منطقه 7

اگر زیر پایمان بلرزد...

نویسنده: علیرضا دهقانیان/ دبیر
آخرین زلزله بزرگ تهران حدود 180 سال پیش با بزرگی بیش از 7 ریشتر به وقوع پیوست و بر اثر آن هیچ خانه‌ای از آسیب در امان نماند و هزاران نفر جان خود را از دست دادند. طی چند ثانیه، شهر ویران شد اما طی سال‌ها دوباره آن را بنا کردیم؛ دقیقاً روی همان گسل‌ها! شهر آنقدر سریع و بی‌رویه رشد کرد که ناگهان دیدیم چند میلیون نفر جمعیت در آن ساکن شده و خانه‌ها هم آن‌طور که باید اصولی و مقاوم نیست...
1395/10/05
آخرین زلزله بزرگ تهران حدود 180 سال پیش با بزرگی بیش از 7 ریشتر به وقوع پیوست و بر اثر آن هیچ خانه‌ای از آسیب در امان نماند و هزاران نفر جان خود را از دست دادند. طی چند ثانیه، شهر ویران شد اما طی سال‌ها دوباره آن را بنا کردیم؛ دقیقاً روی همان گسل‌ها! شهر آنقدر سریع و بی‌رویه رشد کرد که ناگهان دیدیم چند میلیون نفر جمعیت در آن ساکن شده و خانه‌ها هم آن‌طور که باید اصولی و مقاوم نیست.
حالا همه نگرانند که اگر زلزله دوباره تکرار شود چه بلایی بر سر ساکنان این شهر شلوغ خواهد آمد. نگرانی آنقدر جدی است که مدیران شهری با امکانات روز، بررسی کرده‌اند تا بدانند در هر منطقه بر اثر زلزله 7 ریشتری چه خساراتی به بار می‌آید. آنچه از بررسی‌ها به دست آمده نشان می‌دهد که فقط در منطقه ما بیش از هزار و 300 نفر جان خود را از دست خواهند داد و حدود 17 هزار نفر نیز مجروح می‌شوند که بیشترین آنها، ساکنان بافت فرسوده‌ هستند.
به دنبال این اطلاعات، در منطقه امکاناتی فراهم شده است؛ ایجاد سوله مدیریت بحران و برگزاری مانورهای مختلف و فرصت‌های دیگری که در صفحه 8 و 9 همین نشریه با آن آشنا می‌شوید همه تلاش می‌کنند از یک‌سو خسارات ناشی از زلزله احتمالی را بکاهند و از سوی دیگر، در صورت وقوع، بحران را مدیریت کنند.
اما برای مقابله با چنین زمین لرزه‌ای که گفته می‌شود اجتناب‌ناپذیر است چه باید کرد؟ فارغ از سیاست‌های کلی مسئولان در این باره، ما به‌عنوان ساکنان شهر وظایف مهمی برای حفظ جان خود و دیگران داریم که مهم‌ترین آن مقاوم‌سازی بناهای ضعیف و نوسازی بافت فرسوده است. عاقلانه این است که بر کاهش خسارت تمرکز کنیم اما خوشبینانه است اگر گمان کنیم می‌توان طی چند سال، شهر را چنان نوسازی کرد که با زلزله 7 ریشتری هم شهروندی آسیب نبیند!
در چنین شرایطی، ضمن مقاوم سازی، باید هر شهروندی یک نجاتگر شود چون اگر گسل‌های تهران بار دیگر تکان شدیدی بخورند، خانه‌های بسیاری ویران و مسیرهای زیادی مسدود می‌شود و آتش و حوادثی دیگر نیز گریبان شهر را می‌گیرد. آن وقت، آنچه در ساعات طلایی اولیه به دادمان می‌رسد خود ما هستیم که باید بدانیم اگر زنده زیر آواریم، چطور جان خود را حفظ کنیم، اگر نجات یافته هستیم به چه روشی دیگران را نجات دهیم و... در چنین شرایطی، حفظ جان ما و عزیزان ما بیش از هر چیز، به مهارت خودمان وابسته می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code