامل آن را تملک کند. برای حل این مشکل معاونت خدمات شهری، اداره املاک و شهرداری ناحیه 3 به‌طور ویژه مأموریت دارند تا زمین مناسبی را شناسایی کنند و عملیات ساخت بازار میوه و‌ تره‌بار هرچه زودتر شروع شود.

    پارک خودروها در پیاده‌رو
درست در تقاطع سه‌راه عباس‌آباد با خیابان ولی‌عصر(عج) نمایشگاه خودرویی واقع شده که علاوه بر داخل نمایشگاه در پیاده‌رو هم خودروها در معرض دید شهروندان قرار دارد. همین موضوع سبب نارضایتی اهالی و کاسبان شده است.
«محمد مینابی» که مغازه‌اش پایین‌تر از این نمایشگاه خودرو قرار دارد توضیح می‌دهد: «صاحب این نمایشگاه با این کار بخشی از پیاده‌رو را اشغال می‌کند و‌ تردد برای شهروندان سخت می‌شود. گاهی اوقات توقف چندین خودرو در پیاده‌رو سبب می‌شود بسیاری از شهروندان به ناچار از حاشیه خیابان عبور کنند.‌ تردد از حاشیه خیابان برای بسیاری از شهروندان مثل سالمندان و افراد ناتوان به لحاظ جسمی خطرناک است.»

پاسخ مسئول
سعید محسنی، رئیس اداره ساماندهی
بازدید برای رفع سدمعبر

اداره ساماندهی شهرداری منطقه با پلیس راهنمایی و رانندگی برای رفع سدمعبر تفاهمنامه همکاری دارند تا معابر پاکسازی شود. برای حل این مشکل حتماً از این محل بازدید می‌کنیم تا از این مشکل آگاه شویم و اهالی اطمینان داشته باشند که اقدامات لازم را برای حل مشکل سدمعبر پیاده‌رو محله عباس‌آباد انجام می‌دهیم.

    پل غیر‌مکانیزه عابرپیاده قربانی می‌گیرد
در نزدیکی خیابان لارستان پل عابرپیاده‌ای قرار دارد که چندان مورد استفاده اهالی نیست، چراکه دو طرف آن 35 پله دارد و هنوز مکانیزه نشده است. همین موضوع بالا رفتن از پل هوایی را به‌ویژه برای سالمندان سخت می‌کند. این در حالی است که خیابان شهید بهشتی یکطرفه است و رانندگان با سرعت بالایی در این خیابان‌ تردد می‌کنند. «عباس شعبانی» عضو شورایاری محله عباس‌آباد، در این‌باره می‌گوید: «نصب پله برقی روی پل عابرپیاده خیابان لارستان ضروری است تا شهروندان با اطمینان از عرض خیابان عبور کنند. تعداد زیادی از اهالی را می‌شناسم که با وجود بیماری‌هایی مثل زانو درد نمی‌توانند از پله‌ها بالا بروند و به ناچار از خیابان عبور می‌کنند. متأسفانه تا امروز 8 نفر از اهالی محله به دلیل تصادف در همین نقطه فوت کرده‌اند و اینجا به محل خطرناکی تبدیل شده است.»

پاسخ مسئول
ولی مسگر نجاتی، معاون حمل‌ونقل ترافیک
اهالی توصیه‌های ایمنی را رعایت کنند

میزان‌ استفاده از این پل عابرپیاده بسیار کم است و به همین دلیل کاربرد چندانی ندارد. این پل عابرپیاده در نزدیکی تقاطع خیابان شهید بهشتی با خیابان میرزای شیرازی قرار دارد و شهروندان می‌توانند زمانی که چراغ راهنمایی قرمز شده با اطمینان از عرض خیابان عبور کنند. در حال حاضر برنامه‌ای برای نصب پله برقی برای پل عابرپیاده خیابان لارستان نداریم و تغییری در این محدوده انجام نمی‌شود. علاوه بر اینکه پل عابرپیاده هم ظرفیت تغییرات برای نصب پله برقی را ندارد. اگر شهروندان برای عبور از عرض خیابان توصیه‌های ایمنی را رعایت کنند شاهد بروز اتفاقات ناگوار نخواهیم بود.

    مجموعه ورزشی نداریم
«شعبانی» یکی دیگر از مشکلات این محله را نبود مجموعه ورزشی یا زمین چمن می‌داند و همین مسئله سبب می‌شود تا اهالی برای ورزش به محله‌های همجوار بروند. او توضیح می‌دهد: «وجود مجموعه ورزشی به هر محله‌ای شادابی و شور زندگی را تزریق می‌کند، اما محله ما از این نعمت محروم است. درخواست اهالی از مدیریت شهری این است که هرچه زودتر اقدامات لازم را برای ساخت مجموعه ورزشی در محله عباس‌آباد انجام دهند تا بتوانیم در محله خودمان ورزش کنیم.»

پاسخ مسئول
علی‌اصغر قیطاسی، رئیس اداره ورزش
مشکل کمبود زمین داریم

با توجه به جمعیت ساکن در منطقه، نیاز به ساخت مجموعه‌های ورزشی بیشتر وجود دارد و شهردار منطقه هم روی افزایش سرانه ورزشی محله‌ها تأکید دارد. بنابراین در پی تعیین زمین‌های بیشتر برای ساخت مجموعه‌های ورزشی هستیم. اما با توجه به بافت تجاری و اداری منطقه، این کار زمانبر و پرهزینه است. تلاش کرده‌ایم در وضعیت موجود بتوانیم از امکانات در دسترس استفاده بهینه کنیم و بهترین خدمات ورزشی را در اختیار شهروندان قرار دهیم. اگر در محله عباس‌آباد زمین مناسبی را شناسایی کنیم که شرایط لازم را داشته باشد، کلنگ ساخت مجموعه ورزشی را در آنجا می‌زنیم تا این مشکل هرچه زودتر برطرف شود. کمبود زمین مناسب برای ساخت مجموعه ورزشی فقط به این محله محدود نمی‌شود و در محله‌های دیگر منطقه هم مشکل کمبود زمین مناسب برای ساخت مجموعه ورزشی داریم.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code