منطقه 7

«پرتو»‌ی امید

نویسنده: مهناز عباسیان
یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که این روز‌ها گریبانگیر بسیاری از خانواده‌ها شده آسیب‌های اجتماعی مربوط به کودکان و نوجوانان است. گاهی خانواده‌ها با توجه و دقت بالا پیگیر این آسیب‌ها بوده و برای پیشگیری یا حل آن تلاش می‌کنند...
1395/10/19
  یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که این روز‌ها گریبانگیر بسیاری از خانواده‌ها شده آسیب‌های اجتماعی مربوط به کودکان و نوجوانان است. گاهی خانواده‌ها با توجه و دقت بالا پیگیر این آسیب‌ها بوده و برای پیشگیری یا حل آن تلاش می‌کنند. اما گاهی بعضی کودکان مانند کودکان‌کار نه تنها از طرف خانواده مورد توجه قرار نمی‌گیرند، بلکه بسیاری از آسیب‌ها را از سوی خانواده متحمل می‌شوند. با توجه به همین موضوع، شهرداری منطقه با همکاری «بنیاد روبان آبی» مرکزی را افتتاح کرده که به آسیب‌های اجتماعی مربوط به کودکان به‌طور رایگان رسیدگی می‌کند. مرکزی که هم برای حمایت از کودکان آسیب‌دیده است و هم برای تحصیل و سواد‌آموزی کودکان‌کار. در ادامه با فعالیت‌های مرکز «پرتو» بیشتر آشنا می‌شویم.


آموزش در خانه‌ای خوشنام: اینجا قبلاً منزل شهیدان زین‌الدین بوده که توسط شهرداری خریداری و تبدیل به مرکز پرتو شده است. محمدرضا غلامی، معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه می‌گوید: «خانه‌ای که حالا تبدیل به مرکزی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کودکان شده منزل شهیدان زین‌الدین بوده و تلاش داریم در این خانه که 2 شهید پرورش یافته‌اند، جوانانی پویا و خلاق برای آینده پرورش پیدا کنند.»


ظرفــــــــیت خدمت‌رسانی: 30 کودک (رده سنی زیر 18 سال)

ساعت فعالیت: هر روز از شنبه تا پنجشنبه از 8 صبح تا 4 بعد از ظهر

 درس می‌خوانم اما نیاز به حمایت دارم
محمد، یکی از نوجوانان منطقه است که 10 سال دارد و  در مکانیکی کار می‌کند. او می‌گوید: «از کار کردن در مغازه مکانیکی چند هدف دارم؛ قصد دارم مکانیک ماهری شوم. این کار درآمد خوبی هم دارد و می‌توانم کمک حال خانواده‌ام باشم. با کار کردن، چیزهای مختلفی یاد می‌گیرم و از همه مهم‌تر، از وقتم بهترین استفاده را می‌برم. در زمینه تحصیلم سعی می‌کنم کم‌کاری نداشته باشم.» او ادامه می‌دهد: «شنیده‌ام در این مرکز به سواد‌آموزی کودکان‌کار رسیدگی می‌شود. من در بعضی از دروسم مشکل دارم و امیدوارم از حمایت‌های آنها در زمینه درسی استفاده کنم.»

 تأمین مخارج تحصیل
15 بهار از عمر «مسلم» می‌گذرد و کار کردن را دلیل تأمین مخارج تحصیل و زندگی‌اش می‌داند. در اوقات فراغت خود، بساط کفاشی‌اش را گوشه و کنار منطقه پهن می‌کند تا از این راه پولی به دست آورد. آرزوهای زیادی در سر دارد و می‌خواهد در کار بهتری فعالیت کند. با بیان اینکه جای ثابتی برای کار ندارد، می‌گوید: «بارها برای پیداکردن کار به مغازه و کارگاه‌های مختلف رفته ولی کار مناسبی پیدا نکرده‌ام یا حقوق کافی نبوده است. کودکان و نوجوانان امثال من به حمایت‌های بیشتر نیاز دارند تا بتوانند در کنار کار خود به درس و مدرسه هم برسند.»

مراسم گشایش
مسئولان با اهدای هدایایی به استقبال کودکان آمده‌اند. مراسم افتتاح مرکز پرتو با حضور «رضا قدیمی»، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، «محمدرضا غلامی»، معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه، «مظفر الوندی»، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، «مجید ارجمندی» معاون دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، «احمد خاکی» معاون اموراجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران و برخی دیگر از مسئولان برگزار می‌شود.

 متکا
بنیاد روبان آبی (متکا) به‌عنوان یک بنیاد غیرانتفاعی، در حوزه پیشگیری از کودک‌آزاری، درمان، توانبخشی، توانمندسازی و حمایت از کودکانی که مورد آزار قرار گرفته‌اند، آغاز به کار کرده و شروع رسمی فعالیت این مرکز در منطقه 7 بوده است. مؤسسه روبان آبی با نام اختصاری «متکا»، کار توانمندسازی کودکان آسیب‌دیده را در مناطق مختلف شهر تهران انجام می‌دهد. «مرتضی دانایی‌فر»، مدیر مرکز پرتو با بیان اینکه این مرکز در راستای حمایت از حقوق کودکان فعالیت می‌کند، می‌گوید: «مؤسسه روبان آبی مهم‌ترین هدفش حمایت از کودکان آزار دیده است. ما با شهرداری منطقه تفاهمنامه‌ای منعقد کرده‌ایم که در این مرکز در کنار آموزش و تحصیل کودکان کار، کلاس‌های مشاوره رایگان برای آنها تدارک ببینیم. مشاوران ما هر روز از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر در این مرکز حضور دارند و در زمینه روان‌شناسی و مددکاری اجتماعی پذیرای اهالی هستند. این کلاس‌ها به‌صورت رایگان برگزار می‌شود و هر شخصی می‌تواند با مشاهده آسیب روحی و جسمی کودک خود، برای مشاوره مراجعه کند.» او توضیح می‌دهد: «همچنین اگر همسایه‌ها مطلع شوند کودکی توسط خانواده یا فردی مورد آزار و اذیت قرار گرفته می‌توانند به ما اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود. ما در مدارس منطقه نیز تبلیغات گسترده‌ای انجام داده و مردم را در این زمینه آگاه کرده‌ایم. مرکز ما پذیرای همه کودکان آسیب‌دیده‌ای است که نیاز به مشاوره و مددکاری دارند. همچنین اگر در حین این مشاوره‌ها شخص کودک‌آزار را شناسایی کنیم، حتماً این موضوع را به مراجع قضایی اطلاع می‌دهیم.»

مهم‌ترین فعالیت‌های مرکز
«پرتو» با همکاری شهرداری و مرکز روبان آبی برای حمایت از کودکان آسیب دیده راه‌اندازی شده و امید است که در حوزه مشاوره‌ قدم‌های خوبی برای رفع آسیب‌های محله‌ها برداشته شود. برخی از فعالیت‌های این مرکز عبارت است از:
  •  آموزش‌های تحصیلی، رایانه، زبان انگلیسی و خلاقیت
  •  ارائه مشاوره به کودکان و خانواده‌هایی که فرزندان آنها مورد آزار قرار گرفته‌اند.
  •  فعالیت در زمینه پیشگیری از کودک‌آزاری
  •  توانبخشی جسمی و روانی و اجتماعی کودکان آزاردیده
  •  انجام مداخلات لازم برای جلوگیری از تکرار کودک‌آزاری و مهیا کردن شرایط برای بازگشت کودک به محیط خانواده بخشی از اهداف این مرکز است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code