منطقه 8

الزامات جلوگیری از فاجعه پلاسکوهای دیگر

نویسنده: سید مهدی مدنی / دبیر
خبر بلوک چینی مقابل یکی از پر رفت و آمدترین مراکز خرید منطقه و سپس پلمب آن اتفاق کوچکی نبود و مانند بمب خبری در منطقه و شهر پیچید. شرح مفصل این اتفاق در صفحات پیش رو در این نشریه آمده و در آنجا به تفصیل با کاسبان و مسئولان شهری به گفت‌وگو نشسته‌ایم. در این میان ذکر چند نکته حایز اهمیت است...
1396/08/29
خبر بلوک چینی مقابل یکی از پر رفت و آمدترین مراکز خرید منطقه و سپس پلمب آن اتفاق کوچکی نبود و مانند بمب خبری در منطقه و شهر پیچید. شرح مفصل این اتفاق در صفحات پیش رو در این نشریه آمده و در آنجا به تفصیل با کاسبان و مسئولان شهری به گفت‌وگو نشسته‌ایم. در این میان ذکر چند نکته حایز اهمیت است.
اول اینکه اقدام شهرداری منطقه در پلمب این مرکز خرید و شناسایی آن به‌عنوان یک محیط نا ایمن اقدامی شجاعانه بوده که اگر شاهد این قاطعیت در موارد مشابه بودیم شاید حادثه‌ای مانند پلاسکو رقم نمی‌خورد.
دوم وجود روایت‌های متفاوت درباره یک خبر است. از طرفی مسئولان شهرداری عنوان می‌کنند که این مرکز و چند مرکز دیگر نا ایمن بوده و برای پیشگیری از بروز یک فاجعه فرمان پلمب آن از مراجع قضایی صادر و عملیاتی شده و از طرف دیگر مسئولان آتش‌نشانی اعلام می‌کنند که آنها تنها گفته‌اند که این مرکز خرید، دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت نکرده و ناایمن نیست. به هر حال شهروندان ماجراهایی از این دست را به قضاوت می‌نشینند و دوست دارند بدانند چرا این مرکز خرید بلوک چینی و بعد از چند روز پلمب شده است. روایت‌های چندگانه درباره یک اقدام مهم، این حس را به شهروندان منتقل می‌کند که مسئولان در اجرای تصمیمات مهم یکدل و یک زبان نیستند.
سوم آنکه به هر حال کاسبان این مرکز تجاری به‌رغم هشدارها چرا موضوع را جدی نگرفته‌ و کار را به اینجا رسانده‌اند. بالاخره باید مشخص شود که آیا حوادثی مانند پلاسکو تنها به علت قصور مسئولان رخ می‌دهد یا اینکه خود شهروندان هم در ایجاد چنین فجایعی نقش‌آفرینی می‌کنند؟
در نهایت اینکه خوشبختانه لیست مراکز پر خطر بعدی که در معرض بلوک چینی و پلمب هستند اعلام شده است. مالکان و امنای این ساختمان‌ها هرچه سریع‌تر به فکر باشند تا فردا روزی برای بازگشایی مجدد ساختمان‌های خود در پیچ و خم اداری نیافتند و کاسبان از کاسبی بازنمانند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code