منطقه 8

سنگان و طـبیعت دلـنوازش

نویسنده: سمیرا نشلی
زیبایی روستای سنگان گرما و سرما نمی‌شناسد...
1396/09/13
 زیبایی روستای سنگان گرما و سرما نمی‌شناسد. کمی بالاتر از شهر جایی نزدیک کوه‌های البرز روستای خوش آب‌و‌هوایی وجود دارد که می‌تواند لذت یک سفر نیمروزی را برای شما صدچندان کند. انتهای بلوار کوهسار در مسیر روستای سولقان جاده کوهستانی را پیش بگیرید و یک راست به روسـتای سنـگان بروید. روســتایی که هنـوز مردمانش‌منش و صفای یک روسـتایی را با خود همراه دارند.

روستای خوش آب‌و‌هوای سنگان منطقه گردشگری مناسبی برای پایتخت‌نشینان است. مسیر نزدیک این روستا به شهر و جاذبه‌های گردشگری آن بهانه خوبی است تا با خانواده سری به طبیعت زیبا و مکان‌های زیارتی آن بزنید. آبشار دیدنی و امامزادگان روستای سنگان از دیرباز محل سیاحت و زیارت تهرانی‌ها بوده است.

سنگان در فرهنگ جغرافیای ایران
اهالی روستا قدمت روستای سنگان را حدود 700 سال تخمین می‌زنند اما تاکنون در هیچ منبعی نامی از روستا و تاریخچه‌اش نیامده است. تنها اطلاعاتی که می‌شود از روستای سنگان در کتاب‌ها پیدا کرد مربوط به جلد اول کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران است. در این کتاب درباره سنگان آمده است: «سنگان دهی است جزو بخش کن، شهرستان تهران، دارای 1106تن سکنه و آب آن از چشمه‌سار تأمین می‌شود. محصول آنجا غلات، بنشن، سیب، آلبالو، گردو، قلمستان و میوه‌جات مختلف و شغل اهالی زراعت است. از آثار قدیم، بنای مخروبه امامزاده‌ای به نام امامزاده عقیل دارد و اغلب در تهران ساکن هستند.»

روستایی با خانه‌های سنگی
نام روستای «سنگان» از «سنجان» آمده است. البته این روایت اهالی است. آنها معتقدند در قدیم طایفه‌ای به نام «سنجانی» در روستا زندگی می‌کرده است. بعضی دیگر از اهالی نظر دیگری دارند، آنها معتقدند سنگان یعنی جایی که سنگ زیاد است. اکثر خانه‌های ده از سنگ‌های نوک تیز و به قول خودشان «خر تراشه!‌» ساخته شده است. این روستا 4 محله دارد و لهجه همه روستا تقریباً یکی است. محصول اصلی این محل سیب و گیلاس است.

آبشار معروف سنگان
آبشار معروف روستای سنگان جزو جاذبه‌های توریستی و ورزشی به شمار می‌آید. دقیقاً 14 کیلومتر تا دوراهی سنگان راه است. از دوراهی سنگان هم دقیقاً 3 کیلومتر تا ده پایین راه است و باقی مسیر جاده خاکی است. تا امامزاده قاسم(ع) که استراحتگاه خیلی از زائران و گردشگران است نزدیک یک کیلومتر و از آنجا تا پای آبشار نزدیک به 2 کیلومتر است. صفای این آبشار در روزهای سرد سال کمتر از تابستان نیست. به‌خصوص وقتی به علت سرمای هوا یخ می‌زند تصویر زیبایی از طبیعت را به نمایش می‌گذارد.

امامزادگان روستای سنگان
روستای سنگان به دلیل وجود 3 امامزاده‌ای که در خود جای داده از گذشته محل رفت‌و‌آمد زائران بوده است. به‌خصوص زائرانی که به زیارت امامزاده داود(ع) می‌روند اگر فرصتی باشد به زیارت امامزادگان سنگان هم می‌روند. امامزاده علاءالدین علی (ع) که پدر امامزاده داود(ع) است. امامزاده عماد‌الدین یا عباءالدین(ع) که برادر امامزاده داود(ع) است و دیگری امامزاده قاسم(ع) که پسر عموی اوست.

بقعه امامزاده علاءالدین علی(ع)
بقعه امامزاده علاءالدین علی(ع) در سنگان پایین، در قسمت جنوبی میدان اصلی روستا و در مجاورت 2 قطعه باغ موقوفه واقع شده است. نسب امامزاده علاءالدین علی(ع) به امام سجاد(ع) می‌رسد. برای دسترسی به محله سنگان باید در نیمه‌های جاده سولقان سربالایی روستای سنگان را طی کرد. بعد از میدان محله می‌توان بقعه خشتی و گلی آن را دید.

امامزاده قاسم(ع)
در قسمت غربی ده سنگان بالا، حدود 400متر که از جاده مال‌رو بگذریم، به بقعه متبرکه امامزاده قاسم(ع) می‌رسیم که در میان دره‌ای با صفا، کنار رودخانه و صخره‌های عظیم کوهستان قرار گرفته است. شجره صاحب بقعه را به امام زین‌العابدین(ع) می‌رسانند. زیبایی محل این بقعه زائران زیادی را به خود جلب می‌کند.

سرمایه‌گذاری گردشگری در سنگان
در مسیر جاده سنگان پایین تا امامزاده قاسم(ع) خیلی‌ها را در حال‌ تردد می‌بینید به‌خصوص زائرانی که برای زیارت آمده‌اند و در کنار رودخانه و باغ استراحت می‌کنند. متأسفانه اکثر اوقات استراحت کردن گردشگران در این محدوده با ورود به باغ و صدمه زدن به درختان و چیدن بی‌اجازه میوه‌ها همراه است. این گله‌ای است که اکثر کشاورزان دارند. اگرچه روستای سنگان زیبا و خوش آب‌وهواست اما اگر کمی به امکانات روستا توجه کنیم متوجه می‌شویم با اینکه با شهر فاصله زیادی ندارد ولی از امکانات ساده‌ا‌ش نیز بی‌بهره‌است. کتابخانه، ورزشگاه و مرکز درمانی یکی از خواسته‌های همیشگی اهالی سنگان بوده است. خیلی از سنگانی‌ها به دلیل بی‌تکلیف بودن وضع زمین‌هایشان ناراضی‌اند. بزرگراه تهران، شمال هم بلای زمین‌هایشان شده و هر روز یک قیمت برای آن مشخص می‌کنند. چون دقیقاً این بزرگراه از وسط روستای سنگان می‌گذرد.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code