منطقه 7

سپردن گوشت دست گربه!

نویسنده: محمد سیاح
اعتماد زیاد گاهی می‌تواند فرصت بروز جرم را مهیا کند! سرقت میلیاردی که چند وقت پیش در منطقه ما رخ داد هم، چنین جنسی داشت. اعتماد بیش از حد به سرایدار، وسوسه سرقت را به دنبال آورد و در نهایت، پرونده‌ای در کلانتری 104 عباس‌آباد مطرح شد؛ سرقت میلیاردی سرایدار با صحنه‌سازی که البته با تحقیقات پلیسی خیلی زود کشف و متهم روانه زندان شد. مرور این سرقت می‌تواند ذهن شما را هشیار نگه دارد تا مانع از وقوع موارد مشابه شوید....
1396/04/04
 اعتماد زیاد گاهی می‌تواند فرصت بروز جرم را مهیا کند! سرقت میلیاردی که چند وقت پیش در منطقه ما رخ داد هم، چنین جنسی داشت. اعتماد بیش از حد به سرایدار، وسوسه سرقت را به دنبال آورد و در نهایت، پرونده‌ای در کلانتری 104 عباس‌آباد مطرح شد؛ سرقت میلیاردی سرایدار با صحنه‌سازی که البته با تحقیقات پلیسی خیلی زود کشف و متهم روانه زندان شد. مرور این سرقت می‌تواند ذهن شما را هشیار نگه دارد تا مانع از وقوع موارد مشابه شوید.

 نقشه سرقت
مدتی پیش پرونده سرقت میلیاردی از گاو صندوق یکی از اهالی منطقه در کلانتری 104 عباس‌آباد مطرح شد. طبق اظهارات شاکی پرونده، 3 نفر به‌عنوان مأمور اداره آب و فاضلاب وارد ساختمان شده و پس از ضرب و شتم و بستن دست و پای سرایدار وارد خانه شده و سرقت کرده‌اند. او سراسیمه ماجرا را برای مأموران تعریف می‌کند: «من مسافرت بودم که سرایدار تماس گرفت و اعلام کرد که 3 نفر به‌عنوان مأمور آب و فاضلاب زنگ خانه را زده‌اند ولی پس از ورود، دست و پایش را بسته و وارد خانه شده‌اند. سپس با تخریب گاو صندوق، حدود یک میلیارد تومان پول، طلا و جواهرات و ارز خارجی را سرقت کرده‌اند.» تحقیقات اولیه نشان می‌داد که همسر سرایدار، وقتی از راه می‌رسد و ماجرا را می‌بیند با پلیس تماس گرفته و موضوع را مطرح می‌کند. مأموران دایره تجسس کلانتری در گام نخست با بازجویی از سرایدار به او مظنون می‌شوند اما با دستور قضایی، رسیدگی به پرونده به کارآگاهان پلیس آگاهی واگذار می‌شود. آنها با بررسی دوربین‌های اطراف محل وقوع سرقت هیچ اثری از 3 سارق مورد ادعای سرایدار پیدا نمی‌کنند. به این‌ترتیب تحقیقات و بازجویی‌های فنی شروع می‌شود و در نهایت سرایدار اقرار می‌کند: «صاحبخانه با من تماس گرفت و عنوان کرد که برای چند روز به مسافرت می‌روند. من هم به دلیل مشکلات مالی، وسوسه شدم و نقشه سرقت را با همسرم در میان گذاشتم و قرار شد سرقت را صحنه‌سازی کنیم تا کسی به ما شک نکند. خودم هم با تهیه تجهیزات مورد نیاز، اقدام به سرقت از گاوصندوق کردم و با انتقال پول‌ها و طلا و جواهرات، همسرم با 110 تماس گرفت و جریان سرقت را اعلام کرد.»
پس از این اعتراف صریح، محل انتقال اموال مسروقه نیز در یکی از شهرهای غرب کشور شناسایی و به تهران برگردانده و متهمان با قرار وثیقه روانه زندان شدند.

  هوشیار باشیم
وقوع سرقت‌های مشابه، پیش از این هم رخ داده است. کارشناسان نیروی انتظامی هم بارها راه‌های پیشگیری را عنوان کرده‌اند اما باز هم برای پیشگیری از این نوع سرقت، پلیس مشاور مواردی را با همشهری محله در میان گذاشته است که رعایت آن می‌تواند از قربانی شدن‌تان پیشگیری کند.
 برای استخدام سرایدار، حتماً فرد را برای تأیید صلاحیت و انجام تحقیقات لازم به کلانتری محل معرفی کنید.
 دقت داشته باشید که بی‌دلیل اعتماد نکنید و کلید منزل را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید؛ شاید فرد، بزهکار و سارق نباشد اما در شرایطی وسوسه و مرتکب جرم شود.
 پول و طلای زیاد را در منزل نگهداری نکنید. مواردی دیده شده که حتی گاوصندوق را هم با خود برده‌اند! برای نگهداری پول و اشیای ارزشمند از بانک استفاده کنید.
 ‌ عکس و مشخصات اموال باارزش خود را تهیه و نگهداری کنید تا در صورت سرقت، راحت‌تر شناسایی و کشف شود.

مجازات سارق منزل
برابر قانون در چنین مواردی سارق ممکن است به 3 سال حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شود. البته در قانون برای انواع روش‌های سرقت، مجازات‌های مختلفی پیش‌بینی شده اما، دادگاه علاوه بر تعیین مجازات، سارق یا رباینده را به بازگرداندن عین اموال مسروقه محکوم می‌کند. اگر هم عین آن وجود نداشته باشد، سارق به رد مثل یا قیمت و جبران خسارت وارده محکوم خواهد شد. اگر سارق عین اموال را برنگرداند یا قیمت آن را نپردازد، چنانچه مالی از او در دسترس باشد ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده برداشت می‌شود؛ در غیر‌این صورت، به تقاضای مالباخته تا زمان پرداخت در حبس باقی خواهد ماند حتی اگر مدت محکومیت مجازات اصلی او تمام شده باشد.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code