منطقه 18

موزه سنگی

نویسنده: راحله عبدالحسینی
موزه‌گردی یکی از جاذبه‌های شمیران است. از موزه‌های مشهوری مثل سعدآباد و نیاوران گرفته تا موزه‌هایی که کمتر از آنها خبر داریم. موزه سنگی درکه یکی از موزه‌های شگفت‌انگیز و زیبای شمیران است که کمتر معرفی شده است...
1396/09/05
 موزه‌گردی یکی از جاذبه‌های شمیران است. از موزه‌های مشهوری مثل سعدآباد و نیاوران گرفته تا موزه‌هایی که کمتر از آنها خبر داریم. موزه سنگی درکه یکی از موزه‌های شگفت‌انگیز و زیبای شمیران است که کمتر معرفی شده است. دیوار کاهگلی موزه که با صنایع‌دستی و هنر ایرانی تزیین شده حکایت از فضای آرام و دلنشین داخل موزه دارد. رسول ساعی آریان هنرمند درکه‌ای گوشه‌ای از حیاط یکی از قدیمی‌ترین‌های خانه‌های درکه را به موزه اختصاص داده و با ذوق و هنر تنها موزه سنگی درکه را بیش از 20سال پیش راه‌اندازی کرده است. در این موزه زیورآلات تراش خورده از کانی‌های طبیعی و آثار نقاشی و قلمزنی به نمایش گذاشته شده است.

زیور‌آلات دست‌ساز
نخستین بخش موزه سنگی درکه نمایشگاهی از کانی‌هاست. انگشترو گوشواره و گردنبند و تاج‌های رنگین که همگی از سنگ‌ها و کانی‌ها درست شده، بسیار چشمنواز است. جالب اینکه می‌توانید این دست سازه‌ها را بخرید. رسول ساعی آریان مدیر موزه معتقد است همین زیورآلات دست‌ساز از سنگ‌های طبیعی بهترین تبلیغ و معرفی برای موزه درکه است. کانی‌ها هوشمند هستند و باعث برقراری تعادل در‌هاله‌های انرژی و چاکراها می‌شوند. وقتی تعادل داشته باشیم، دروغ نمی‌گوییم و در آرامش بیشتری زندگی می‌کنیم. بخش سنگ‌ها و کانی‌ها فقط در زیورآلات خلاصه نمی‌شود. سنگ‌های طبیعی بدون اینکه از بستر اصلی خود جدا شوند یا تراش بخورند نیز در بخش دیگری همراه با نام و اثر درمانی آن به نمایش گذاشته شده است.

تابلوهای قلمزنی
در ادامه بازدید از موزه تابلوهای قلمزنی مدیر موزه توجه مخاطبان را جلب می‌کند. تابلوها از عرفان مولانا و عطار نیشابوری سخن می‌گویند. روایت‌های داستانی که در مثنوی معنوی و منطق‌الطیر روایت شده در تابلوهای قلمزنی به زیبایی تصویر شده است. تابلوی قلمزنی از روایت شیخ صنعان و دختر ترسا خلاصه و مختصر این ماجرای عاشقانه را روایت می‌کند. مدیر موزه 100تابلوی قلمزنی کار کرده که برخی از آنها در موزه به نمایش درآمده است.

نماد صلح ادیان
نماد صلح ادیان، اثر هنری دیگری است که دیدنش خالی از لطف نیست. جالب اینکه مدیر موزه در طراحی و ساخت این اثر نمادهایی از دین زرتشتی، مسیحیت، یهودیت و اسلام را با هم تلفیق کرده تا بگوید همه ادیان الهی در صلح هستند و ما را به یکتاپرستی دعوت می‌کنند.

فرشبافی
موزه سنگی درکه در زیرزمین خانه‌ای قدیمی در محله درکه دایر شده و فضای چندان بزرگی ندارد. اما در همین گوشه دنج هنرهای زیادی برای نمایش ارائه شده است. قالیچه و فرش ایرانی با رنگ‌ها و نقش‌ها که یادآور طبیعت ایران است، در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

لوکیشن فیلمبرداری
از همان ورودی موزه حدس می‌زنیم که این فضای خاص و منحصربه‌فرد جای خوبی برای لوکیشن فیلمبرداری بوده و هست. نمایی از فیلم رگ خواب، پشت در موزه فیلمبرداری شده و برای مخاطبان جالب است که این لوکیشن کجا بوده است.

 زمان بازدید
برای بازدید از این موزه می‌توانید از ساعت 10 تا 21 مراجعه کنید. روزهای جمعه هم موزه باز است و اگر برای کوهنوردی به درکه می‌روید حتماً سری به موزه سنگی بزنید.

 هزینه بازدید
موزه سنگی درکه رایگان میزبان مخاطبان است.

 نشانی
میدان درکه، خیابان شهید میر اسماعیلی، کوچه خرداد، کوچه حمام نشانی این موزه است.

 دسترسی با حمل‌ونقل عمومی
اتوبوس‌های تندرو دسترسی به میدان تجریش را آسان کرده‌اند. در ایستگاه تجریش، پیاده شوید و بعد از آن با مینی‌بوس‌های خط میدان تجریش درکه به میدان درکه بروید. حتماً می‌دانید که با خط یک مترو هم می‌توانید به آسانی به ایستگاه تجریش بروید. از میدان درکه با یک پیاده‌روی 10دقیقه‌ای به موزه می‌رسید.

 جای پارک
اگر با ماشین خود راهی می‌شوید، می‌توانید در میدان درکه و خیابان‌های اطراف خودرو خود را پارک کنید و بعد از آن پیاده‌روی کوتاهی داشته باشید تا به موزه برسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code