منطقه 7

12 مــرد

نویسنده: مسعود یوسفی
منطقه 7 تهران هم مثل بقیه مناطق شهر، کوچه و خیابان‌هایی دارد که به نام شهیدان نامگذاری شده است؛ خیابان شهید نامجو، خیابان شهید مدنی، خیابان شهید قجاوند، کوچه شهید موسوی‌خواه، کوچه شهید خاک‌سرشت و....
1395/10/19
 منطقه 7 تهران هم مثل بقیه مناطق شهر، کوچه و خیابان‌هایی دارد که به نام شهیدان نامگذاری شده است؛ خیابان شهید نامجو، خیابان شهید مدنی، خیابان شهید قجاوند، کوچه شهید موسوی‌خواه، کوچه شهید خاک‌سرشت و.... تا رهگذران و اهالی یادشان باشد که در همان مسیری راه می‌روند و قدم می‌زنند که این شهیدان برایشان ترسیم کرده‌اند. حالا هم جوان‌های بسیجی پایگاه 9 دی مسجد حضرت قائم(عج) قصد کرده‌اند به یاد همین شهیدان والا مقام مراسم یادواره برگزار کنند.

تداعی روزهای جبهه و جنگ
دور و بر مسجد را آب و جارو کرده و برگزارکنندگان مراسم به استقبال مهمان‌ها و نمازگزاران آمده‌اند. ساختمان مسجد در حال بازسازی است و به همین دلیل فعلاً نمازجماعت و مراسم در زیر زمین آن برگزار می‌شود. سقف بلند نمازخانه با پارچه مشکی پوشیده شده و انگار یک خیمه بزرگ سوگواری را تداعی می‌کند. بالاخره در بالای مجلس و در دو طرف جایگاه سخنران باز هم تصاویری از شهیدان، جاشمعی‌های روشن، ماکت‌های مین ضد نفر، چفیه، کلاه آهنی و شاخه‌های گل لاله جلوه خاصی به محفل امشب بخشیده و آمیزه‌ای از جهاد و عقیده عاشورایی و حسینی را به نمایش گذاشته است.   مراسم با تلاوت آیاتی از سوره آل عمران و با بانگ آهنگین قاری خوش صدا آقای اسدزاده شروع می‌شود با این معنا و مضمون که: «‌و نپندارید آنها که در راه خدا کشته شدند مردگانند، بلکه آنها زنده‌اند و در نزد پروردگارشان روزی می‌خورند‌»، تا زندگانی و حیات جاوید شهیدان را یادآور شود. بعد از او آقای یراق‌بافان مجری سیما در جایگاه حاضر می‌شود و از اهمیت برپایی چنین مراسمی می‌گوید تا می‌رسد به اینجا که: «‌از قدیم بسیاری از علما و مسئولان و مردم عادی در ایام و مناسبت‌های آیینی و مذهبی خودشان را به میدان امام حسین(ع) و نظام‌آباد و خیابان شهید نامجو می‌رساندند تا در هیئت‌های مذهبی و عزاداری این منطقه حضور داشته باشند و فیض ببرند.» حجت‌الاسلام مؤمنی سخنرانی مراسم را عهده دارد و با بیانی رسا و پرشور از مسائل اعتقادی و سیاسی و اجتماعی می‌گوید و سخنران بعدی، سردار مهدی ربانی، معاون عملیاتی ستاد کل نیروهای مسلح است.

تجلیل از خانواده ها
در ادامه از خانواده‌ها و بازماندگان شهیدان محبی، نامجو، خاک سرشت، کمالی اصل، رمضانی، موسوی خواه، با انصاف، تشکری، ابوالحسنی، کاوه، قجاوند و سید مهدی حسینی دعوت می‌شود تا در میان استقبال پرشور و تکبیر و صلوات حاضران به جایگاه بیایند و لوح یاد بودی دریافت کنند. آخرین قسمت برنامه هم به مداحی حاج مجید شعبانی اختصاص دارد تا از روزهای ایثار و جانفشانی‌های رزمندگان اسلام یاد کند و با توسل به حضرت زهرا(س) و امام حسین(ع) دل‌ها بلرزاند و به چشم‌ها اشک بیاورد.

وصیتنامه شهدا
 شهید موسی نامجو، سال 1317 به دنیا آمد و 1360 در حاج عمران به شهادت رسید: خواهرم، حجابت را حفظ کن زیرا که حفظ حجاب از خون هر شهیدی ارزشش بیشتر است.

 شهید اصغرقجاوند، سال 1336 به دنیا آمد و سال 1366 در باختران به شهادت رسید: یاد اباعبدالله‌الحسین(ع) و شهدا را زنده بدارید که راه سعادت است.

 شهید کاظم محبی، سال 1342 به دنیا آمد و سال 1365 در شلمچه به شهادت رسید: یک مسلمان متعهد باید در رفت و آمدها، دید و بازدیدها، داد و ستدها، تأیید و تکذیب‌ها و همه کارهایش به رضای خدا فکر کند.

 شهید حمیدرضا کمالی‌اصل، سال 1339 به دنیا آمد و 1360 به شهادت رسید: به ریسمان الهی چنگ بزنید زیرا این راهی است که اولیا و انبیای الهی رفته‌اند.

 شهید مهرداد خاک سرشت، سال 1338 به دنیا آمد و 1360 در بستان به شهادت رسید: اگر روزی دشمن خواست انقلاب را از مسیرش منحرف کند تا خون در بدن دارید از انقلاب دفاع کنید تا خدا بر شما عنایت کند.

 شهید سیدمهدی حسینی، سال 59 به دنیا آمد و 1395 در حلب به شهادت رسید: همسرم در تربیت فرزندان بکوش و به آنان بیاموز که پدرتان شهید شده، خونش را فقط برای دفاع از اسلام ریخته و بدن پدرشان به خاطر حمایت از رهبر تکه تکه شده است.

 شهید محسن رمضانی، سال 1331 به دنیا آمد و 1358 در مریوان به شهادت رسید: متکی به خدا باشید و کارها را از دریچه لطف الهی ببینید و در خدمت به اسلام و مسلمین دریغ نورزید.

 شهید سیدحسین موسوی‌خواه، سال 1345 به دنیا آمد و 1363 در مجنون به شهادت رسید: به ریسمان الهی چنگ بزنید و راه کفر و نفاق پیش نگیرید.

 شهید علی‌اصغر با انصاف، سال 1340 به دنیا آمد و 1358 در کامیاران به شهادت رسید: حجاب خود را حفظ کنید که کوبنده‌تر از خون شهداست.

 شهید محمود کاوه، سال 40 به دنیا آمد و 1365 در حاج عمران به شهادت رسید: دشمن باید بداند که هر توطئه‌ای علیه انقلاب طراحی کند امت آگاه و بیدار با پیروی از رهبر عزیز آن را خنثی خواهد کرد.

 شهید ولی‌الله ابوالحسنی، سال 1338 به دنیا آمد و 1365 در اروند به شهادت رسید: زمانی امام حسین(ع) شفیع شیعه‌اش می‌شود که راه او را بپیماید و عمل صالح انجام دهد.

 شهید جاویدالاثر احمد تشکری، سال 1336 به دنیا آمد و 1362 در عملیات والفجر 3 به شهادت رسید: همیشه گوش به فرمان رهبر باشیم و عقب‌تر یا جلوتر از ایشان حرکت نکنیم که هر دو راه به گمراهی می‌رود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code