منطقه 7

دیجیتالی پول در بیار!

نویسنده: مهشید دهقانیان
طول عمر کسب و کارهای دیجیتال در دنیا کمتر از 30 سال و در ایران کمتر از 15سال است. به‌طور تقریبی ما دو دهه با کسب و کار اینترنتی و دیجیتالی که از تکنولوژی اینترنت استفاده می‌کند فاصله داریم...
1396/03/28
 طول عمر کسب و کارهای دیجیتال در دنیا کمتر از 30 سال و در ایران کمتر از 15سال است. به‌طور تقریبی ما دو دهه با کسب و کار اینترنتی و دیجیتالی که از تکنولوژی اینترنت استفاده می‌کند فاصله داریم. اما چند وقتی است که در منطقه شاهد برپایی همایش‌ها و سمینار‌هایی با همین موضوع هستیم. حال، اینکه چقدر موفق بوده و به اهدافش رسیده یا نه جای بحث دارد اما به هر حال بیانگر این است که تجارت الکترونیک بیش از پیش جای خود را در محله‌ها باز کرده است. این موضوع، از یک‌سو نوید‌دهنده فرصت‌های شغلی است و از سوی دیگر برای کسب و کارهای سنتی، زنگ خطری است که باید به فکر بروزرسانی شغل‌شان باشند! برای اینکه درباره این نوع کسب و کار بیشتر بدانیم از حسین زینی‌وند، مدرس تجارت الکترونیک دعوت کردیم تا با حضور در دفتر همشهری محله، اهالی را با این نوع کسب و کار آشنا کند. چکیده این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  •  امسال هم تأکید بر اشتغال و کارآفرینی است و در همین راستا نشست‌هایی در برخی از‌سراهای محله با موضوع تجارت الکترونیک برپا شده است؛ شما به‌عنوان یکی از فعالان و مدرسان تجارت الکترونیک فکر می‌کنید این نوع کسب و کار چقدر می‌تواند به اشتغالزایی کمک کند؟
کسب و کار دیجیتال نو پاست اما سرعت تغییرات تکنولوژی دیجیتال و فن‌آوری‌های تجارت الکترونیکی در 3 سال می‌تواند تغییرات فوق‌العاده زیادی داشته باشد. رشد ما از نظر کاربر اقتصادی محور با توجه به رشد اینترنت در کشور با بیش از 50 میلیون کاربر که حدوداً 30 میلیون نفر آن با تلفن همراه به اینترنت وصل می‌شوند بسیار کم است و بزرگ‌ترین ظرفیتی که می‌تواند در این زمینه ایجاد اشتغال کند رویکرد فراگیری مهارت‌های تجارت الکترونیک و مهم‌تر سوق دادن این مباحث حداقل در کتاب‌های دوران دبیرستانی است. نباید فقط به شعار اشتغال و کارآفرینی اکتفا کرد اگر ما بتوانیم موارد عملی و تئوری این کسب و کار را به حوزه آموزشی و پرورشی و دانشگاهی کشور سوق داده و تقویت کنیم می‌توانیم آثار آن را در آینده ببینیم و دیگر از نوپایی صحبت نکنیم و از شکوفایی و افتخارات در این مورد بگوییم.
  •   در منطقه ما هم جوانان تحصیلکرده بیکار کم نیستند. واقعیت این است که خیلی‌ها هم حاضر به کار فیزیکی با درآمد محدود رضایت نمی‌دهند. این افراد اگر این مهارت را یاد بگیرند، درآمدشان نسبت به مشاغل دیگر چطور خواهد شد؟
اگر کسب و کار خوب راه بیفتد اصلاً قابل قیاس نیست. در این مورد بهتر است به دو نکته اشاره کنم یکی سرویس‌های اخیری که در مورد خدمات حمل‌ونقل شهری ایجاد شده و دیگری سرویس‌های فروش کالا‌ها و وب‌سایت‌هایی که در زمینه املاک و خدمات مسکن راه‌اندازی شده‌اند. به‌رغم مقاومت‌های اتحادیه‌ای برای عقب‌نشینی آنها نه تنها هیچ تأثیری نداشته بلکه اعتماد عمومی به واسطه خدمات مطلوب و ارزان آنها توسعه پیدا کرده است. مهم در این بخش خرید و استقبال مردم و اعتماد آنها است که متضمن درآمد عالی این کسب و کار‌ها می‌شود. با مهارت و صداقت هر کسی وارد این کسب و کار شود یقیناً موفق و متمایز خواهد شد.
  •  یعنی هر کسی می‌تواند با راه‌اندازی یک وب‌سایت، وارد این شغل شود؟
شروع با یک وب‌سایت مجازی و محلی به زبان، ساده به نظر می‌رسد اما فرایند کار با این فروشگاه‌ها نیاز به داشتن مهارت و دانش تجارت الکترونیکی دارد. ضعف نوپا بودن تجارت الکترونیکی در ایران این است که هر کسی با داشتن یک وب‌سایت فکر می‌کند می‌تواند تاجر الکترونیکی شود؛ این‌گونه نیست موفقیت و توسعه این کسب و کار و مهم‌تر آنکه راه‌اندازی حتی قبل از شروع مستلزم داشتن شناخت و دانش و مهارت است. چه بسا تولیدات زنان خانگی یک محله می‌تواند قابلیت صادرات داشته باشد. می‌توانید تصور کنید این موضوع چه آثار مطلوبی در اقتصاد شهر و کشور و خانواده می‌تواند داشته باشد. یا اینکه کسب و کار‌های اینترنتی تبدیل به مشاغل خانگی شود.
بیشتر افراد موفق در این کار افراد مشهوری نبودند و عمدتاً ذات این کسب و کار متعلق به افراد کم نام یا گمنام است. شما اگر الان قصد داشته باشید یک گوشی موبایل را بدون مراجعه به بازار سنتی خریداری کنید به کدام پایگاه مراجعه می‌کنید؟ خوب نیاز به پاسخ زبانی نیست چون تبلیغ می‌شود؛ حالا برگردید سابقه 10 سال قبل مدیران این مجموعه‌ها را نگاه کنید. شروع فعالیت آنها از یک زیر پله یا یک اتاق محقر، شروع فروش از چند محصول ساده با چند مشتری شروع شده ولی تداوم و ممارست رمز موفقیت این کار است البته با پشتوانه دانش. افرادی بودند که در گوشه‌ای از محله‌ها که ماهیت بازار و تجاری نداشتند شروع کردند.
  •  به غیر از مهارت، موانع و مشکلات ورود به این کار چیست؟
به نظرم موانعی وجود ندارد. جاده فوق‌العاده هموار است. امروز هم دیر است؛ بهتر است کسانی که توانمندی و ایده‌ای دارند سریع‌تر شروع کنند. بیش از 50 میلیون کاربر یعنی بیش از 50 میلیون نیاز و خواسته‌های مختلف، یعنی بهترین حالت بازار مستعد و گوشه‌های دنج بازار در این کسب و کار زیاد است.
بهتر است فرد مجوزهای لازم را از وزارت ارشاد، وزرات صنعت معدن و تجارت و پلیس فتا و مراجع قانونی داشته باشد. در مجموع قوانین سخت و دست پا‌گیری وجود ندارد.
  •  فکر می‌کنید در دهه آینده مشاغل سنتی تحت تأثیر کسب و کارهای اینترنتی قرار بگیرند و ضعیف شوند؟
ببینید شک نکنید کسب و کار‌های سنتی به کسب و کار اینترنتی وابستگی دارد اما کسب و کار اینترنتی هیچ وابستگی به کسب و کارهای سنتی ندارند و بازار خودشان این‌قدر بزرگ است که نیازی حتی به سهم بازار کسب و کار سنتی ندارند. بنابراین کسب و کار سنتی نه تنها ضعیف می‌شود بلکه رفته رفته محو می‌شود. اگر شما در یک خانه در آپارتمان‌های محله خود بخاری نفتی البته نه از نظر نوستالوژی و کلکسیونی، از نظر کاربردی دیدید یقیناً این فرض و عرض بنده مردود است. یااینکه یک مؤسسه حمل و نقل با ابزار گاری وجود داشته باشد غیر‌ممکن است حتی اگر وجود داشته باشد و‌ تردد شهری کند با موانع ترافیکی و محدودیت‌های نگاه اجتماعی روبه‌رو می‌شود طبیعی است که همه کسب و کار‌های سنتی تا چند سال آینده به یاد و خاطره تبدیل می‌شود.
  •  سراهای محله چقدر می‌توانند در این زمینه ورود پیدا کنند؟
به نظرم شهردار شهر، منطقه و ناحیه به‌صورت سلسله مراتبی می‌توانند با ورود جدی و مؤثر به این حوزه کارنامه مطلوبی به‌خصوص در شرایط حاضر برای خود دست و پا کنند چون امکانات دارند، محدودیت ندارند و تأکید بر اشتغال است. از طرفی مخاطبان سرای محله عمدتاً افراد تحصیلکرده و مستعد هستند و در این مورد می‌توانند اثر خوبی داشته باشند اما تاکنون نگاه جدی به این مسئله نشده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code