منطقه 7

ایدز شوخی ندارد

نویسنده: علیرضا دهقانیان/دبیر
طبق آمار وزارت بهداشت، ویروس اچ. آی. وی، تا ابتدای امسال، ۲۶ هزار و ۶۹۹ قربانی زنده در کشور داشته و حداقل 60‌درصد از افراد مبتلا هم اطلاعی از بیماری خود ندارند! بر اساس همین آمار، ۳۹‌درصد از افراد به دلیل اعتیاد تزریقی و ۴۱‌درصد از طریق رابطه جنسی به این بیماری مبتلا شده‌اند و انتقال از مادر به کودک و فرآورده‌های خونی و موارد اینچنینی هم آمار اندکی دارد...
1396/09/12
طبق آمار وزارت بهداشت، ویروس اچ. آی. وی، تا ابتدای امسال، ۲۶ هزار و ۶۹۹ قربانی زنده در کشور داشته و حداقل 60‌درصد از افراد مبتلا هم اطلاعی از بیماری خود ندارند! بر اساس همین آمار، ۳۹‌درصد از افراد به دلیل اعتیاد تزریقی و ۴۱‌درصد از طریق رابطه جنسی به این بیماری مبتلا شده‌اند و انتقال از مادر به کودک و فرآورده‌های خونی و موارد اینچنینی هم آمار اندکی دارد.
در این اعداد و ارقام، 2 نکته مهم جای گرفته که هر دو زنگ خطری جدی است؛ ابتدا اینکه روش ابتلا از سرنگ مشترک معتادان به روابط پرخطر محافظت نشده تغییر شکل داده است. نکته دوم اینکه عده زیادی بدون اطلاع از بیماری خود زندگی می‌کنند که برخی از آنها متأهل و به احتمال زیاد برخی هم جوانانی هستند که به نوعی می‌توانند این ویروس را گسترش دهند و آمار قربانیان را بیشتر کنند.
دو مورد بالا را هم واکاوی کنیم به یک ضعف فرهنگی و آموزشی مشهود می‌رسیم؛ مطلع نبودن یا جدی نگرفتن راه‌های پیشگیری از ابتلا و سهل‌انگاری برای انجام آزمایش‌های مربوطه طی دوره‌های مختلف و حداقل پس از روابط پرخطر.
همین موضوع نشان می‌دهد که در اطلاع‌رسانی و آموزش باید گام‌های جدی‌تری برداریم و ضرورت دارد از سنین پایین‌تر و دوران بلوغ در این‌باره اطلاع‌رسانی و درباره توجه به سلامت حساسیت بیشتری ایجاد شود. اگرچه اطلاع‌رسانی در سنین پایین، همیشه مخالفانی داشته اما این مخالفت‌ها تداعی‌کننده روزگاری است که اعتیاد را هم انکار می‌کردیم ولی پس از آن، صحبت و مشاوره برای دانش‌آموزان را هم پذیرفتیم!
در شرایط فعلی، برای کنترل ایدز هم چاره‌ای جز اطلاع‌رسانی به گروه‌های در معرض خطر دیده نمی‌شود. حالا اگر مدارس چنین ظرفیتی را ندارند بایستی از دل محله‌ها آگاه‌سازی انجام شود؛ از‌سراهای محله، پایگاه‌های بسیج، مساجد، خانواده‌ها و مشاوران و تلنگرهای روی بیلبوردها.
باید خطر را با تمام وجود گوشزد کنیم و بپذیریم که در جامعه امروز، نه می‌توان غریزه را انکار کرد، نه مشکلات پیش روی ازدواج و فقر را، نه وجود ویروس مرگبار و آمار و ارقامی که نشان می‌دهد علت اصلی ابتلا در این دوره، روابط پرخطر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code