منطقه 8

طرح نو تن پوش باغ‌موزه

نویسنده: سبا محسنی‌نژاد
صدای سم ستورانی که به تاخت تخت‌جمشید را پشت سر می‌گذارند شنیده می‌شود. یک رویشان به خورشید است و روی دیگر به تاریخ دارند....
1395/10/20
  صدای سم ستورانی که به تاخت تخت‌جمشید را پشت سر می‌گذارند شنیده می‌شود. یک رویشان به خورشید است و روی دیگر به تاریخ دارند. راهی نمانده تا به نقش رستم برسند. مردم اصفهان و ارومیه را هم ساعتی پیش از نظر گذراندند. آخرین مقصد آنها ارگ بم در کرمان است. اینجا باغ‌موزه مینیاتور است؛ میراث جهانی ایران. جایی که می‌توانید برای ساعتی از شهر تهران دور شوید و ایران کوچک را با تاریخ کهن آن ببینید. 8 ماه از واگذاری این باغ‌موزه به شهرداری منطقه می‌گذرد و بهانه خوبی است تا از وضعیت آن در این مدت خبری بگیریم.

بازدیدها هنوز کافی نیست
حدود 3 سالی از افتتاح باغ‌موزه مینیاتور با همت شهرداری تهران در خیابان جانبازان غربی می‌گذرد؛ باغ‌موزه ‌ای که ایرانی کوچک را برای علاقه‌مندان به آثار تاریخی ایران به نمایش می‌گذارد. این باغ‌موزه با ارائه 13 اثر تاریخی ایران همچون تخت‌جمشید، میدان امام خمینی(ره)، تخت سلیمان، پاسارگاد و... در قالب ماکت‌های واقعی شگفتی هر ببینده‌ای را بر می‌انگیزد. این ماکت‌های مینیاتوری براساس قرارگیری آثار در موقعیت جغرافیایی ایران در این مجموعه ساخته شده‌اند. از همین روست که میدان امام خمینی(ره) در بخش مرکزی، بیستون در غرب و خلیج‌فارس در جنوب این باغ قرار گرفته است. مبلغ ورودی برای بازدید از این باغ‌موزه 2 هزار تومان است. این در حالی است که تا 8 ماه قبل قیمت بلیت برای بازدید از این موزه بیشتر بود. اکنون با واگذاری این موزه به شهرداری منطقه نه تنها قرار است امکانات بیشتری به این مجموعه وارد شود که اهالی محله نیز راحت‌تر می‌توانند از فضای باز آن استفاده کنند. دیدار ما از این موزه درست زمانی است که سردی هوا مانع از اولویت شهروندان برای دیدار از یک باغ‌موزه با فضای باز می‌شود. البته آلودگی هوا نیز مزید علت شده است. در این شرایط به جز چند نفری کسی در باغ گردش نمی‌کند.
«سیدپژمان بازرگانی» مدیر مجموعه معتقد است اطلاع‌رسانی ضعیف درباره این باغ نیز تا حدودی موجب شده تا شهروندان کمتری برای بازدید از این مجموعه به اینجا بیایید، اما شهرداری برای تغییر وضعیت این مجموعه برنامه‌های زیادی در دست اجرا دارد.

افزایش بار فرهنگی باغ‌موزه
 به گفته «سیدپژمان بازرگانی» مدیر باغ‌موزه مینیاتور با واگذاری این باغ به شهرداری منطقه امکانات جدیدی به آن افزوده می‌شود. کافه کتاب ایده جدید مسئولان برای علاقه‌مندان به کتاب است. بازرگانی می‌گوید: «باغ یک کافه دارد که در نظر داریم آن را به کافه کتاب تبدیل کنیم تا بار فرهنگی مجموعه افزایش یابد.» کافه این باغ اکنون برای این تغییرات بسته است؛ تغییراتی که اگر ایجاد شود این باغ را به پاتوق دوستداران اهل مطالعه تبدیل می‌کند. به گفته بازرگان قرار است 200 عنوان کتاب به این کافه اضافه شود تا محیط زیبا و متفاوتی را برای گردشگران ایجاد کند. فروشگاه محصولات زنان سرپرست خانوار هم از جمله امکانات دیگری است که تا چندی دیگر در این باغ افتتاح می‌شود. مدیر باغ‌موزه مینیاتور می‌گوید: «پیش از این فضایی به‌عنوان انبار و مرکز فروش موادخوراکی در این مجموعه قرار داشت که اکنون به نمایش عکس این فضا را برای فروش محصولات زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته‌ایم و در اسرع وقت این امکانات را در مجموعه قرار می‌دهیم.» البته تغییرات به همین‌جا ختم نمی‌شود. تجهیزات این مرکز با نواقصی روبه‌رو بود که در این مدت به تدریج در حال برطرف شدن است. 2 فواره اصلی این باغ فعال شده است؛ یکی فواره میدان پارس که در ابتدای بخش ورودی باغ قرار دارد و دیگری فواره آبشار سنگی شوشتر که یکی از آثار تاریخی این مجموعه است. نمایشگاه میراث فرهنگی نیز در زیر پل فیروزه قرار دارد. پل فیروزه درست در مرکز اصلی باغ‌موزه ساخته شده و همه این آثار اطراف این پل بلند ساخته شده و شهروندان می‌توانند چشم‌اندازی کامل از آثار داشته باشند.

بازدید رایگان، استقبال بیشتر
«عباس علی‌نژاد» دبیر شورایاری محله کرمان واگذاری این مرکز را به شهرداری منطقه یک اتفاق خوب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «از زمانی که مدیریت این باغ به دست شهرداری منطقه افتاده وضعیت برای ما و شهروندان بهتر شده است. ما امسال توانستیم به راحتی با رایزنی با شهرداری منطقه افتتاحیه مراسم‌های مختلفی را در این باغ برگزار کنیم.» وی می‌افزاید: «درحالی که وقتی این باغ زیر نظر شهرداری تهران بود برای برگزاری مراسم باید با شهرداری تهران نامه‌نگاری می‌کردیم و این شرایط را کمی طولانی می‌کرد و مجبور بودیم که مراسم‌هایمان را در جلو باغ و در بوستان تمدن برگزار کنیم.» وی همچنین درباره قیمت بلیت این مرکز می‌گوید: «پیش از این قیمت بلیت این مرکز 3 هزارتومان بود که اکنون کاهش یافته است. اگر بازدید از این باغ رایگان شود استقبال شهروندان از این مجموعه بهتر خواهد شد و‌‌ تردد اهالی محله به این موزه راحت‌تر می‌شود.»

هدف درآمدزایی نیست
 به گفته بازرگانی هزینه 2 هزار تومانی که شهرداری برای ورودی این مرکز دریافت می‌کند با هدف حفظ و نگهداشت این باغ در یک مجموعه در بسته گرفته می‌شود. طبق توضیحات وی این مبلغ در بازدیدهای مدارس، ارگان‌ها و... به نصف قیمت کاهش می‌یابد. همچنین جانبازان، معلولان و افرادی که دارای کارت منزلت هستند می‌توانند به‌طور رایگان از این باغ دیدن کنند. بازرگانی می‌گوید: «هدف شهرداری از این باغ درآمدزایی نیست وگرنه با ایجاد فروشگاه‌ها و بازارچه‌های مختلف می‌توانست درآمدزایی کند. درحالی که هدف نگهداری درست از این مجموعه است.» وی از ظرفیت‌های ویژه این باغ هم می‌گوید: «نباید نسبت به این مجموعه فقط نگاه منطقه‌ای داشت چراکه اینجا یک باغ‌موزه فرامنطقه‌ای است و ما بازدیدکننده خارجی هم داریم. اینجا ظرفیت زیادی برای معرفی به گردشگران خارجی دارد چراکه بسیاری از توریست‌ها و گردشگرانی که فرصت بازدید از کل شهرهای ایران را ندارند می‌توانند با حضور در این مجموعه آثار تاریخی شهرهای مختلف ایران را ببینند. شهرداری در حال تلاش است تا از طریق سامانه گردشگری خود بازدیدهای این باغ را توسعه دهد.»

کمبود امکانات سرگرم‌کننده
«ثنا کریمی» یکی از بازدیدکنندگان این مجموعه است که اگرچه این مجموعه را جذاب توصیف می‌کند، اما معتقد است که امکانات موزه زیاد نیست. او می‌گوید: «ببینید این موزه هم فضای خوبی دارد و هم اینکه برای ساخت این ماکت‌ها زحمت زیادی کشیده شده است. من از دیدن این ماکت‌ها بسیار لذت بردم. اما ‌ای کاش امکانات این مجموعه افزایش یابد. اینجا فقط چند ماکت دارد با یک نمایشگاه بزرگ عکاسی که در آن عکس‌های آثار تاریخی گذاشته شده است. اگر سرگرمی‌های دیگری هم به این باغ‌موزه اضافه شود به نظرم جذابیت آن بیشتر می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code