منطقه 6

40‌درصد آلودگی کمتر

نویسنده: هستی تهرانی
10 روز پاک. ما پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تا امروز تنها 9 روز پاک داشته‌ایم که در آن هوا کاملاً پاکیزه بوده است...
1396/08/15
 10 روز پاک. ما پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تا امروز تنها 9 روز پاک داشته‌ایم که در آن هوا کاملاً پاکیزه بوده است. این یعنی همین حالا هم قبل از اینکه به روزهای زمستان برسیم و آلودگی هوا تشدید شود، نفس‌ها به شماره افتاده و ما تا امروز 80‌درصد روزهای پاییز را در هوای آلوده سپری کرده‌ایم. خودروهای شخصی متهم ردیف اول تشدید آلودگی هوا هستند و به همین دلیل هم طرح‌های مختلفی برای برخورد با خودروهای دودزا و کاهش‌‌‌ تردد با خودرو شخصی در حال اجراست. در این گزارش سری به شرکت کنترل کیفیت هوا زده‌ایم تا ببینیم اگر شهروندان از خودرو شخصی استفاده نکنند، میزان آلودگی هوا چقدر کاهش پیدا می‌کند؟ حسین شهبازی، مدیر واحد پیش‌بینی هوا در شرکت کنترل کیفیت به این پرسش پاسخ داده‌است.

نقش خودروها در آلودگی هوا
با اینکه عوامل زیادی در آلودگی هوای شهرهای بزرگ نقش دارند، اما مهم‌ترین عامل آلودگی هوای تهران، منابع متحرک تولید آلودگی یعنی خودروهای سبک و سنگین هستند. شهبازی می‌گوید: «بر اساس آمار موجود بیش از 75‌درصد آلودگی هوا در تهران حاصل همین منابع متحرک است. بر اساس مطالعات انجام گرفته خودروهای سواری‌ و موتورسیکلت‌ها مسئول ایجاد 58‌درصد کل ذرات معلق تهران هستند.» شهبازی با اشاره به استانداردهای تعریف شده برای میزان خروجی آلاینده‌ها از اگزوز خودروها می‌گوید: «با به حداقل رساندن این میزان و اعمال سیاست‌های سختگیرانه در تعریف و تعیین استانداردهای آلایندگی خودرو، بار آلایندگی خودروها که وارد هوای اطراف می‌شود کاهش پیدا می‌کند و غلظت آلاینده‌ کمتری به شهروندان می‌رسد.» او اضافه می‌کند: «بد نیست بدانیم از مهم‌ترین عواقب استفاده از خودروهای سواری در سطح ملی و جهانی افزایش گاز دی‌اکسیدکربن به‌عنوان یک گاز گلخانه‌ای است. این گاز با قرار گرفتن در جو مانع از بازگشت انعکاس نور خورشید و در نتیجه گرم شدن زمین می‌شود.»

موتورسیکلت‌ها، متهم ردیف اول
شهبازی می‌گوید برخلاف تصور شهروندان که فکر می‌کنند خودروها نسبت به موتورسیکلت‌ها سهم بیشتری در آلودگی هوا دارند، موتورسیکلت‌ها در جدول متهمان آلودگی هوا صدرنشین هستند و بیش از یک چهارم آلودگی هوای تهران را تولید می‌کند. او اضافه می‌کند: «تکنولوژی پایین موتورسیکلت‌های در حال‌‌‌ تردد عامل ایجاد این مشکل است. در شرایط فعلی که خودروها با استاندارد بسیار پایین یورو 2 تولید می‌شوند، باز هم میزان آلودگی هر موتورسیکلت 4 برابر بیشتر از اتومبیل است. موتورها به واکنش‌گر شیمیایی مجهز نیستند و در نتیجه گاز ناشی از احتراق در آنها وارد هوا می‌شود.
در حالی که اتومبیل‌ها گازهای ناشی از احتراق را به گازهای غیر‌آلاینده تبدیل می‌کنند.» آن‌طور که شهبازی می‌گوید موتورسیکلت‌ها به دلیل اینکه موتور نامناسبی دارند و معمولاً هم کاربراتوری هستند با مصرف بالا و احتراق نامناسب سوخت به شدت باعث افزایش آلودگی هوا می‌شوند. شهبازی می‌گوید: «عمده آلودگی تولیدی از موتورسیکلت‌ها، منو اکسیدکربن، ذرات معلق و هیدروکربن‌های خام است که به شدت بر سلامت شهروندان تأثیرگذار است.» آن‌طور که شهبازی می‌گوید بیش از 95‌درصد موتورسیکلت‌ها کاربراتوری هستند و به دلیل بعضی دستکاری‌های سنتی، باعث افزایش مصرف سوخت و آلودگی ناشی از احتراق می‌شوند در حالی که موتورهای انژکتوری را نمی‌توان به‌طور دستی تنظیم کرد.

شهروندان برای کاهش آلودگی هوا چه کنند؟
هرچند نهادهای متولی برنامه‌های مختلفی برای کنترل آلودگی هوا دارند اما ما اهالی محله‌ها هم می‌توانیم در این راه تأثیرگذار باشیم. یادمان باشد با کمک کردن به کاهش آلودگی هوا در واقع وظیفه شهروندی خود را انجام می‌دهیم تا حق بقیه شهروندان را ضایع نکنیم. برای اینکه نفس‌ها به شماره نیفتد، استفاده از خودرو شخصی را کنار بگذارید. در منطقه ما که همه محله‌های آن در محدوده طرح ترافیک واقع شده،‌ تردد با خودرو شخصی نه تنها هوا را آلوده‌تر می‌کند بلکه هزینه بیشتری هم برایتان دارد.‌ ترددها را به حداقل برسانید، این یعنی بعضی کارها را از دور انجام دهید. استفاده از سیستم‌های الکترونیکی و اینترنتی به کاهش سفرهای درون‌شهری و در نتیجه کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند. سیستم خودرو خود را به‌طور مرتب بررسی کنید تا نقص فنی باعث دودزایی آن نشده باشد. رفتن به مراکز مجاز معاینه‌فنی یکی از راه‌های این کار است. به جز اینها می‌توانید با سرسبز کردن باغچه خانه خود، هوا را تا اندازه‌ای هرچند کم از آلودگی پاک‌کنید.

در منطقه ما یک ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود دارد. این ایستگاه در دانشگاه تربیت مدرس در تقاطع بزرگراه‌های چمران و جلال آل‌احمد مستقر شده است.

20‌درصد از آلودگی هوای شهر تهران کاسته می‌شود به این شرط که معاینه‌فنی خودروهای پایتخت به‌طور منظم انجام شود. به این‌ترتیب خودروهای دودزا مجاز به‌‌‌ تردد در خیابان‌ها نخواهند بود و می‌توان سراغ متهمان ردیف‌های بعدی در پرونده آلودگی هوای پایتخت رفت.

‌48درصد از سهم منابع آلوده هوای شهر تهران را سواری‌ها و 22‌درصد را موتور‌سیکلت‌ها تولید می‌کنند.

4 خودرو می‌توانند هوا را به اندازه یک موتورسیکلت آلوده کنند و این یعنی نقش موتورسیکلت‌ها در آلودگی هوای منطقه ما خیلی پررنگ است.

‌75درصد از آلودگی هوای منطقه را منابع متحرک یعنی خودروها و موتورسیکلت‌ها تولید می‌کنند.

1میلیون و 200 هزار خودرو روزانه در منطقه ما‌‌‌ تردد می‌کنند. سهم این خودروها در آلودگی هوای منطقه بیش از 40‌درصد است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code