منطقه 7

سرویس بهداشتی کم داریم

نویسنده: بهاره خسروی
سرویس بهداشتی عمومی! نخستین تصویر ذهنی از این مکان در ذهن اغلب ما، یک مکان کثیف، بد بو با سیستم تهویه نامطبوع است اما امروزه جانمایی چشمه‌های‌ سرویس بهداشتی برای خدمت‌رسانی به تمام شهروندان به‌خصوص بیماران کلیوی، دیابتی، سالمندان، کودکان و سایر شهروندان، ضرورت یک شهر و محله محسوب می‌شود...
1396/09/12
 سرویس بهداشتی عمومی! نخستین تصویر ذهنی از این مکان در ذهن اغلب ما، یک مکان کثیف، بد بو با سیستم تهویه نامطبوع است اما امروزه جانمایی چشمه‌های‌ سرویس بهداشتی برای خدمت‌رسانی به تمام شهروندان به‌خصوص بیماران کلیوی، دیابتی، سالمندان، کودکان و سایر شهروندان، ضرورت یک شهر و محله محسوب می‌شود و نبود آن به‌عنوان یکی از معضلات زندگی شهر‌نشینی به شمار می‌رود. امکانات مهمی که کمبودش تقریباً در تمام کلانشهر تهران احساس می‌شود و منطقه ما هم از این نظر شرایط مناسبی ندارد. اینکه دقیقاً در منطقه 7 پایتخت دسترسی به این امکان مهم شهری چقدر آسان یا دشوار است در گفت‌وگو با «شادی مالکی» مدیراداره فضای سبز شهرداری منطقه، جویا شده‌ایم. بررسی ها نشان می دهد در منطقه ما با توجه به جمعیت بیش از 300هزار نفری ساکن و جمعیت شناور بالا، تعداد سرویس های بهداشتی کم است.

مرمت و بازسازی
جعفری شهری در کتاب «طهران قدیم» نوشته که نخستین سرویس‌های بهداشتی عمومی پایتخت در دوره قاجار در خیابان ناصرخسرو راه افتاد که مردم به آن «خلای رئیس» می‌گفتند. شاید آن روزها دیدن چنین امکانی کمی هم عجیب بوده اما اکنون دسترسی آسان به سرویس بهداشتی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی است. به گفته مالکی، در منطقه ما چیزی حدود 260 چشمه سرویس بهداشتی فعال و در حال بازسازی وجود دارد که بخشی از آن به مرمت و بازسازی نیاز دارد و تا پایان سال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. او می‌گوید: «برای مثال تا یک ماه و نیم آینده جانمایی چشمه‌های بهداشتی عمومی در بوستان سمن محله سبلان، بوستان‌های صنوبر و درختی محله دبستان و عراقی محله مجیدیه را در دستور کار داریم.»  

سرویس‌های در حال ساخت
یکی از مهم‌ترین نیازهای شهروندان به‌ویژه بیماران کلیوی، دیابتی، سالمندان و کودکان، دسترسی سریع به سرویس بهداشتی است. اینکه در صورت نیاز بتوانند سریع به نزدیک‌ترین سرویس بهداشتی عمومی دسترسی پیدا کنند برای افراد بسیار مهم است. مالکی برای خدمت‌رسانی به این شهروندان از افزایش تعداد چشمه‌های سرویس بهداشتی خبر می‌دهد و می‌گوید: «در منطقه چیزی حدود 62 بوستان داریم که تقریباً در همه این بوستان‌ها برای بهره‌مندی اهالی و شهروندان تهرانی سرویس بهداشتی فعال است و قصد داریم تا پایان سال جاری با اضافه کردن چشمه‌های سرویس بهداشتی در بخش‌های مورد نیاز و بازسازی و مرمت سایر سرویس بهداشتی موجود در منطقه تعداد آنها را به 280 چشمه افزایش دهیم.»

 ویژه معلولان
مناسب‌سازی سرویس‌های بهداشتی عمومی برای استفاده معلولان از موارد مهمی است که باید مورد توجه متولیان ساخت این امکان عمومی قرار بگیرد. البته معلولان منطقه ما هم از این امکان بی‌نصیب نیستند و به‌زودی شاهد افزایش تعداد سرویس بهداشتی می‌شوند. مدیر اداره فضای سبز با بیان این مطلب ادامه می‌دهد: «باغ‌موزه قصر، بوستان اندیشه و زیر پل سیدخندان از جمله بوستان‌ها و مکان‌هایی است که در هرکدام از آنها یک سرویس بهداشتی برای استفاده معلولان مناسب‌سازی شده است. اما در نظر داریم به‌زودی تعداد سرویس‌های بهداشتی را به 10 چشمه برسانیم.» همچنین به گفته او این سرویس بهداشتی مناسب‌سازی شده به‌صورت مجزا در اختیار بانوان و آقایان است.

معتادان پردردسر
یکی از دغدغه‌های اهالی در زمان استفاده از سرویس‌ها، حفظ امنیت اجتماعی است اما حضور افراد معتاد در برخی از آنها، امنیت شهروندان را تهدید می‌کند. این موضوع حتی بر ساعت کار سرویس‌های بهداشتی هم تأثیر گذاشته است. مالکی در این‌باره توضیح می‌دهد: «مسئولیت رسیدگی و نگهداشت سرویس‌های بهداشتی برعهده پیمانکار فضای سبز است. از ساعت 6:30 تا 23 سرویس‌های بهداشتی به شهروندان خدمات ارائه می‌دهند. از سوی شرکت پیمانکاری افرادی به‌عنوان نگهبان و نظافتچی مشغول فعالیت در این سرویس‌های بهداشتی هستند. اما در مورد اینکه چرا ساعت کار این سرویس‌های بهداشتی 24 ساعته نیست دلیلش حضور اراذل و اوباش و افراد کارتن‌خواب در بوستان‌ها و اطراف سرویس بهداشتی است. در طول روز ناظران ناحیه بر فعالیت سرویس‌های بهداشتی نظارت می‌کنند و در صورت بروز هر‌گونه مزاحمت یا رفتار خلاف با یک تذکر ساده سعی می‌کنند مشکل را برطرف کنند. اگر همچنان مشکل ادامه پیدا کند نگهبان موضوع را به ناظر اطلاع می‌دهد و با مأموران نیروی انتظامی برای حضور در محل تماس گرفته می‌شود.» به گفته این مدیر، نگهبان سرویس بهداشتی متولی اجرای قانون نیست و برای حفظ امنیت او، دستورالعمل ساعت کار تا 11 شب است.

نظافت با بهترین مواد شوینده
بخشی از گلایه و شکایت‌های مردمی در استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی مربوط به رسیدگی نکردن به نظافت این مکان عمومی و حساس است. چراکه کوچک‌ترین بی‌توجهی باعث انتقال بسیاری از بیماری‌های عفونی و مسری می‌شود. شادی مالکی در این‌باره به نظافت مستمر و روزانه با حفظ رعایت نکات ایمنی اشاره می‌کند: «مهم‌ترین‌کاری که نیروهای خدماتی سرویس‌های بهداشتی باید هر روز انجام دهند نظافت و شست‌وشوی دائمی است. این کار از همان اول صبح شروع کار سرویس بهداشتی شروع می‌شود. ساعت 10 صبح یک نوبت و بعد از نماز و ناهار دوباره باید کار نظافت انجام شود و تا پایان کار حداقل 3 یا 4 بار شاید هم بیشتر کار نظافت انجام می‌شود.» از دیگر مواردی که در بحث نظافت سرویس‌‌ها باید رعایت شود، نصب اطلاعاتی درباره مواد شوینده روی دیوار است تا اگر فردی به مواد شوینده حساسیت دارد مطلع شود. همه خدمات سرویس‌های بهداشتی به شهروندان هم رایگان است و نباید وجهی دریافت شود.

کجا سرویس لازم دارید؟
بخش دیگر گلایه و پیشنهاد اهالی منطقه7 جانمایی چند چشمه سرویس بهداشتی در حوالی بزرگراه امام علی(ع) است که به نظر می‌رسد به دلیل نبود سرویس بهداشتی، کناره‌های فضای سبز محله به‌عنوان سرویس بهداشتی اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد! مدیر اداره فضای سبز منطقه در این‌باره پاسخ می‌دهد: «برای جانمایی سرویس بهداشتی در این محدوده باید بررسی و کارشناسی لازم انجام شود. چون با توجه به حضور افراد معتاد در این محدوده‌ همه نکات بهداشتی و امنیتی باید لحاظ شود.» اهالی چنانچه پیشنهادهایی برای ساخت سرویس بهداشتی در محله‌های دیگر دارند با همشهری محله در میان بگذارند.

وظیفه شهروندی
اینکه سرویس‌های بهداشتی باید ساخته و به درستی از آنها نگهداری شود قطعاً وظیفه مسئولان شهری است اما ما هم به‌عنوان شهروندان، وظایفی داریم که مالکی به آن اشاره می‌کند: «متأسفانه عامل بخشی از آلودگی سرویس‌های بهداشتی خود شهروندان هستند که ناخواسته با بی‌توجهی به آداب و قوانین استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی باعث انتقال بیماری و آلودگی زیست‌محیط می‌شوند. هر فردی باید نظافت را رعایت کند.»

گلایه های اهالی
نظر مردم درباره وضع سرویس‌های بهداشتی در منطقه ما چیست؟ برای اطلاع از این موضوع، با یک سؤال مشخص به میان اهالی رفتیم. سؤالی که برخی از افراد را به خنده هم انداخت اما وقتی همه چیز جدی شد دیدیم که دل پردردی دارند و اتفاقاً موضوع، خیلی هم جدی است: «تا حالا در خیابان دنبال دستشویی گشته‌اید؟!‌» صادق امانی، رهگذری 33 ساله در خیابان شهید مطهری، با شوخ‌طبعی می‌گوید: «انگار سرد شدن هوا مستقیماً به کلیه‌ها فشار می‌آورد. چند روز پیش سرما آنقدر فشار آورد که چشمانم دنبال سرویس بهداشتی به این طرف و آن‌طرف می‌گشت. به چندتا فست‌فودی و رستوران رفتم اما محترمانه اجازه استفاده از سرویس بهداشتی مغازه‌شان را ندادند و در نهایت یک نفر، پارکینگ عمومی در خیابان نقدی را معرفی کرد. اما آنجا هم گفتند سرویس ندارند. داشتم دنبال یک جای خلوت و دنجی می‌گشتم که چشمم به ایستگاه مترو شهید مفتح افتاد. به سرعت پایین رفتم و از مأموران خواهش کردم به دادم برسند. اولش می‌گفتند برای استفاده عموم نیست اما وقتی دیدند چه اوضاعی دارم اجازه دادند و...»
با چند نفر دیگر هم در این خیابان و محله‌های دیگر صحبت می‌کنیم. اغلب از کمبود و تعطیلی و بسته بودن سرویس‌ها گلایه دارند. یکی از اهالی در محله خواجه‌نظام در پاسخ به سؤال ما، خواست همراهش به خیابان کنار بزرگراه برویم. با نشان دادن آثاری روی دیوار و بوی تعفن، پاسخ سؤال را می‌دهد. اهالی در حوالی سیدخندان کمتر با چنین مشکلاتی مواجه هستند چون سرویس بهداشتی در دسترس‌شان است. در بوستان اندیشه، رضایت اهالی را می‌توان دید و معتادی در حوالی دستشویی پرسه نمی‌زند و در سرویس بهداشتی تا آخر شب باز است. معلولان ویلچرنشین کلاً امکانات شهری را کافی نمی‌بینند و سرویس بهداشتی را هم. حق هم دارند. شهروندانی هم، از نبود دستمال کاغذی، خشک‌کن برقی و مایع دستشویی در برخی سرویس‌های عمومی گلایه دارند. درخواست دیگر، رنگ‌آمیزی و زیباسازی سرویس‌هاست به‌خصوص پاک کردن نوشته‌هایی که چهره این مکان را زشت‌تر می‌کند.

چند نکته
 کف سرویس بهداشتی نباید لغزنده بوده و باید در برابر آب مقاوم باشد و به‌آسانی تمیز شود.
 دیوارها حداقل باید تا ارتفاع ۲متری کاشی و قابل شست‌وشو باشد.
 دمای مناسب برای سرویس‌های بهداشتی ۲۱ درجه سانتی‌گراد است.
 برای هر 2 دستشویی، حداقل یک آینه نصب شود.
 نگهبان سرویس بهداشتی نباید هیچ پولی دریافت کند.
 در هر ساعت استفاده از سرویس‌های بهداشتی چیزی در حدود 500 هزار باکتری به هر اینچ مربع از سطح سرویس بهداشتی وارد می‌شود.
 برای دست زدن به سیفون از دستمال استفاده کنید. با دست خالی به سیفون دست نزنید.
 دست‌هایتان را با گرم‌ترین آب ممکن یا دمایی که با آن راحت هستید بشویید و خشک کنید.
  • 71چشمه سرویس بهداشتی سهم ناحیه یک است.
  • 79چشمه از سرویس‌های بهداشتی پازل هفتم در ناحیه 5 قرار دارد.
  • 34چشمه سرویس بهداشتی در ناحیه 3 فعال است.
  • 79چشمه از سرویس‌های بهداشتی پازل هفتم شهر تهران در ناحیه 4 واقع شده است.
     


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code