منطقه 8

آشیانه‌ای برای پرواز

نویسنده: معصومه مهدیانی
احتمالاً تاکنون بارها نام انجمن معتادان گمنام به گوشتان خورده است. انجمنی که حدود 27 سال پیش به همت چند بهبودیافته در قرچک ورامین تشکیل شد...
1396/09/13
 احتمالاً تاکنون بارها نام انجمن معتادان گمنام به گوشتان خورده است. انجمنی که حدود 27 سال پیش به همت چند بهبودیافته در قرچک ورامین تشکیل شد. نخستین جلسه این انجمن در منطقه ما حدود 16 سال پیش با تعداد 12 نفر از معتادان منطقه تشکیل شد و امروزه این جلسات در 24 مرکز انجمن معتادان و با حضور حدود 2 هزار نفر از معتادان منطقه تشکیل می‌شود. فعالیت چشمگیر انجمن معتادان گمنام در منطقه 8 موجب شد تا سری به یکی از جلسات این انجمن در سرای محله هفت‌حوض بزنیم و پای حرف‌های اعضا و «امیر‌ـ ض» یکی از مسئولان جلسات بنشینیم.

عشق بی‌منت
رأس ساعت، وارد سرای محله هفت‌حوض می‌شویم.‌ سرایی که اصلی‌ترین مرکز برگزاری جلسات ویژه بانوان است. وارد کلاس می‌شویم و بانوانی را که یکی پس از دیگری داخل می‌شوند، از نظر می‌گذرانیم. شاید اگر تک تک این افراد را در بیرون از این جلسه می‌دیدیم به ذهنمان هم خطور نمی‌کرد که روزی این افراد درگیر بیماری اعتیاد بودند و حالا پس از سال‌ها تلاش به همت جلسات انجمن پاک مانده‌اند. با شروع جلسه هرکدام از اعضا بلند می‌شوند و خود را معرفی می‌کنند. به نظر می‌رسد چند عضو جدید به گروه اضافه شده و از همین رو قدیمی‌ها تلاش می‌کنند که روند برگزاری جلسات را برایشان توضیح دهند. در همین حال به سراغ یکی از قدیمی‌های انجمن می‌رویم. شیدا 45 سال دارد و به گفته خودش اکنون 9 سال و 9 ماه و 2 روز است که پاک مانده است. او برایمان از روزهایی می‌گوید که برای کمک به همسرش درگیر اعتیاد شد: «همسرم معتاد بود و این بسیار من را آزار می‌داد. نمی‌خواستم به راحتی زندگی‌ام را خراب کنم برای همین تلاش کردم تا او اعتیاد را ترک کند. هر راهی را امتحان کردم اما جواب نداد. برای همین یک روز از روی عصبانیت به او گفتم اگر ترک نکنی من هم می‌نشینم و با تو مواد مصرف می‌کنم. همان حرف باعث شد یک سال از عمرم را درگیر اعتیاد باشم.» او در ادامه درباره آشنایی‌اش با انجمن می‌گوید: «از طریق یکی از دوستان با انجمن آشنا شدیم و به همراه همسرم برای ترک به اینجا آمدیم. اینجا نه خبری از روش‌های ترک اعتیاد بود نه مشاور و پزشک. فقط اعضا در کنار هم سعی می‌کردند تا جایی که می‌توانند از مصرف دور بمانند. هر بار که حالمان بد می‌شد خودمان را به جلسات می‌رساندیم و در کنار سایر اعضا تلاش می‌کردیم که دردهایمان را فراموش کنیم. قدیمی‌های این مرکز عشق بی‌منتشان را نثار ما کردند و اکنون هرکدام از ما وظیفه داریم همین عشق را به ورودی‌های جدید نثار کنیم.»

17 تا 19‌ درصد از معتادان منطقه زن هستند
طبق آمار انجمن معتادان گمنام در 24 مرکز فعال این انجمن بیش از هزار و 500 نفر شرکت می‌کنند که از این تعداد 17 تا 19‌درصد را زنان تشکیل می‌دهند. امیر می‌گوید: «از آنجایی که هیچ اطلاعاتی از اعضا در انجمن ثبت نمی‌شود به‌طور دقیق نمی‌توان گفت که تعداد اعضای این انجمن چند نفر هستند. اما به‌طور میانگین و بر اساس آمار اعضای ثابت، در سطح منطقه، حدود 1500 نفر در جلسات انجمن شرکت می‌کنند که از هر هزار نفر 170 نفرشان را بانوان تشکیل می‌دهند. در منطقه ما 3 مرکز تخصصی ویژه بانوان وجود دارد که اصلی‌ترین آن در سرای محله هفت‌حوض قرار دارد.»

محبتشان ضامن نجاتم شد
منیر خانم 48 سال دارد و 6 سال از عمرش را درگیر اعتیاد بوده است. او نیز در ادامه حرف‌های شیدا می‌گوید: «در یک دوره از زندگی‌ام دچار مشکل اعصاب شدم. دیگر قرص‌هایی که می‌خوردم جواب نمی‌داد و آرامم نمی‌کرد. برای همین یک روز به سراغ برادرم رفتم. او درگیر اعتیاد بود و به من پیشنهاد داد برای فراموش کردن دردم به سراغ مواد بروم. اوایل همه چیز خوب بود اما چشم برهم زدم و دیدم 6 سال از عمرم را با این بیماری سپری کرده‌ام. در دوران اعتیادم دخترانم من را طرد کردند و حتی سراغی از من نگرفتند اما پسرم تا روز آخر کنارم ماند. وقتی تصمیم به ترک گرفتم، او پشتیبانم بود. با معرفی پسر برادر شوهرم به انجمن آمدم. ابتدا فکر می‌کردم همه حرف‌هایی که راجع به انجمن می‌زنند دروغ است. اما این‌گونه نبود. وقتی برای نخستین بار وارد جلسه شدم، آن‌چنان با محبت با من رفتار کردند و من را در آغوش گرفتند که محبتشان ضامن بازگشت دوباره‌ام به جامعه شد. وجه اشتراک بین اعضای این انجمن باعث می‌شود تا خود را تنها احساس نکنید و برای گفتن دردهایتان خجالت‌زده نشوید. اینجا تنها جایی است که شما خودتان هستید و می‌توانید راحت از دردهایتان بگویید.»

اینجا همه گمنامند
با تخصصی شدن جلسه و آموزشی شدن فضا، از کلاس بیرون می‌آییم و به سراغ «امیر‌ـ ض» یکی از مسئولان جلسات این انجمن می‌رویم تا توضیح مختصری راجع به نحوه فعالیت انجمن برایمان ذکر کند. او این‌گونه حرف‌هایش را شروع می‌کند: «واژه «گمنامی» اصل مهمی برای معتادانی است که قصد دارند برای نخستین بار در جلسات انجمن شرکت کنند. همین اصل فضایی یکسان و برابر در جلسات بهبودی برای همه اعضا ایجاد می‌کند تا شرکت‌کنندگان با هرگونه پیشینه‌ای، امتیازی نسبت به دیگر اعضا نداشته باشند. به همین منظور هیچ مدرکی از حضور اعضا در انجمن نگهداری نمی‌شود و به همین دلیل است که آمار دقیقی از اعضای در حال بهبودی در دست نیست.» به گفته امیر جلسات انجمن به شکل‌های مختلف برگزار می‌شود. جلسات این انجمن به‌صورت سازمان یافته توسط افرادی خودجوش و داوطلب که همه خود به نوعی تجربه تلخ مصرف مواد را داشته‌اند، تشکیل می‌شود: «جلسات انجمن به دو شکل جلسات بهبودی و جلسات معرفی برگزار می‌شود. البته جلسات بهبودی هم به دو شکل بسته و باز تشکیل می‌شود. در جلسات بسته تنها افرادی که عضو انجمن هستند می‌توانند شرکت کنند، اما در جلسات باز که ماهانه برگزار می‌شود شرکت برای همه و حتی خانواده‌ها هم آزاد است.»

کاهش سن معتادان در منطقه
عضو انجمن معتادان به مهم‌ترین مشکل طی 2 سال اخیر در منطقه 8 و تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: «در طول 2 سال گذشته ورود اعضای جدید تفاوت چندانی با سال‌های قبل نداشته است. یعنی به این صورت نیست که بگویم تعداد معتادان این محدوده نسبت به گذشته کمتر شده است. در حال حاضر به‌طور ماهانه به هرکدام از جلسات ما در سطح منطقه 20 تا 25 ورودی جدید اضافه می‌شود. این میان مهم‌ترین موضوع و مشکل ما در منطقه کاهش سن اعتیاد است. در طول 2 سال گذشته سن اعتیاد در این محدوده به 18 تا 21 سال کاهش یافته است. این موضوع جای نگرانی دارد. از همین رو باید بیش از اینها به موضوع اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان توجه کرد.»

تماس با انجمن معتادان گمنام
برای کسب اطلاعات بیشتر، از برنامه‌های انجمن معتادان گمنام شماره تلفن‌های مسئولان کمیته‌های روابط‌عمومی و نشانی جلسات در وب‌سایت رسمی این انجمن درج شده است. شماره‌های تماس دفتر مرکزی و پست الکترونیکی این انجمن نیز پاسخگوی پرسش‌های علاقه‌مندان است:
تلفن: 2ـ8895551‌ و پایگاه www.nairan.org


نشانی برخی از جلسات انجمن معتادان گمنام در منطقه
 جلسه باور (ویژه بانوان)
نشانی: میدان هفت‌حوض، خیابان جانبازان غربی، نرسیده به خیابان سامان، سرای محله هفت‌حوض
ساعت برگزاری جلسه: 10:30 الی 12

 جلسه صبح گلچین
نشانی: رسالت، جنب پمپ بنزین، پارک گلچین
ساعت برگزاری جلسه: 7 الی 8:30

 جلسه آیت
نشانی: خیابان دماوند، چهارراه آیت، میدان امامت، ضلع شمال شرقی میدان، ساختمان خدمات اجتماعی
ساعت برگزاری: چهارشنبه‌ها ساعت 18 الی 19:30

 جلسه وحدت (جلسه باز)
نشانی: خیابان شهید مدنی شمالی، بالاتر از پارک فدک، جنب بانک ملی، مرکز آسیب‌های اجتماعی
ساعت: یکشنبه‌ها ساعت 18 الی 20

 جلسه آرارات
نشانی: بزرگراه رسالت، کرمان جنوبی، خیابان صافی، نرسیده به 16متری دوم، پارک فردوس، مرکز آموزشی
ساعت: جمعه‌ها ساعت 20 الی 20:30

 جلسه امید
نشانی: میدان هفت‌حوض‌، خیابان آیت، پایین‌تر از چهارراه تلفنخانه، بن‌بست سعدی، سرای محله نارمک‌، طبقه 2
ساعت: دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها ساعت 19:30 الی 21

12 قدم تا رهایی
به گفته مسئول روابط‌عمومی انجمن معتادان گمنام، در این انجمن بیمارستان و یا تسهیلات مرتبط درمانی برای بیماران گمنام وجود ندارد. او در توضیح شیوه رهایی از اعتیاد در انجمن می‌گوید: «به گروه‌های معتادان گمنام، درمان‌های حرفه‌ای، طبی یا خدمات روان‌درمانی ارائه نمی‌شود. انجمن معتادان گمنام، انجمنی است تشکیل شده از معتادان در حال بهبودی که به‌طور مرتب در جلسات گرد هم می‌آیند، تا به کمک یکدیگر پاک بمانند. در این جلسات اعضای قدیمی‌تر تجربه بهبودی خود را با افراد جدید در میان می‌گذارند.» برای عضویت در انجمن معتادان گمنام هیچ شرطی لازم نیست. این عضو انجمن درباره نحوه عضویت در این انجمن می‌گوید: «تنها شرط عضویت تمایل فرد به قطع مواد است. حتی افرادی که مواد مصرف می‌کنند اما دوست دارند آن را کنار بگذارند هم می‌توانند به عضویت انجمن درآیند.» به گفته او باید 12 قدم طی شود تا به رهایی از اعتیاد رسید.
ما اقرار کردیم که در مقابل اعتیادمان عاجز بودیم و زندگی‌مان غیرقابل اداره شده بود.

‌ما به این باور رسیدیم که یک نیروی برتر می‌تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند.

‌ما تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی را به مراقبت خداوند، بدان‌گونه که او را درک کرده‌ایم، بسپاریم.
‌ما یک ترازنامه اخلاقی بی‌باکانه و جست‌وجوگرانه از خود تهیه کردیم.

‌ما چگونگی دقیق خطاهایمان را به خداوند، به خود و یک انسان دیگر اقرار کردیم.

‌ما آمادگی کامل پیدا کردیم که خداوند همه نواقص شخصیتی ما را برطرف کند.
‌ما با فروتنی از او خواستیم کمبودهای اخلاقی ما را برطرف کند.

‌ما فهرستی از تمام کسانی که به آنها صدمه زده بودیم تهیه کرده و خواستار جبران خسارت از تمام آنها شدیم.


ما به‌طور مستقیم در هر جا که امکان داشت از این افراد جبران خسارت کردیم، مگر در مواردی که اجرای این امر به ایشان یا دیگران لطمه بزند.

‌ما به تهیه ترازنامه شخصی خود ادامه دادیم و هرگاه در اشتباه بودیم سریعاً به آن اقرار کردیم.

‌ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقای رابطه آگاهانه خود با خداوند، بدان‌گونه که او را درک می‌کردیم شده و فقط جویای آگاهی از اراده او برای خود و قدرت اجرایی‌اش شدیم.

‌با بیداری روحانی حاصل از برداشتن این قدم‌ها، ما کوشیدیم این پیام را به معتادان برسانیم و این اصول را در تمام امور زندگی خود به اجرا درآوریم.


1500نفر در جلسات ترک اعتیاد این انجمن شرکت می‌کنند.

24مرکز NA در منطقه ما فعال است.

17تا 19‌درصد اعضای انجمن را بانوان تشکیل می‌دهند.

3مرکز ویژه ترک اعتیاد بانوان در منطقه ما فعالیت می‌کند.

دست در دست هم تا رهایی
 نویسنده زهرا کرمی
کارشناس و درمانگر اعتیاد

تجربیات و تحقیقات در سال‌های اخیر اعتیاد را یکی از بزرگ‌ترین معضلات جامعه بشری نامیده که ابعاد گوناگون بشری را چون روح و روان و جسم بیمار می‌کند وتا کنون تلاش بسیاری از جنبه‌های پزشکی و روانپزشکی برای درمان آن انجام شده است. یکی از این نظریه‌ها روش 12 قدم درمانی است که از بیش از 20 سال پیش در کوچه و محله‌های ما با برگزاری جلسات فعالیت می‌کند و مردم آن را به نام معتادان گمنام و یا NA می‌شناسند.
تاریخچه این روش درمانی به سال 1930 بر می‌گردد؛ زمانی که مرد الکلی به روانپزشک معروف کارل یونگ مراجعه کرد و از او برای ترک الکلش کمک خواست. به همین جهت یونگ را پدر معنوی برنامه 12 قدم می‌نامند. این روش برای نخستین بار در سال 1935 با هدف پرهیزمدار و ایمان‌مدار توسط هزاران عضو انجمن 12 قدمی در دنیا جایگاه خود را پیدا کرد.
او معتقد بود در ساختار اعتیاد دو عامل اصلی وسوسه و اجبار وجود دارد و برای خنثی کردن آن از پرهیز و ایمان بهره‌برداری می‌شود. امروزه بیش از 300 انجمن 12 قدمی با همان اصول اولیه برنامه 12 قدمی الکلی‌های گمنام در سراسر دنیا به‌وجود آمده که می‌توان به گروه‌هایی چون معتادان گمنام، خانواده‌ها، نیکوتینی‌ها، پرخوران، وسواسی‌ها، قماربازان، معتادان جنسی، ولخرج‌ها و تنبل‌ها و...... اشاره کرد.  محققان فرایندهای مختلفی مانند پذیرش خود و بیماری اعتیاد، تغییر دیدگاه افراد نسبت به خود و دنیای اطراف، الگو‌برداری، آموختن روش‌های جدید مقابله با مشکلات، هدفمند شدن، به‌وجود آمدن امید و مثبت‌گرایی، خروج از انزوا و کاهش احساس شرم را در این روش شناسایی کرده‌اند. در واقع گروه، یک جامعه کوچک برای گروه همتا بوده و مانند یک‌لایه محافظ و ضربه‌گیر بین او و دنیای بیرون قرار می‌گیرد.
اعضا در این گروه‌ها حمایت اجتماعی، دانش تجربی را از گروه همتای خود که موفق شده توسط این برنامه اعتیاد خود را کنار بگذارند، دریافت می‌کنند.
این انجمن خودگردان و غیر‌انتفاعی است. اعضا به‌طور مرتب گردهم می‌آیند تا با کمک و حمایت یکدیگر از اعتیادشان پاک شده و بهبودی خود را حفظ کنند. ١٢ قدم یک برنامه پرهیز کامل از هرگونه مواد است که تنها شرط عضویت در آن تمایل به ترک اعتیاد است. برنامه از اصولی بسیار ساده و عملی تشکیل شده است که هر معتاد می‌تواند به‌صورت رایگان و روزانه، آنها را در زندگی جدید و بدون اعتیاد خود به کار ببرد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code