منطقه 7

اذان بگو در مسجد باز است

نویسنده: فربد عرب امینی‌
مسجدی مزین به نام امیرالمؤمنین(ع) در دل یکی از محله‌های قدیمی منطقه‌مان، قدمتی 50 ساله دارد و این روزها آن را جوان‌تر و حتی زیباتر از قبل می‌توان دید...
1396/03/28
 مسجدی مزین به نام امیرالمؤمنین(ع) در دل یکی از محله‌های قدیمی منطقه‌مان، قدمتی 50 ساله دارد و این روزها آن را جوان‌تر و حتی زیباتر از قبل می‌توان دید. تا همین چند سال پیش بنایی فرسوده داشت و رد کهنگی را می‌شد بر در و دیوار آن دید. به گونه‌ای که اگر دستی هم به سر و رویش کشیده می‌شد از فرسودگی‌اش کم نمی‌کرد تا اینکه اهالی تصمیم گرفتند آن را از نو بسازند و به فضای کوچکش وسعت دهند. این شد که امام جماعت و هیئت امنای مسجد با مردم همراه شده و دست به دست هم دادند تا آن را ‌آباد کنند. کار بازسازی مسجد مدت زیادی طول کشید ولی سرانجام بعد از 10 سال چشم‌انتظاری در شب میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) افتتاح شد. حجت‌الاسلام «ولی‌الله رستم‌نژاد» امام جماعت مسجد امیرالمؤمنین(ع) است و به گفته خودش 14 سالی می‌شود که این مسئولیت را عهده دارد است. او در نظر دارد حالا که این مکان معنوی از فضای کافی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی برخوردار است آن را به یکی از پایگاه‌های مهم فرهنگی منطقه تبدیل کند.

موقوفه مرحوم نورعلی باصری
زمان ساخت مسجد امیرالمؤمنین(ع) به 1340 برمی‌گردد. یعنی 56 سال پیش. این‌طور که اهالی می‌گویند، واقف زمین مسجد شخصی به نام «نورعلی باصری» بوده و مسجد را هم خودش ساخته است. مرحوم باصری فرد خیّری بوده و از فوت او سال‌ها می‌گذرد با این حال قدیمی‌های محله گرگان به نیکی از او یاد می‌کنند. از قرار معلوم این مرد بزرگوار مسجد دیگری هم بنا کرده است.

مسجد 56 ساله محله
مسجد عمری 56 ساله دارد. تا سال 1385 بنای قبلی خودش را داشت. گذشت زمان و تغییرات آب و هوایی، نمای آن را فرسوده کرده و شکل و شمایلش را از زیبایی انداخته بود. هر بار بخشی از مسجد کهنگی‌اش را به رخ می‌کشید و خادمان این خانه را ملزم به تعمیر می‌کرد که البته راه به جایی نمی‌برد. تا اینکه مردم تصمیم به نوسازی آن گرفتند و موضوع را با امام جماعت در میان گذاشتند. موافقت شد و سال 1385 هیئت امنا در جلسه‌ای با مسئولان شهری منطقه رایزنی کرده و هماهنگی‌های لازم برای انجام این کار صورت گرفت. به گفته حجت‌الاسلام رستم‌نژاد مسجد سال 1385تخریب و کلنگ ساخت آن سال 1386 بر زمین می‌خورد.

1210‌مترمربع بنای مفید
مسجد امیرالمؤمنین(ع) مساحتی بالغ بر 340‌مترمربع دارد که پیش از این در یک و نیم طبقه خلاصه می‌شده است. یک طبقه مربوط به شبستان آقایان و نیم طبقه شبستان بانوان که شاید روی هم 130‌مترمربع هم فضای مفید برای نماز خواندن نداشته است. با نوسازی مسجد، 4 طبقه بنا برای این مکان معنوی در نظر گرفته شده که حجت‌الاسلام رستم‌نژاد وسعت آن را هزار و 210‌مترمربع عنوان می‌کند. با این تغییر و تحول معماری می‌توان گفت فضای مسجد و امکاناتی که برای آن مهیا شده تا حد قابل ملاحظه‌ای نیاز اهالی را برطرف خواهد کرد.

کمک یک میلیاردی شهرداری
و اما هزینه ساخت مسجد با کمک خیّران و شهرداری منطقه تأمین شده است. حجت‌الاسلام رستم‌نژاد می‌گوید: «در سال 85 بودجه‌ای برای ساخت مسجد از سوی شهرداری منطقه مصوب شد. از سال 85 تا 94 هر سال شهرداری منطقه مبلغی را برای تکمیل ساخت‌وساز پرداخت می‌کرد. اما در سال 94 مبلغی بالغ بر 333 میلیون تومان و در سال 95، 400 میلیون برای بنای مسجد کمک کرد.» این‌طور امام جماعت مسجد تخمین می‌زند، تاکنون حدود یک میلیارد و 600 میلیون تومان برای ساخت مسجد هزینه شده که حدود یک میلیارد تومان کمک مالی شهرداری بوده است.

شبستان بزرگ و باصفا
مسجد زیرزمین بزرگی دارد که در حدود 90‌مترمربع از آن به آشپزخانه اختصاص داده شده است. بخشی از آن هم به سرویس بهداشتی برادران و موتورخانه اختصاص دارد. طبقه اول شبستان مردانه است که با حسابی سرانگشتی 180‌مترمربع می‌شود. اما شبستان بانوان در طبقه دوم قرار دارد، وسعت آن هم 120 مترمربعی می‌شود. فضای نمازخانه به مراتب بزرگ‌تر از گذشته است و دیگر اهالی دغدغه کمبود جا را ندارند. در آخرین طبقه هم سالن اجتماعات تعبیه شده که البته به سبب کمبود مالی کار ساخت آن نیمه‌تمام مانده است.

چند باب مغازه برای درآمدزایی
اداره مسجد هزینه دارد. این کار شاید قبل‌تر از محل کمک‌های مردمی انجام می‌شد. کمک‌هایی که خیلی هم زیاد نبود و اداره امور مسجد را با سختی همراه می‌کرد. با نوسازی مسجد، چند باب مغازه نیز کنار مسجد ساخته شده است. این مغازه‌ها در واقع برای درآمدزایی مسجد در نظر گرفته شده و با اجاره‌بهای آن امور مسجد می‌گذرد. البته در زیرزمین هم سالن بزرگی است به مساحت 120‌مترمربع که برای همین کار در نظر گرفته شده است.

بهترین بهره‌برداری از فضای مسجد
معماری مسجد به گونه‌ای است که از فضای آن به بهترین نحو استفاده شده است. درست بالای مغازه‌ها چند طبقه ساخته شده است. در طبقه اول آپارتمان کوچکی برای خادم در نظر گرفته شده و در کنار آن سرویس بهداشتی خواهران قرار دارد. طبقه بالای آن هم اتاقی مربوط به دفتر امام جماعت و صندوق قرض‌الحسنه است. آخرین طبقه هم به پایگاه بسیج خواهران و برادران اختصاص داده شده است.

ایجاد کانون فرهنگی برای پرورش توانایی نوجوانان
اقدامات اولیه برای ایجاد کانون فرهنگی در مسجد انجام شده است. امام جماعت مسجد همه توان خود را به کار گرفته تا به فعالیت‌های فرهنگی مسجد رونق دهد و با برگزاری برنامه‌های متنوع و پربار نوجوانان و جوانان محله را جذب این مکان معنوی کند. او در نظر دارد با استعدادیابی در بین بچه‌ها مسیر پرورش توانایی‌شان را فراهم کند. می‌گوید: «مسجد ما از ابتدا فعال بود. در آن برنامه‌های فرهنگی پرباری برگزار می‌شد. در این مدت 10 سال که مسجد در حال ساخت‌وساز بود در زیر زمین آن نماز را اقامه می‌کردیم.» البته با توجه به فضای موجود، در حال حاضر جایی برای کتابخانه و تسهیلات ورزشی تعبیه نشده است. نماز ظهر و مغرب توسط حجت‌الاسلام رستم‌نژاد اقامه می‌شود. چهارشنبه شب‌ها هم هیئت شهدای گمنام مراسم خاص خودشان را برگزار می‌کنند.

برگزاری جلسه NA در شبستان مسجد
چند سالی است در مسجد، جلسه انجمن معتادان گمنام (NA) برگزار می‌شود. این اتفاق سال 1389 رخ می‌دهد و وقتی معتادان بهبودیافته این موضوع را با امام جماعت مسجد در میان می‌گذارند با استقبال او مواجه می‌شود. در حال حاضر 4 روز در هفته این جلسه برگزار می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code