منطقه 7

رودخانه دردسرساز

نویسنده: ارغوان رضایی‌
دوربین رسیدگی به مشکلات محلی همشهری محله این بار به محله مجیدیه جنوبی رسید. چندی پیش، عده‌ای از اهالی این محله در تماس تلفنی با دفتر نشریه از مشکلات همسایگی با رودخانه مسیل باختری در خیابان حاجی‌پور برایمان گفتند....
1396/09/05
 دوربین رسیدگی به مشکلات محلی همشهری محله این بار به محله مجیدیه جنوبی رسید. چندی پیش، عده‌ای از اهالی این محله در تماس تلفنی با دفتر نشریه از مشکلات همسایگی با رودخانه مسیل باختری در خیابان حاجی‌پور برایمان گفتند. بوی فاضلاب آزاردهنده رودخانه، وجود حشرات و جانوران موذی در اطراف این رودخانه و انبار شدن زباله‌های خانگی و شهری از مهم‌ترین مشکلات همسایگی در کنار رودخانه مسیل باختری است. در این گزارش به محله مجیدیه جنوبی سر زدیم و با مردم و مسئولان رسیدگی به حل این مشکلات گفت‌وگو کردیم.

   زباله و بوی نا مطبوع
در یکی از روزهای نیمه خنک پاییزی، راهی خیابان حاجی‌پور حوالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی می‌شویم. اگر خوب گوش تیز کنیم در میان هیاهو و‌ تردد اتومبیل‌های بزرگراه، صدای رود مسیل باختری شنیده می‌شود. پشت محوطه فضای سبز ایستگاه مترو بزرگراه شهید صیاد شیرازی چند نفر از اهالی نشسته‌اند و گرم گفت‌وگو هستند. وقتی از آنها درباره مشکلات رودخانه مسیل باختری می‌پرسیم، سری با حالت تأسف تکان می‌دهند، «فاطمه قاسمیان» از اهالی قدیمی می‌گوید: «زمان مناسبی آمدید. اما کافی است تابستان‌ها برای یکبار گذرتان به این خیابان بیفتد. البته در فصل پاییز هم، بوی بد و زباله‌های تلنبار شده در داخل نهر آزار‌دهنده است. اما‌درصد آن کمتر است.» بعد از بوی بد، وجود پشه‌ها و جانوران موذی از دیگر مواردی است که این همسایه به آن اشاره می‌کند: «متأسفانه آلودگی و انبار شدن زباله‌ها در دل این رودخانه باعث تجمع پشه‌ها در این محدوده شده و از ترس هجوم پشه‌ها به داخل خانه جرئت باز کردن پنجره را نداریم.»

   مسیل 32 متری باختری
به مسیرمان در خیابان حاجی‌پور ادامه می‌دهیم و به چند مغازه در بخش‌های میانی خیابان می‌رسیم که حسابی از وضع نابسامان این رود خانه گلایه دارند. «مجید قدوسی خامنه» 20 سالی است مغازه‌اش در کنار مسیل باختری قرار دارد. با یادی از شکل و شمایل سنتی این رودخانه می‌گوید: «خاطرم است مسیر رودخانه زمانی سنگفرش بود و بعدها این مسیر را سیمان کردند. قرار بود رودخانه با عقب‌نشینی و به 45 متری مسیل باختری تغییر کند اما متأسفانه همچنان این رودخانه به شکل سابق 32 متری باقی‌مانده است. البته همه مشکلات ما به افزایش مسیر رود ختم نمی‌شود. هر روز از صبح تا زمانی که راهی خانه می‌شویم باید بوی بد رودخانه را تحمل کنیم. متأسفانه بسیاری از اهالی هم بی‌توجه به مسائل زیست‌محیطی، زباله‌های‌شان را داخل همین رودخانه می‌ریزند که این به بیشتر شدن مشکل آلودگی زیست‌محیطی و جمع شدن جانوران موذی کمک می‌کند.»

   پیگیری مأموران شهرداری
بقیه همسایه‌ها و رهگذران هم کنجکاو وارد ماجرا می‌شوند. هرکدام به مشکلی اشاره می‌کنند. اما در این میان «سلیمان زینلی» از دیگر کاسبان همسایه رودخانه، از تماس با مأموران شهرداری و رسیدگی به موقع آنها تعریف می‌کند: «متأسفانه در فصل تابستان با توجه به گرمی هوا مشکلات این رودخانه هم بیشتر می‌شود. به‌ویژه اینکه کار ما هم فروش مواد غذایی است و باید در قبال بهداشت مردم پاسخگو باشیم. موش، پشه و مگس تا دلتان بخواهد در این محدوده فراوان است. به همین دلیل با شهرداری تماس گرفتیم، انصافاً به موقع آمدند و زباله‌های داخل رودخانه را جمع‌آوری کردند و کارهای لایروبی رودخانه را انجام دادند. اما بعد از مدتی دوباره همان مشکلات پیش می‌آید.»

   رودخانه رها شده
«حمیدرضا مؤمنی» از همسایه‌های قدیمی ما در خیابان حاجی‌پور است. این همسایه ما زباله‌های سرگردان رودخانه مسیل باختری را نشان می‌دهد و می‌گوید: «متأسفانه این رودخانه سرگردان رها شده و اهالی هر روز با معضلات آن دست و پنجه نرم می‌کنند. برای مثال این زباله‌ها مهم‌ترین مشکل آلودگی این رودخانه است. البته زباله‌ها فقط در چند تکه نایلون و پلاستیک خلاصه نمی‌شود. بسیاری از وانت‌های میوه‌فروشی زباله‌هایشان را داخل همین رود می‌ریزند. بعضی از مردم هم لوازم و اثاث اضافی خانه خود را شبانه داخل رودخانه می‌ریزند. حتی گاهی اوقات نخاله‌های ساختمانی را هم در همین رودخانه رها می‌کنند.»

    بوی فاضلاب مناطق دیگر
بعد از شنیدن درد دل اهالی سراغ مسئول متولی حل این مشکل در شهرداری می‌رویم. «نجم‌الدین دلفان» رئیس اداره مسیل‌ها و قنات‌های شهرداری منطقه متولی رسیدگی به مشکلات حواشی این رودخانه می‌گوید: «700‌متر از مسیر روباز رودخانه مسیل باختری از منطقه 7 و محله مجیدیه جنوبی عبور می‌کند. اما مشکل بوی بد این رود از زباله‌ها و منشأ آن هم در تکه پازل هفتم شهر تهران نیست. بوی بد این رودخانه مربوط به فاضلاب‌هایی است که از مناطق همجوار 3و 4 به سمت این رودخانه روانه می‌شود. به همین دلیل برای رفع بوی بد این رودخانه در منطقه ما کار خاصی نمی‌توان انجام داد.» به گفته این مدیر برای کاهش و تسهیل مشکل بوی بد رودخانه لایروبی و ساماندهی نقاط آلوده مرتب انجام می‌شود. او همچنین درباره زباله‌های رها شده داخل رودخانه می‌گوید: «در لایروبی بیشتر زباله‌ها جمع‌آوری می‌شود. اما خود اهالی هم مسئول بخشی از تجمع زباله‌ها در داخل رودخانه هستند. متأسفانه عده‌ای از تاریکی شب برای ریختن زباله‌هایشان به داخل این رودخانه استفاده می‌کنند و همین کار اشتباه به بیشتر شدن مشکلات کمک می‌کند.»

بافت گیاهی در رودخانه نصب شود
یکی از مهم‌ترین مشکلات اهالی خیابان حاجی‌پور مسائل زیست‌محیطی و بوی بد رودخانه است. به‌ویژه در مواقعی که میزان رطوبت این رودخانه بیش از حد می‌شود و با ترکیب اکسیژن، باعث تولید مه و تشدید بوی بد در قسمت زیرین رودخانه می‌شود. سید «امیرحسینیان قمصری» مدیرمحله مجیدیه ‌ـ دبستان با اشاره به این موضوع برای کاهش وتسهیل معضل زیست‌محیطی رودخانه مسیل باختری، نصب‌گونه‌های گیاهی را دردیوارهای مسیر این رودخانه پیشنهاد می‌دهد: «برای کاهش بوی بد رودخانه اگر در دیواره‌های آن فلورباکس یا گیاهان رونده مثل پیچک و از این دست کاشته شود، تا حدودی این مشکل تسهیل می‌شود. البته فضای سبز و باغچه‌های اطراف رودخانه هم احتیاج به ساماندهی و رسیدگی بهتری دارند تا به‌عنوان بازوی کمکی دیگری عمل کنند.» به گفته او با این اقدام سرانه فضای سبز محله و منطقه اضافه و حتی از پرتاب زباله به هر دلیلی در داخل رودخانه مسیل باختری هم پیشگیری شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code