منطقه 7

آخر خط موبایل‌قاپ‌ها

نویسنده: محمد هدایت
قاپیدن کیف و موبایل جرمی است که در محله‌هایی با بافت تجاری بیشتر رخ می‌دهد. کیف‌قاپ‌ها بیشتر در اطراف مراکز خرید، طلافروشی‌ها و بانک‌ها کمین می‌کنند و با شناسایی طعمه، نیت شوم خود را عملی می‌کنند....
1396/09/12
  قاپیدن کیف و موبایل جرمی است که در محله‌هایی با بافت تجاری بیشتر رخ می‌دهد. کیف‌قاپ‌ها بیشتر در اطراف مراکز خرید، طلافروشی‌ها و بانک‌ها کمین می‌کنند و با شناسایی طعمه، نیت شوم خود را عملی می‌کنند. اما برخی از این سارقان هم بدون هیچ شناسایی و صرفاً از روی حدس و گمان یا با دیدن فردی که پولی داخل کیف می‌گذارد یا تلفن همراه گرانقیمتی در دست دارد دست به سرقت می‌زنند. بازداشت 6 سارق کیف‌قاپ و موبایل قاپ که بیشتر در محدوده منطقه ما فعالیت می‌کردند دستمایه گزارش پیش رو شد تا هشداری باشد برای پیشگیری.

شکایت اهالی
مدتی پیش مردی سراسیمه به پایگاه سوم پلیس آگاهی مراجعه و شکایتی را مطرح می‌کند. او می‌گوید: «در میدان شهدای هفتم‌تیر، مشغول صحبت با تلفن همراهم بودم که ترک‌نشین یک دستگاه موتورسیکلت گوشی‌ام را سرقت کرد و گریختند.» مالباخته نتوانسته بود چهره سارقان را درست شناسایی کند اما آنچه دیده بود را در شکواییه خود می‌نویسد. هنوز تحقیقات پلیسی به سرانجام نرسیده بود که شکایت‌های مشابه و گزارش کیف‌قاپی‌هایی از محله بهار شیراز، سهروردی، خیابان شهید مطهری و شهید مفتح هم در کلانتری منطقه مطرح می‌شود. به این ‌ترتیب طرح ویژه‌ای اجرا شده و با پیگیری تخصصی کارآگاهان یکی از مجرمان به نام مهرداد شناسایی می‌شود. او فردی سابقه‌دار است و پیش از این هم به اتهام کیف‌قاپی بازداشت شده بود.

تحقیقات نامحسوس
کارآگاهان به شکل نامحسوس تحقیقات خود را ادامه می‌دهند تا تمام همدستان مهرداد شناسایی شوند. در این تحقیقات مطلع می‌شوند که این سارق حرفه‌ای اقدام به تشکیل یک گروه 6 نفره کرده و با استفاده از موتورسیکلت طعمه خود را تعقیب و در فرصتی مناسب اقدام به کیف‌قاپی یا سرقت تلفن همراهش می‌کنند. محل اختفای تمامی متهمان شناسایی می‌شود و کارآگاهان به شکل نامحسوس آنها را زیرنظر می‌گیرند و طی چند عملیات غافلگیرانه ضربتی تمامی متهمان که بین 18 تا 25 سال سن دارند بازداشت می‌شوند. برنامه‌ریزی به شکلی انجام می‌شود که هیچ‌کدام فرصت فرار پیدا نمی‌کنند و در بازرسی از مخفیگاه آنها تعدادی کیف و تلفن همراه مسروقه به دست می‌آید.

محدوده سرقت
سارقان، ابتدا هر جرمی را انکار می‌کردند اما با توجه به اموال مکشوفه و مدارک موجود، به پایگاه سوم پلیس آگاهی منتقل شده و در بازجویی‌های اولیه اتهام خود را می‌پذیرند. آنها اقرار می‌کنند که در محدوده خیابان سهروردی، میدان شهدای هفتم‌تیر، خیابان‌های شهید مطهری و شهید مفتح، بهار شیراز، ونک و پاسداران و نقاط دیگر، از ده‌ها نفر به همین روش سرقت کرده‌اند. به گفته متهمان، آنها پول به دست آمده از سرقت‌ها را برای تأمین موادمخدر و سفر و خوشگذرانی استفاده و پس از پایان پول، دوباره سرقت را شروع می‌کرده‌اند.

از شما سرقت نشده؟
به دنبال این بازداشت‌ها و پایان تحقیقات تخصصی و بازجویی‌های فنی، سرهنگ کارآگاه محمد نادربیگی، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، اعلام کرد که تاکنون ده‌ها مالباخته شناسایی و به پایگاه سوم پلیس آگاهی برای تکمیل پرونده دعوت شده‌اند. او از دیگر مالباختگانی که به همین روش اموالشان به سرقت رفته و هنوز تشکیل پرونده نداده‌اند خواست به این پایگاه در خیابان خرمشهر، میدان نیلوفر مراجعه کنند.

توصیه پلیس
سارقان ناکام می‌مانند
با توجه به اینکه چنین سرقت‌هایی برای نخستین بار رخ نداده و بی‌ تردید باز هم شاهد سرقت در منطقه خواهیم بود پلیس توصیه‌هایی دارد که اگر به آنها عمل کنیم احتمال اینکه ما هم جزو یکی از قربانیان باشیم به شدت کاهش پیدا می‌کند.

  برای اینکه احتمال کیف‌قاپی کاهش پیدا کند هنگام‌‌ تردد در خیابان، کیف‌تان را در دستی بگیرید که به سمت دیوار باشد. به این‌ترتیب دسترسی سارقان سخت‌تر می‌شود.
  از همراه داشتن پول زیاد یا اشیا و اموال ارزشمند خودداری کنید تا اگر کیف‌تان هم سرقت شد چیز زیادی دست سارقان را نگیرد. به جای وجه نقد بهتر است از کارت بانکی استفاده کنید. دقت داشته باشید که رمز کارت خود را روی کارت و داخل کیف نگهداری نکنید. حتی از انتخاب رمز شبیه به تاریخ تولد و موارد مشابه خودداری کنید چون اگر کارت شناسایی شما پیدا شود راحت قابل استفاده است.
  سارقان در اطراف مراکز تجاری و بانک‌ها بیشتر کمین می‌کنند بنابراین هنگام ورود و خروج از این مکان‌ها بیشتر مراقب اطراف‌تان باشید و هر مورد مشکوک را بلافاصله با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 در میان بگذارید.
  در برخی مواقع، موبایل قاپ‌ها به بهانه‌ای از شما می‌خواهند گوشی همراه خود را در اختیارشان قرار دهید تا تماسی اضطراری بگیرند. مراقب باشید چون احتمال دارد گوشی را بگیرند و بلافاصله فرار کنند.
  اگر کیف یا تلفن همراه‌تان سرقت شد ضمن اعلام به پلیس، نسبت به سوزاندن کارت بانکی و سیم‌کارت خود حتماً اقدام کنید تا امکان سوءاستفاده یا برداشت وجود نداشته باشد.
  اگر به هر دلیل قرار بود پول نقد زیادی را جابه‌جا کنید می‌توانید موضوع را به کلانتری محل اعلام کنید تا شما را راهنمایی و حتی همراهی کنند.
  اگر پول زیاد همراه داشتید و هنگام رانندگی متوجه شدید که اتومبیل‌تان پنچر شده ابتدا خودتان را به یک جای مطمئن و پر‌‌ تردد برسانید و پس از پیاده شدن بلافاصله درها را قفل و سپس اقدام به پنچرگیری نمایید. شاید سارقانی اتومبیل شما را پنچر کرده باشند تا پس از توقف کیف شما را سرقت کنند.
  چنانچه به هر روشی کیف یا تلفن همراه‌تان سرقت شد در شکایتنامه خود تمام مشخصات سارق یا سارقان را با تمام جزئیات در اختیار پلیس قرار دهید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code