منطقه 10

حفظ محیط‌زیست با هنر

نویسنده: محمد درویش
جامعه امروز ما با مشکلات متعدد زیست‌محیطی مواجه است و برای کاهش مشکلات ناشی از این مسائل نیاز به استفاده از همه ظرفیت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داریم تا تبعات منفی ناشی از این وضعیت را به حداقل برسانیم....
1395/10/19
جامعه امروز ما با مشکلات متعدد زیست‌محیطی مواجه است و برای کاهش مشکلات ناشی از این مسائل نیاز به استفاده از همه ظرفیت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داریم تا تبعات منفی ناشی از این وضعیت را به حداقل برسانیم. در این میان به نظر می‌رسد سهم ادبیات و خصوصاً موسیقی، همپای دیگر تلاش‌ها برای جلب توجه افکار عمومی و جامعه به موضوع حفظ محیط‌زیست رشد و توسعه پیدا نکرده و به این دلیل، شاهد این هستیم که موسیقی و ادبیات ایرانی نقش کمرنگی در این حوزه ایفا می‌کند.
متأسفانه می‌بینیم جوامع، بیشترین توجه خود را معطوف ایجاد فرصت‌های شغلی کرده‌اند تا برابری را در جامعه برقرار کنند در حالی که، توجه به وجوه دیگری از زندگی مانند محیط‌زیست و حفظ آن برای بشر کمتر مورد توجه قرار گرفته و‌گاه مغفول مانده است.
برای جبران چنین کمبودی، جشنواره‌ای با عنوان جشنواره موسیقی سبز با مشارکت نهادهای فرهنگی در حال شکل‌گیری است. در این جشنواره تلاش شده از هنرمندان محلی که از گذشته تاکنون آثاری در حوزه محیط‌زیست داشته‌اند استفاده شود تا علاوه بر تشویق هنرمندان محلی به ارائه و تولید آثار هنری در حوزه محیط‌زیست، گامی برای جلب توجه افکار عمومی به مسئله حفظ محیط‌زیست برداشته شود.
انتظار می‌رود هنرمندان ساکن محله‌های شهر که آثار تولیدی مناسبی در حوزه محیط‌زیست داشته‌اند اما، به دلیل حضور چهره‌ها و نام‌های بزرگ موسیقی آثارشان همواره کنج خانه‌ها باقی مانده و مجالی برای عرضه پیدا نکرده‌ در نخستین جشنواره موسیقی سبز که رویکردی محیط‌زیستی دارد شرکت کرده و نقش پر رنگ‌تری از هنر خود را برای کاهش آلایندگی‌هایی که شهروندان را تهدید می‌کند بازی کنند.
* معاون مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیستارسال پیام اشتراک 
 
 Security code