منطقه 7

تله مجازی!

نویسنده: علی دادرس
ماجرای تلخ از آن جایی شروع شد که دختر نوجوان، برای وقت‌گذرانی در فضای مجازی پرسه می‌زد...
1396/01/27
 ماجرای تلخ از آن جایی شروع شد که دختر نوجوان، برای وقت‌گذرانی در فضای مجازی پرسه می‌زد. سرگرم بررسی صفحات مختلف کاربران بود که عکس و نوشته‌های پسری جوان برایش جلب توجه می‌کند. ارتباط از همانجا کلید می‌خورد؛ ابتدا در همان فضای مجازی اما چیزی نمی‌گذرد که در محدوده پل سیدخندان قرار دیدار گذاشته می‌شود. دخترک 13 سال بیشتر نداشت اما ساعت 20 به بهانه‌ای از خانه خارج می‌شود و خود را به محل ملاقات می‌رساند. پسر، 6 سالی از او بزرگ‌تر بود و آن‌طور که دخترک برای پلیس شرح داده با چرب زبانی و به بهانه‌هایی او را به آپارتمانی می‌کشاند. خانه‌ای که محل آزار و اذیت و حتی سرقت تلفن همراه دخترک می‌شود.

قرار شوم
دخترک که همه رؤیاهایش را برباد رفته می‌بیند ناراحت به خانه برمی‌گردد. خود را در اتاقش حبس می‌کند. حتی حوصله صبحانه کنار خانواده را ندارد و رفتارش در مدرسه مسئولان را نگران می‌کند اما چیزی نمی‌گوید. ترس از بیان و احساس پشیمانی سبب می‌شود ماجرا را تا مدتی مخفی نگه دارد اما پدر که جگرگوشه‌اش را این‌قدر پریشان می‌بیند آرام نمی‌نشیند و با دخترش وارد صحبت می‌شود. دخترک پس از مدتی مقاوت بالاخره اشک از چشمانش جاری می‌شود و ماجرا را تعریف می‌کند. خشم وجود پدر و مادر را فرا می‌گیرد و ‌ای کاش‌ها و اگرها پشت سر هم ردیف می‌شوند و سرانجام کار به شکایت در کلانتری 104 عباس‌آباد می‌رسد.

بازداشت متهم
پرونده اولیه تشکیل می‌شود به دستور رئیس شعبه هشتم دادگاه کیفری یک تهران، تحقیقات در این‌باره به مأموران اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ سپرده می‌شود. در بازجویی‌های اولیه دختر 13 ساله می‌گوید: «چند روز اول، ارتباط ما در حد پیام و چند عکس بود تا اینکه از من خواست همدیگر را حضوری ببینیم. من هم پذیرفتم و ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه با او در محدوده پل سید خندان قرار گذاشتم. در همان نخستین دیدار من را به بهانه‌ای به آپارتمانی کشاند و بعد هم با تهدید و زور آزار و اذیتم کرد. بعد از سرقت هم گوشی‌ام را گرفت و مرا در خیابان رها کرد و متواری شد.» با این اظهارات، کارآگاهان تحقیقات تخصصی خود را آغاز کردند و در کمتر از دو هفته موفق به شناسایی محل زندگی متهم 19 ساله در محدوده سیدخندان شدند. او بلافاصله بازداشت شد و در بررسی از خانه او گوشی سرقتی دخترک هم کشف شد. متهم پس از انتقال به اداره شانزدهم آگاهی و در نخستین بازجویی‌ها به سرقت و آزار و اذیت دختر نوجوان اعتراف کرد.

لطفاً قربانی نشوید
پرونده برای شناسایی قربانیان احتمالی دیگر در دست بررسی قرار دارد. اما آنچه باید همه والدین و نوجوانان و جوانان مورد توجه جدی قرار دهند را از زبان سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرائم جنایی تهران بخوانید: «پلیس همواره هشدار می‌دهد که فضاهای مجازی و شبکه‌های ارتباطاتی در صورت نبود آموزش و نظارت کافی از سوی خانواده‌ها می‌تواند به فضایی بسیار پرخطر برای گروه‌های سنی نوجوان و جوان به‌ویژه برای دختران تبدیل شود. ضمن آنکه در دسترس بودن چنین شبکه‌هایی برای گروه‌های سنی پرخطر جامعه و استفاده خصوصی از این شبکه‌ها به هیچ عنوان از سوی پلیس به خانواده‌ها توصیه نمی‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code