منطقه 8

ساعت به وقت بهینه‌سازی مصرف آب

نویسنده: معصومه مهدیانی
بحران کم‌آبی و مدیریت درست منابع آب از جمله اموری است که به دغدغه اصلی کشور تبدیل شده تا جایی که مسئولان یک هفته را به نام صرفه‌جویی آب نامگذاری کرده‌اند و مدام در تلاشند تا از طریق آموزش‌های شهروندی و نوسازی تأسیسات آبی، راهی برای مصرف صحیح آب پیدا کنند. به موازات آموزش‌های شهروندی، طرح توسعه فاضلاب شهری از سال 90 در پایتخت و منطقه ما آغاز شده است....
1396/03/29
 بحران کم‌آبی و مدیریت درست منابع آب از جمله اموری است که به دغدغه اصلی کشور تبدیل شده تا جایی که مسئولان یک هفته را به نام صرفه‌جویی آب نامگذاری کرده‌اند و مدام در تلاشند تا از طریق آموزش‌های شهروندی و نوسازی تأسیسات آبی، راهی برای مصرف صحیح آب پیدا کنند. به موازات آموزش‌های شهروندی، طرح توسعه فاضلاب شهری از سال 90 در پایتخت و منطقه ما آغاز شده است. این طرح تاکنون در سطح منطقه ما با 90‌درصد پیشرفت روبه‌رو بوده، اما هنوز 20‌درصد از اهالی منطقه به اتصال شبکه‌های فاضلاب شهری به خانه‌هایشان رضایت نداده‌اند، یعنی سیستم فاضلاب شهری تا دم در خانه‌هایشان رفته، اما کسی در را به روی این شبکه فاضلاب باز نکرده است. این در حالی است که این افراد تنها تا پایان سال جاری فرصت دارند که با استفاده از تخفیفات اقدام به پیش خرید انشعابات فاضلاب کنند در غیر‌این صورت ناگزیرند در سال آینده تمام وجه خرید را نقدی پرداخت کنند. حالا اداره آب و فاضلاب منطقه تصمیم گرفته که با تخفیف‌های مناسب این مشترکان را به خرید انشعابات فاضلاب تشویق کند و راه را برای اتمام این طرح در منطقه هموار کند. در این گزارش سراغ «ناصر خلیج کامرانی» مدیرعامل آب و فاضلاب منطقه 2 شهر تهران رفتیم تا از برنامه‌های این هفته و همچنین آخرین وضعیت انشعابات منطقه مطلع شویم.

 اجرای 990کیلومتر شبکه فاضلاب
طرح فاضلاب شهری از سال 90 در پایتخت آغاز شد و از آن زمان انشعابات فاضلاب مهمان خانه‌های مردم شد؛ مهمانی که تاکنون هزینه هنگفتی برای اداره آب و فاضلاب داشته است. اما با وجود تمام هزینه‌ها و تشویقات، این طرح هنوز آن‌چنان که باید به خانه‌های شهروندان راه باز نکرده و برخی از مردم نمی‌خواهند برای وصل شدن فاضلاب‌شان به سیستم فاضلاب شهری، هزینه جداگانه‌ای بپردازند. این درحالی است که بسیاری از مردم از عواقب این کار بی‌اطلاعند و نمی‌دانند که روزی ممکن است همین فاضلاب‌های خانگی‌شان به سیستم آب زیرزمینی متصل شود و سلامتی‌شان را به خطر بیندازد. «ناصر خلیج کامرانی» مدیرعامل آب و فاضلاب منطقه 2 شهر تهران در این زمینه می‌گوید: «در مناطق 8، 4، 7 و 6 که تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب منطقه 2 هستند باید حدود 102 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب ایجاد شود که خوشبختانه تاکنون حدود 990 کیلومتر از این شبکه انجام شده است. امیدواریم تا پایان سال با همکاری خوب مردم و استقبالشان از خرید انشعابات بتوانیم این طرح را به اتمام برسانیم.»

اتمام 90‌درصدی انشعابات در منطقه
خوشبختانه در منطقه 90‌درصد از انشعابات فاضلاب نصب شده و با همکاری مردم بخش اعظمی از این انشعابات به فروش رسیده است. خلج کامرانی می‌گوید: «در منطقه، 47 هزار و 328 مشترک وجود دارد که باید انشعابات فاضلاب را خریداری کنند. در این میان از ابتدای اجرای طرح، تعداد 41 هزار و 448  از مشترکان اقدام به خرید انشعابات کرده‌اند و در میان این افراد نیز تنها 71درصد مشترکان اقدام به نصب این شبکه کرده‌اند. به‌طور کلی هنوز 8هزار و 146 نفر از اهالی این منطقه نسبت به خرید انشعابات فاضلاب اقدام نکرده و 29درصد نیز از نصب انشعابات خریداری شده خودداری کرده‌اند.» او ادامه می‌دهد: «سال جاری آخرین سال بهره‌مندی مردم از تخفیفات خرید انشعابات فاضلاب است. از همین رو از مردم می‌خواهیم که تا پایان سال جاری اقدام به خرید انشعابات کنند تا در سال آینده ناگزیر به خرید نقدی نشوند. در حال حاضر انشعابات فاضلاب به‌صورت نقدی و اقساطی به فروش می‌رسد. در هر دو صورت قیمت خرید انشعابات یکسان است و با تخفیف بسیار مناسبی ارائه می‌شود.»

 خرید انشعابات آب تنها راه
در حال حاضر در برخی از نواحی منطقه امکان پیش خرید انشعابات فاضلاب فراهم شده اما به گفته خلج کامرانی اهالی از خرید انشعابات فاضلاب استقبالی نمی‌کنند. او عنوان می‌کند: «اکنون در سطح خیابان دماوند و کرمان امکان خرید انشعابات فاضلاب فراهم شده اما متأسفانه اهالی این محدوده کمتر از این طرح استقبال کرده‌اند. طرح جمع‌آوری آب‌های فاضلاب یکی از اقدامات مهم اداره آب و فاضلاب است که انتظار می‌رود با همکاری مردم هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد. در این میان اهالی محله‌های نارمک، مدائن، هفت‌حوض و تهرانپارس بیشترین همکاری را با مسئولان آب و فاضلاب داشته‌اند و اقدام به خرید انشعابات کرده‌اند. اما متأسفانه اهالی محدوده دماوند و کرمان و محله‌های محروم منطقه از خرید انشعابات سرباز می‌زنند.» او می‌گوید: «خرید انشعابات آب تنها راه ادامه این طرح است. تا زمانی که مردم اقدام به خرید انشعابات نکنند، نمی‌توان این طرح را با سرعت پیش برد. از سوی دیگر بهترین زمان برای نصب انشعابات 6 ماهه اول سال است از این‌رو برای پیشبرد کار نیازمند همراهی مردم هستیم.»

 تخفیف‌ها و محرومیت‌ها
در این میان اداره آب و فاضلاب منطقه برای تشویق مردم به خرید انشعابات فاضلاب تمهیداتی در نظر گرفته است. مدیرعامل آب و فاضلاب منطقه 2 می‌گوید: «ما در بحث شبکه فاضلاب برای مردم تشویقات و تخفیفات مختلفی قائل شدیم و اقساط بلندمدت را برای مشترکان در نظر گرفتیم. در همین راستا برای مشارکت شهروندان در پیش خرید انشعابات فاضلاب مبلغ 2 میلیون ریال تخفیف نصب در نظر گرفته شده که اهالی می‌توانند از این تخفیفات بهره‌مند شوند. از سوی دیگر با قسطی کردن خرید انشعابات تلاش کردیم تا با مردم همراهی کنیم تا آنها بتوانند در اقساط 36 ماهه به خرید انشعابات بپردازند. در حال حاضر مبلغ انشعابات فاضلاب برای هر واحد مسکونی یک میلیون و 700 هزار تومان است که با پیش قسط 170 هزار تومانی، اقساط ماهانه هر واحد 640 هزار ریال می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «این مبلغ برای خرید و نصب انشعابات فاضلاب بسیار مناسب است به همین خاطر از شهروندان درخواست می‌کنیم تا نسبت به خریداری و نصب این سیستم اقدام کنند.» او با بیان این مطلب که محرومیت‌هایی در انتظار برخی شهروندان است، می‌گوید: «افرادی که در سال 90 انشعابات فاضلاب خریداری کرده‌اند ولی همچنان از پرداخت اقساط خود خودداری می‌کنند، باید بدانند که طبق مجوز ریاست مجمع شرکت آب و فاضلاب شهر تهران، قرارداد این مشترکان باطل می‌شود وآنان باید براساس نرخ روز مجدداً اقدام به خرید انشعابات کنند.»

 مدیریت مصرف در استخرها و کارواش‌ها
در کنار بحث انشعابات، مدیر آبفای منطقه گریزی هم به بحث مشترکان پر مصرف می‌زند. او به این نکته اشاره می‌کند که در حال حاضر متوسط سرانه مصرف آب برای هر نفر 155 لیتر است. این میزان در فصل گرما و سرما بین 190 تا 130 لیتر تغییر می‌کند. خلج کامرانی می‌گوید: «در حال حاضر در سطح منطقه 8 میزان مصرف آب در سطح مناسبی قرار دارد. تنها مشکل ما در فصل گرما با منازل دارای استخر و کارواش‌هاست که با استفاده نابجا از آب میزان مصرف آن را بالا می‌برند. از همین رو توصیه می‌کنم که این افراد بیش از سایر مردم به مدیریت مصرف آب توجه داشته باشند. به‌طور مثال استخرداران می‌توانند با نصب دستگاه‌های استاندارد جهت تصفیه، از آب استخر چندین بار استفاده کنند و از این طریق مانع از هدر رفت بیشتر آب شرب مردم شوند. از آنجایی که این آب با هزینه و زحمت بسیار زیادی تهیه و تأمین می‌شود درست نیست که این همه هزینه به راحتی هدر رود.»

 تعویض تأسیسات قدیمی
بنا به گفته خلج کامرانی، آب و فاضلاب منطقه 2 آمادگی دارد تا تمام انشعابات قدیمی مناطق 4، 8، 7 و 6 را ظرف 2 سال تعویض کند. او می‌گوید: «انجام چنین کار بزرگی نیازمند همکاری و همراهی شهرداری و اداره راهنمایی و رانندگی است. برای تعویض تأسیسات نیاز به مجوزهایی داریم که این مجوزها تنها با دستور شهرداری صادر می‌شود که از همین رو، باید آنها نیز همگام و همراه ما شوند تا بتوانیم این امر را محقق کنیم.»

برنامه‌های هفته صرفه‌جویی
Untitled-8.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code