منطقه 8

خانه‌های متروک دوچـــــــرخه

نویسنده: معصومه مهدیانی
7 سال پیش بود که تمام شهر پر شد از تبلیغات پرهیاهوی خانه‌های دوچرخه و استفاده از این وسیله نقلیه در مسیرهای سبز؛ وسیله‌ای که قرار بود در مسیرهای کوتاه جایگزین استفاده از وسایل نقلیه باشد و ضمن حل کردن معضل ترافیک، سهمی هم در کاهش آلودگی هوا داشته باشد...
1396/09/13
 7 سال پیش بود که تمام شهر پر شد از تبلیغات پرهیاهوی خانه‌های دوچرخه و استفاده از این وسیله نقلیه در مسیرهای سبز؛ وسیله‌ای که قرار بود در مسیرهای کوتاه جایگزین استفاده از وسایل نقلیه باشد و ضمن حل کردن معضل ترافیک، سهمی هم در کاهش آلودگی هوا داشته باشد. اما حالا حدود 2 سال است که از این خانه‌ها چیزی به جز فضای متروکه با دوچرخه‌های شکسته باقی نمانده است. شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که چه بلایی بر سر خانه‌های دوچرخه منطقه آمده و سرانجامشان چه شده است؟ برای شنیدن حرف‌های اهالی و پاسخ دادن به این سؤال به خانه‌های دوچرخه سری زدیم و سپس با «حامد میرزابیکی» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه گفت‌وگو کردیم.

طرحی با هزینه‌های بالا
طرح راه‌اندازی خانه‌های دوچرخه به 10 سال پیش و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری برای ایجاد مسیرهای ویژه عبور دوچرخه و توسعه سیستم دوچرخه‌سواری برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک برمی‌گردد که البته اجرایی شدن آن کمی به طول انجامید.
درست 7 سال پیش بود که شهرداری تهران برای ایجاد خانه‌های دوچرخه دست به کار شد و جایگاه‌هایی را در معابر پر رفت‌وآمد برای ساخت خانه‌های دوچرخه در نظر گرفت. این طرح در ابتدای راه در منطقه ما به‌صورت آزمایشی اجرایی شد و با استقبال خوب شهروندان به نظر می‌رسید که همه چیز خوب پیش برود.
با موفقیت‌آمیز بودن این طرح، ساخت خانه‌های دوچرخه در سایر مناطق نیز آغاز شد، اما رفته رفته شرایط تغییر کرد و تنها تعداد محدودی از مردم به سراغ این دوچرخه‌ها رفتند. با کم شدن تعداد مراجعه‌کنندگان به خانه‌های دوچرخه، خرابی دوچرخه‌ها و نبود سیستم مناسب برای تحویل دوچرخه‌ها، این طرح با مشکلاتی مواجه شد.
از همین رو شهرداری تصمیم گرفت از 2 سال پیش این خانه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند تا تغییراتی در آنها ایجاد کنند. درست از همان زمان بود که در خانه‌های دوچرخه یکی پس از دیگری بسته شد.

تکلیف را مشخص کنید
خانه دوچرخه خیابان گلبرگ روزگاری یکی از فعال‌ترین خانه‌های دوچرخه منطقه بود اما این روزها چیزی به جز یک غرفه خاک گرفته و دوچرخه‌های خراب از آن باقی نمانده است. «مهدی احمدی» یکی از جوانان محله است. به گفته احمدی او یکی از پروپاقرص‌ترین مشتریان این خانه دوچرخه بوده اما متأسفانه در طول یک و نیم سال تعطیلی این خانه‌ها، حسرت استفاده از دوچرخه‌های خانه دوچرخه بر دلش مانده است. او می‌گوید: «هر روز برای انجام کارهای کوچک و رفتن به مسیرهای نزدیک از دوچرخه‌های اینجا استفاده می‌کردم. با این کار هم هزینه‌هایم کمتر می‌شد و هم از لحاظ جسمی در شرایط بهتری بودم اما حالا با بسته شدن این خانه دوچرخه دوباره به استفاده از خودرو شخصی روی آورده‌ام. من نمی‌دانم دلیل بسته شدن خانه‌های دوچرخه چه بوده اما هرچه که هست امیدوارم زودتر تکلیف را مشخص کنند. اگر قرار است خانه‌های دوچرخه جمع شوند، پس زودتر این کار را انجام دهند. اگر هم قرار است دوباره راه‌اندازی شوند، پس چرا این همه مدت مردم را منتظر نگه داشته‌اند؟‌»

دوچرخه را به بوستان‌ها بدهید
گشت و‌گذار ما در منطقه حکایت از تعطیلی تمام خانه‌های دوچرخه دارد. «ابوالفضل عباسی» یکی از اهالی محدوده گلبرگ است که می‌گوید: «نوجوانان بیش از همه خانه‌های دوچرخه را دوست داشتند. همیشه با بچه‌ها دوچرخه می‌گرفتیم و تا مدرسه با دوچرخه می‌رفتیم اما این امکان را از ما گرفتند. حالا هم که مدت‌هاست هر بار از اینجا عبور می‌کنم با در بسته آن مواجه می‌شوم. به راستی برای چه این خانه‌ها تعطیل شده است؟‌»
«امیر رحیمی» یکی دیگر از جوانان محله نارمک پیشنهادی برای مسئولان شهری دارد و عنوان می‌کند: «اگر قرار نیست از این دوچرخه‌ها در سطح شهر استفاده کنند پس آنها را به بوستان‌های منطقه ارسال کنند. این همه دوچرخه بلااستفاده در اینجا چه معنایی دارد؟ لااقل از این امکانات برای تفریح جوان‌ها در بوستان‌ها استفاده کنند.»

پاسخ مسئول
حامد میرزابیکی معاون حمل‌ونقل و ترافیک:
دوچرخه‌های برقی در راه است

برای پرسیدن سؤالات شهروندان و شنیدن پاسخ مسئولان سراغ حامد میرزابیکی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه رفتیم. او در خصوص فعالیت خانه‌های دوچرخه و دلیل تعطیلی موقت این خانه‌ها می‌گوید: «حدود 10 سال پیش که برای نخستین بار طرح خانه‌های دوچرخه و مسیر سبز ویژه دوچرخه‌سواری در منطقه 8 به‌صورت آزمایشی اجرایی شد. پس از استقبال شهروندان و موفقیت این طرح، از چند سال پیش در سایر مناطق تهران نیز اجرایی شد. در ابتدا مسئولیت خانه‌های دوچرخه با اداره ورزش بود اما در نهایت تصمیم گرفته شد که برای یکپارچه‌سازی کنترل این خانه‌ها، مسئولیت به معاونت ترافیک واگذار شود. در منطقه ما حدود 39 خانه دوچرخه ساخته و واگذاری دوچرخه به شهروندان آغاز شد. در این طرح بنا بود که مردم از دوچرخه به‌عنوان یک وسیله حمل‌ونقل در مسیرهای کوتاه استفاده کنند نه وسیله‌ای برای تفریح. بنابراین خراب شدن دوچرخه‌ها و مشکلات دیگر موجب شد که مسئولان شهری به فکر واگذاری این خانه‌ها به بخش خصوصی بیافتند تا از این طریق، دوچرخه‌های جدید وارد این سیستم شود. یک سال و نیم پیش این خانه‌ها به بخش خصوصی واگذار و از همان زمان در خانه‌ها بسته شد.» او ادامه می‌دهد: «بررسی‌ها و مطالعات زیادی برای بازگشایی مجدد خانه‌های دوچرخه انجام شده و طی آخرین بررسی‌ها قرار شد که دوچرخه‌های فعلی خانه‌های دوچرخه به بوستان‌های منطقه و پایتخت ارسال شود و برای تفریح و ورزش مردم در نظر گرفته شود و به جای آنها دوچرخه‌های برقی و دنده‌ای جایگزین شوند تا مردم راحت‌تر از این وسیله استفاده کنند.» میرزابیکی با بیان اینکه تاکنون دوچرخه‌های 10 خانه دوچرخه تخلیه و به بوستان‌ها ارسال شده و به‌زودی نیز مابقی آنها تخلیه خواهند شد، این‌طور حرف‌های خود را پایان می‌دهد: «معتقدم که با آمدن دوچرخه‌های برقی، مردم استقبال قابل توجهی از این وسیله نقلیه خواهند کرد. تا پایان سال جاری دوچرخه‌های جدید به خانه‌های دوچرخه می‌آیند و مجدداً این خانه‌ها فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code