منطقه 7

بـفرمـاییـد میل کنید

نویسنده: فرنیا عرب‌امینی
روزه حکم خداست. تمرینی است برای اینکه به یاد یکدیگر باشیم و خودمان را به جای نیازمندان بگذاریم و حال‌شان را درک کنیم. یک لحظه به کودکی فکر کنیم که جز یک تکه نان چیزی برای خوردن ندارد....
1396/03/21
 روزه حکم خداست. تمرینی است برای اینکه به یاد یکدیگر باشیم و  خودمان را به جای نیازمندان بگذاریم و حال‌شان را درک کنیم. یک لحظه به کودکی فکر کنیم که جز یک تکه نان چیزی برای خوردن ندارد.  روزه برای این است که کمی به خودمان بیاییم. اما با آغاز ماه رمضان بعضی از سفره‌های افطاری آن‌قدر تنوع غذای‌شان زیاد است که جماعت روزه‌دار  در انتخاب خوردنی‌ها مردد می‌مانند. انگار فلسفه روزه گرفتن فقط شده تمرین گرسنگی و برپایی سفره‌های افطار آنچنانی، چه خوب می‌شود اگر همدردی با نیازمندان تبدیل به فرهنگی شود که هرکدام از ما خودمان را ملزم به انجامش کنیم. البته جای بسی خوشحالی است که چنین اتفاقی در شهرمان در حال وقوع است. طرحی نوین که از چند سال پیش در تهران اجرا می‌شود و عنوان زیبای «یک لقمه مهربانی» را با خود یدک می‌کشد. از عمر این طرح 2‌ـ 3 سالی می‌گذرد و بازتاب خوبی هم داشته است. در واقع یک لقمه مهربانی یعنی اینکه غذای خودمان را با نیازمندان دوروبرمان تقسیم کنیم. بانی‌اش تا سال پیش خیّرهای منطقه بودند و امسال رستوران‌دارها و صاحبان هتل‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها هم به میدان آمده‌اند. «مهدی سعیدی» مدیر اداره خدمات اجتماعی شهرداری منطقه‌مان درباره این طرح توضیح می‌دهد تا چنانچه شهروندی مایل به همکاری بود دست‌اندرکاران را یاری کند.

 چه ضرورتی دارد
طبق آمار به دست آمده 650 کلونی فقیرنشین در تهران زندگی می‌کنند. کسانی که دوست دارند مثل من و شما سقفی بالای سرشان باشد و غذای گرمی برای خوردن داشته باشند. شاید تا چند سال پیش عده معدودی از خیّران در ایام ماه رمضان سفره افطاری برای نیازمندان پهن یا بسته غذایی به آنها اهدا می‌کردند اما حالا اتفاق خوبی رخ داده و بانی‌اش هم مرکز رفاه خدمات اجتماعی شهرداری است. طرحی با عنوان «یک لقمه مهربانی» که فقط خانواده‌های بی‌بضاعت را پوشش نمی‌دهد و همه بی‌خانمان‌ها، معتادان و کارتن‌خواب‌ها هم از آن بهره‌مند هستند.

 زمان اجرا
این طرح از سال 94 در مناطق 22‌گانه تهران اجرا می‌شود. تا سال گذشته خیّران و سمن‌ها با جمع‌آوری کمک‌های مردمی و نذورات، غذای گرم به مددسراها و مراکز ترک اعتیاد می‌دادند. اما امسال مرکز خدمات رفاه اجتماعی آستین‌ها را بالا زد. سعیدی در این‌باره توضیح می‌دهد: «معمولاً رستوران‌ها، هتل‌ها و مراکز پخش غذا، غذای مازاد دارند که ناگزیرند آنها را دور بریزند. طرح یک لقمه مهربانی این امکان را پیش می‌آورد که هم رستوران‌ها غذای دور‌ریز نداشته باشند و هم بی‌خانمان‌ها حداقل در شبانه‌روز یکبار غذای گرم بخورند.» غذای مازاد رستوران‌ها در مددسراها، مراکز ترک اعتیاد و مراکز بهاران، بین کارتن‌خواب‌ها توزیع می‌شود.

رایزنی با مراکز پذیرایی
با مشخص شدن رویکرد طرح در سال 96، دست‌اندرکاران حوزه خدمات اجتماعی با گشتزنی در منطقه یک به یک رستوران‌ها، هتل‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها را سرزده و درباره طرح با آنها صحبت کرده‌اند. 20 رستوران از بین 50 رستورانی که در منطقه‌مان قرار دارد تاکنون همکاری خود را برای اجرای طرح یک لقمه مهربانی اعلام کرده‌اند. سعیدی می‌گوید: «بین همه مراکز غذایی منطقه دفترچه مشارکتی توزیع کرده‌ایم که در صورت تمایل آمادگی خود را اعلام کنند.» البته از این تعداد 3 رستوران همکاری بسیار خوبی دارند و در این شب‌ها غذاهای مازاد خود را بین نیازمندان توزیع می‌کنند. دیگر رستوران‌ها هم این قول را داده‌اند که اگر چنین شرایطی را داشتند حتماً، غذای مازاد خود را اهدا ‌کنند.

چگونگی رساندن لقمه مهربانی
این سؤال ممکن است برای هرکدام از شهروندان پیش بیاید که اگر نذری داشتند یا غذای گرم اضافی چطور باید به دست نیازمندان برسانند. راه آن را به شما خواهیم گفت؛ کافی است با سامانه 4379 یا تلفن مرکز خدمات اجتماعی شهرداری منطقه (26325310) تماس بگیرید. در کمترین مدت زمان کارشناسان مرکز خدمات اجتماعی در محل حاضر شده و غذا را به مددسراها یا کمپ‌های اعتیاد می‌رسانند. این مرکز آمادگی دریافت کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی و نذورات اهالی را دارد. در واقع حلقه واصل بین نیازمندان و خیّران است. خیلی از اهالی دوست دارند در امر خیر شرکت کنند اما نیازمندان را نمی‌شناسند، با یک تماس تلفنی امکانش مهیا می‌شود. البته پایگاهfndorun.com یا hami. tehran.ir هم راه دیگری است که شما بتوانید آمادگی خود را برای کمک‌رسانی اعلام کنید.

اهدای سبد غذایی
با توجه به آنچه گفته شد این موضوع استنباط می‌شود که طرح یک لقمه مهربانی فقط مختص بی‌خانمان‌هاست و برای خانواده‌های بی‌بضاعت تدابیری اندیشیده نشده است.
اما سعیدی توضیح می‌دهد: «با اجرای این طرح همه نیازمندان منطقه مورد حمایت هستند. اما خانواده‌های بی‌بضاعت به‌گونه دیگری حمایت می‌شوند. اهدای سبدهای غذایی به آنها یکی از اقداماتی است که انجام می‌شود. هدف ما حفظ آبروی نیازمندان است. البته برای خانواده‌های تحت پوشش سفره افطاری هم پهن می‌شود که این کار را ‌سراهای محله انجام می‌دهند. در کنار آن بسته‌های افطاری ساده هم آماده کرده‌ایم که رهگذران از آن استفاده می‌کنند. به گفته سعیدی 6 سفره افطاری هم برای ایتام و نیازمندان در نظر گرفته شده که در یکی از مراکز پذیرایی منطقه برگزار می‌شود.

مختص ماه رمضان نیست
طرح لقمه مهربانی فقط مختص ماه رمضان نیست. چون کمک‌رسانی باید در هر زمانی انجام شود. اما چون ماه رمضان ماه کرامت است از این‌رو خدمت‌رسانی پررنگ‌تر است.
به گفته او 3 خیریه مهم خانه جوانمردان، بنی‌هاشم و بنیاد دانش در این طرح مرکز خدمات اجتماعی شهرداری را یاری می‌کنند: «منطقه ما امسال به غیر از ساماندهی نیازمندان خودش، اجرا‌کننده طرح در روستاهای اطراف منطقه 20 نیز است. تعداد قابل توجهی غذا به آنجا بردند و بین خانواده‌های نیازمند توزیع کردند. به طور مثال چند روز قبل یکی از اغذیه‌فروشی‌ها مقدار زیادی حلیم و سوپ اضافه داشت. چون مرکز بهاران منطقه خودمان تأمین بود آن را به منطقه 8 فرستادیم.»  

یکی بخور دو تا حساب کن
شرکت در طرح لقمه مهربانی، راه دیگری هم دارد و آن برای شهروندانی است که برای غذا خوردن به رستوران می‌روند.
سعیدی ادامه می‌دهد: «به‌طور مثال خانواده‌ای 4 نفره به جای سفارش 4 پرس غذا، پول 5 یا 6 پرس غذا را می‌پردازد. با این کار چند نفر را مهمان کرده است. تعداد غذاهای سفارش داده شده جمع‌آوری می‌شود و وقتی به حد نصاب رسید صاحب رستوران یا هتل با سامانه 4379 تماس گرفته و به کارشناسان ما اعلام می‌کند که 50 یا 60 پرس غذای گرم مهیا است.» او ادامه می‌دهد: «در کشورهای خارجی این نوع کمک‌رسانی به اسم دیوار است. مشتری یک غذا برای خودش سفارش می‌دهد و یک غذا هم برای دیوار و این‌طور فرهنگ کمک‌رسانی به نیازمندان انجام می‌شود.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code