منطقه 7

ویروس مرگ در خانه‌های مجردی!

نویسنده: محمد سیاح
اچ‌ـ آی‌ـ وی! ویروسی که نامش تن و بدن آدم را به لرزه می‌اندازد؛ اما عجیب است با تمام ترس و وحشتی که دارد خیلی آن را جدی نگرفته‌ایم! ...
1396/09/12
 اچ‌ـ آی‌ـ وی! ویروسی که نامش تن و بدن آدم را به لرزه می‌اندازد؛ اما عجیب است با تمام ترس و وحشتی که دارد خیلی آن را جدی نگرفته‌ایم! سال‌ها پیش، مهم‌ترین علت انتقال این ویروس استفاده از سرنگ مشترک بین معتادان بود و حالا چند سالی است راه انتقالش به روابط غیرمعتارف جنسی تغییر پیدا کرده است. فرد مبتلا اگر برای خودش چارچوبی نداشته باشد می‌تواند ویروس را به افراد زیادی منتقل کند و این زنگ خطری جدی است! با توجه به همین موضوع، تحقیقات میدانی انجام داده‌ایم تا ببینیم در منطقه ما، روابط غیرمتعارف که می‌تواند ویروس را جابه‌جا کند بیشتر به چه شکلی انجام می‌شود.

ضعف برخی بنگاه‌ها
زنان خیابانی که زمانی در دو خیابان معروف منطقه حاشیه‌ساز شده بودند و ماجرا حتی در شورای ‌شهر هم مطرح شد، دیگر زیاد دیده نمی‌شوند اما آسیب همچنان به قوت خود باقی است. شواهد و مدارک نشان می‌دهد خانه‌های مجردی را برخی از این افراد اجاره کرده و در واقع روش فعالیت‌شان تغییر پیدا کرده و حتی برخی، فضای مجازی را ویترین کارشان کرده‌اند. ازدواج سفید و خانه‌های پر حاشیه هم که رو به گسترش است و اگر بخواهیم همانند دهه‌های پیش که اعتیاد و ایدز را انکار می‌کردیم، برای این آسیب‌ها هم دیوار انکار دور خودمان بکشیم مشکلی حل نمی‌شود و روز به روز با دردسرهای جدیدی مواجه خواهیم شد. این مشکلات، از یک‌سو بنیان خانواده‌ها را از هم می‌پاشد و از سوی دیگر می‌تواند عامل گسترش بیماری‌هایی همچون ایدز شود. حالا یک سؤال مطرح می‌شود؛ آیا اجاره یک چاردیواری برای جابه‌جایی ویروس، در منطقه ما سخت است؛ برای پیدا کردن جواب، به‌عنوان مشتری، وارد یکی از بنگاه‌ها می‌شویم. نخستین سؤال مشاور این است: «ببخشید برای یک زوج؟ یا بچه هم دارید؟» بی‌تعارف جواب می‌دهم. هنوز ازدواج نکرده‌ایم. الان فقط با هم زندگی می‌کنیم. لطفاً جایی را معرفی کنید که صاحبخانه نباشد.» لبخند می‌زند و سرش را داخل فایل‌هایش می‌کند. به نظر نمی‌رسد از پیشنهادم تعجب کرده باشد. پس از لحظاتی گوشی را برمی‌دارد با مالک یکی از واحدها تماس می‌گیرد اما ملک اجاره رفته است. می‌گوید: «یک واحد در خیابان دبستان بود که مالکش خیلی حساس نیست اما اجاره رفته است. ملک‌های بی‌دردسر و مجردی زود اجاره می‌رود. الان موردی ندارم.» کمی گپ می‌زنیم، از افزایش مراجعه مشتریان برای اجاره خانه‌های بدون دردسر و مجردی صحبت می‌کند. بعد شماره تماسم را می‌گیرد تا فایل مورد نظر را پیدا کند...

مشتریان خانه مجردی
برای اینکه عکس‌العمل مشاوران املاک‌های دیگر را بررسی کنم کمی پایین‌تر وارد بنگاهی دیگر می‌شوم. سر ظهر است و 2 مشاور نشسته‌اند. می‌پرسم: «یک خانه نقلی مجردی می‌خواهم. مقدار اجاره‌اش هم مهم نیست. فقط صاحبخانه نداشته باشد.» مودبانه شغلم را می‌پرسند. می‌خواهند ببینند خانه را برای چه می‌خواهم. نگاهشان سنگین است. بعد از کمی گفت‌وگو می‌گویند خانه مجردی نداریم. کم‌کم ارتباط دوستانه‌تر می‌شود و واقعیت ماجرا و گزارش را برایشان توضیح می‌دهم. خیالشان که راحت می‌شود می‌گویند: «افراد زیادی دنبال خانه مجردی می‌آیند. هم دختر، هم پسر، هم زن مسن و هم مرد متأهل...» بعد از دردسرهای خانه‌های مجردی و حواشی‌اش صحبت می‌کنند.

دردسر همسایه‌ها
سال‌ها فعالیت در  بنگاه، به نوعی او را خبره و کارشناس کرده است. از عواقب تأخیر در ازدواج به دلیل بی‌پولی صحبت می‌کند تا خانه‌های مجردی و بیماری‌های روانی که تنوع‌طلبی را گسترش داده است! و می‌گوید: «چند وقت پیش در همین شرق منطقه، برای دختر خانمی دانشجو خانه‌ای اجاره کردیم. دختر بسیار موجهی است. پس از مدتی آمد تا خانه را پس بدهد و برود. علت را که پرسیدم گفت رو به روی همان واحد، زنی خانه‌ای را اجاره کرده که از صبح تا شب محل رفت‌وآمد زنان و مردان معلوم الحال است. چند شب پیش، نصف شب آقایی اشتباهی در خانه مرا زد و چیزهایی گفت که وحشت کردم. داد که زدم فهمید اشتباهی زنگ زده است. حالا فکر کنید اگر در را باز می‌کردم چه مشکلی ممکن بود رخ بدهد.» ادامه می‌دهد: «این افراد زندگی دیگر ساکنان ساختمان را هم با مشکل مواجه کرده و اهالی بعد از مدتی به بنگاه هم اعتراض می‌کنند. برای همین برخی از این افراد در مجتمع‌های تجاری، واحد اداری اجاره می‌کنند تا رفت و آمدها حساسیت‌زا نباشد.»

قبحی که از بین می‌رود
از افزایش ازدواج سفید صحبت می‌کند. اینکه خیلی‌ها به اسم خواهر و برادر یا زن و شوهر به بنگاه مراجعه می‌کنند اما موقع بررسی شناسنامه واقعیت ماجرا معلوم می‌شود: «الان خیلی از مالکان اصلاً شناسنامه نمی‌خواهند. مواردی بوده که ما از مستأجر شناسنامه خواسته‌ایم و ناراحت شده و رفته‌اند و معامله به‌هم خورده است! قطعاً این افراد زن و شوهر یا خواهر و برادر نبوده‌اند. ما اینجا وظیفه قانونی خودمان می‌دانیم شناسنامه را بررسی کنیم اما اغلب همکاران، فقط کارت ملی را می‌بینند.» نکته دیگری را مطرح می‌کند که بیشتر عمق فاجعه را نشان می‌دهد: «الان دیگر خیلی‌ها می‌آیند و می‌گویند خانه مجردی برای تفریح و خوشگذرانی می‌خواهند. قبح این ماجرا دارد از بین می‌رود. ترس قدیم وجود ندارد چون به نظر نمی‌رسد خیلی با این معضل برخورد شود. کانال‌ها و شبکه‌های مجازی را هم دام و ویترین خودشان می‌کنند. این افراد بیشتر دنبال خانه‌های تک واحدی با آسانسور یا مجتمع‌های شلوغ یا حتی اداری هستند تا کمتر جلب توجه کنند.»
صحبت‌ها نشان می‌دهد که خطر جدی است و باید برای آن فکری اساسی و ریشه‌ای و اقدامات فرهنگی انجام داد اما در شرایط فعلی باید قانون را هم مورد توجه قرار داد؛ «طبق ماده 639 قانون مجازات اسلامی کسی که مرکز فساد و فحشا دایر و یا آن را اداره کند و یا کسی که مردم را به فساد و فحشا تشویق کرده و یا موجبات آن را فراهم کند در تمامی این موارد به یک تا 10 سال حبس محکوم می‌شود.»

  اچ. آی. وی مثبت
محمد، فردی که به ایدز مبتلا شده در گفت‌وگو با همشهری محله دقیق نمی‌داند که به چه روشی این بیماری گریبانش را گرفته است. می‌گوید هم موادمخدر تزریق می‌کرده و هم در خانه‌های زنان معلوم الحال رفت‌وآمد داشته و هم بدنش خالکوبی دارد. به همین دلیل علت ابتلایش را نمی‌داند. یکی از کارشناسان مرکز بهداشت مرکز دگمه‌چی هم می‌گوید زنان و مردان مختلفی به دلیل ارتباط‌های متعدد و غیرمتعارف گرفتار این بیماری شده‌اند و متأسفانه گاهی وقتی مراجعه می‌کنند که اچ.آی.وی پیشرفت کرده و فرد مبتلا به ایدز شده است. او اصرار دارد که از چنین ارتباط‌هایی باید خودداری شود اما پیشنهاد می‌دهد که اگر به دلیل ارتباط‌های غیرمتعارف یا به هر دلیلی احتمال دادید که به اچ.آی.وی مبتلا شده‌اید بهتر است سریعاً به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری «دگمه‌چی» در خیابان کرمان جنوبی، کوچه زرین قبایی مراجعه کنید.
تمام آزمایش‌ها در این مرکز رایگان انجام می‌شود. حتی امکان انجام یک نوع آزمایش سریع نیز برای غربالگری وجود دارد که در 20 دقیقه جواب آن مشخص می‌شود. هیچ مدرک شناسایی هم لازم نیست ارائه دهید. حتی اگر یک‌بار هم رفتار پرخطر داشته‌اید این آزمایش 20 دقیقه‌ای را انجام دهید.
بهترین حالت برای انجام این آزمایش، 24 تا 72 ساعت پس از احتمال به ابتلاست. اگر این کار انجام شود 100‌درصد با استفاده از داروهایی که دریافت می‌کنید از گسترش ویروس و ابتلا به ایدز جلوگیری می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code