منطقه 8

قدم به قدم برای حذف مشکلات

نویسنده: معصومه مهدیانی
در ادامه بررسی مشکلات محله‌ها، به سراغ محله فدک رفتیم و پای حرف‌های اهالی درباره 3 مشکل اصلی محله‌‌شان نشستیم. محله‌ای که یکی از قدیمی‌ترین محله‌های منطقه به شمار می‌رود و زمان شکل‌گیری‌اش به دهه 30 برمی‌گردد...
1396/09/13
 در ادامه بررسی مشکلات محله‌ها، به سراغ محله فدک رفتیم و پای حرف‌های اهالی درباره 3 مشکل اصلی محله‌‌شان نشستیم. محله‌ای که یکی از قدیمی‌ترین محله‌های منطقه به شمار می‌رود و زمان شکل‌گیری‌اش به دهه 30 برمی‌گردد. این محله یکی از بزرگ‌ترین محله‌های منطقه است که ساکنانش به رغم زندگی در فضای سرسبز و خوش آب و هوا، با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که‌گاه آسایش و رفاهشان را برهم می‌زند. مشکلاتی از قبیل نبود جای پارک، یکطرفه شدن خیابان‌ها و سردرگمی در خیابان‌ها، نبود سرویس بهداشتی، وضعیت نامناسب آبگیرها و.... به سراغ دبیر شورایاری محله و تعدادی از اهالی رفتیم تا از مشکلات این محله جویا شویم.

مشکل اول:
نبود جای پارک

اگر گذرتان به خیابان گلستان و خیابان‌های اطراف پارک فدک افتاده باشد، قطعاً مشکل اهالی این محدوده را به خوبی لمس کرده‌اید  ، مشکل نبود جای پارک و جای خالی پارکینگ عمومی در اطراف پارک فدک. «روح‌الله‌ صادقی» دبیر شورایاری محله در خصوص این مشکل می‌گوید: «از زمانی که به خاطر داریم، محله فدک به علت وجود پارک فدک که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های منطقه به شمار می‌رود، با مشکل جای پارک مواجه بوده است. چندین سال است که برای حل مشکل پارکینگ عمومی در محله تلاش و درخواست ساخت یک پارکینگ را مطرح کردیم. امیدواریم به‌زودی این مشکل حل شود و اهالی این محله از دردسر پیدا کردن جای پارک در اطراف پارک فدک نجات پیدا کنند.» در ادامه حرف‌های دبیر شورایاری به سراغ تعدادی از اهالی می‌رویم. «رضا دمیرچی» یکی از کاسبان خیابان فدک است که در این‌باره می‌گوید: «شما هر ساعت از روز که به این محدوده بیایید، با مشکل نبود جای پارک مواجه می‌شوید. گاهی اهالی بر سر جای پارک با یکدیگر درگیر می‌شوند که این اصلاً خوشایند نیست.» «احسان پورآسا» نیز یکی دیگر از اهالی محله است که می‌گوید: «سؤال من این است که وقتی در اطراف پارک به این بزرگی سرای محله، خانه فرهنگ و فرهنگسرا می‌سازند، نباید به فکر پارکینگ برای مراجعه‌کنندگان باشند؟ از طرف دیگر با ساخت یادمان شهدا به جمعیت مراجعه‌کنندگان این محله افزوده شد که همین موضوع نبود جای پارک را بیش از پیش نمایان کرد.»

پاسخ مسئول:
بهمن نوری‌ـ شهردار منطقه
راه‌اندازی پارکینگ؛ به زودی

بهمن نوری شهردار منطقه در خصوص این مشکل اهالی می‌گوید: «طی هماهنگی‌های صورت گرفته با آموزش و پرورش منطقه، به‌زودی محوطه هنرستان کارآموز به پارکینگ عمومی این محدوده تبدیل می‌شود. این هنرستان درست در مقابل پارک فدک قرار دارد و می‌تواند پاسخگوی نیازهای اهالی این محدوده باشد.»

مشکل دوم:
بازشدن چهارراه سمنگان

دومین مشکل اهالی محله فدک، سردرگمی در خیابان‌های یکطرفه محله برای دسترسی به بزرگراه رسالت است. از همین رو اهالی درخواست داشتند که چهارراه سمنگان مجدداً باز و در صورت امکان دو طرفه شود. روح‌الله‌ صادقی در این خصوص نیز می‌گوید: «مدتی است که اهالی از وضعیت یکطرفه بودن خیابان سمنگان گلایه دارند. درخواست اهالی این بوده که در تقاطع سمنگان و گلبرگ چراغ قرمز نصب شود و محدوده بالای گلبرگ نیز به سمت بزرگراه رسالت یکطرفه و یا دوطرفه شود. این درخواست متأسفانه تاکنون مورد موافقت راهنمایی و رانندگی و معاونت ترافیک منطقه قرار نگرفته است.» «بهزاد حسینی» یکی از کاسبان خیابان سمنگان می‌گوید: «در گذشته تقاطع خیابان سمنگان و گلبرگ باز و محدوده خود خیابان نیز دو طرفه بود. آن زمان هیچ مشکلی برای رفت‌وآمد نداشتیم و همه چیز بسیار خوب بود اما با یکطرفه شدن این خیابان و بسته شدن تقاطع ما باید مسیری اضافه را طی کنیم تا به بزرگراه رسالت و یا سمنگان جنوبی برویم. این اتفاق با کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا مغایر است.» «امیر رفیعی» یکی دیگر از ساکنان محله نیز می‌گوید: «تنها درخواست ما باز شدن تقاطع سمنگان است. حال اگر دو طرفه نمی‌شود اشکالی ندارد. حداقل این خیابان را به سمت رسالت یکطرفه کنند.»

پاسخ مسئول
حامد میرزابیکی‌ـ معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه:
بازگشایی سمنگان امکان‌پذیر نیست

حامد میرزابیکی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه درباره این مشکل اهالی می‌گوید: «سال گذشته این درخواست شهروندان را شبیه‌سازی کردیم اما به این نتیجه رسیدیم که با انجام این کار شرایط در محدوده گلبرگ بسیار نامناسب و ترافیک سنگینی در این محدوده ایجاد می‌شود. انجام این کار تنها موجب کوتاهی طول سفر می‌شود اما در زمان، ترافیک و اتلاف انرژی تأثیری نخواهد داشت. از همین رو اجرای این درخواست غیرممکن است.»

مشکل سوم:
نبود سرویس بهداشتی

یکی دیگر از درخواست‌های اهالی محله فدک ساخت سرویس بهداشتی در اطراف ایستگاه مترو فدک است. پیش از این در داخل ایستگاه سرویس بهداشتی وجود داشت که به علت داشتن پله‌های بسیار زیاد، دسترسی به آن برای اغلب اهالی سخت بود.
«ایاز ‌نژادی» یکی از رانندگان خطی این محدوده است که می‌گوید: «در این محدوده هیچ سرویس بهداشتی عمومی برای اهالی وجود ندارد. در حالی که در کنار اغلب ایستگاه‌های مترو منطقه این امکان برای اهالی دیده شده است.
از همین رو بارها درخواست ساخت یک سرویس بهداشتی را در این محدوده مطرح کردیم که خوشبختانه قرار است به‌زودی ساخته شود.»
«غلامعباس حق‌وردی» نیز می‌گوید: «مترو فدک یک سرویس بهداشتی دارد اما آنقدر در جای نامناسبی ساخته شده که کمتر کسی از آن استفاده می‌کند. سرویس بهداشتی باید در بیرون از ایستگاه مترو ساخته شود که برای همگان قابل دسترسی باشد.»

ساخت سرویس؛ به‌زودی
دبیر شورایاری محله فدک درخواست اهالی برای ساخت یک سرویس بهداشتی در بیرون از مترو را پیشتر مطرح و عنوان می‌کند: «بیش از همه، کاسبان و رانندگان ایستگاه‌های تاکسی درخواست ساخت یک سرویس بهداشتی را در این محدوده داشتند. از همین رو موضوع را با مدیریت شهری منطقه در میان گذاشتیم که خوشبختانه با قول مساعد مسئول خدمات شهری تا پایان بهمن ماه شاهد ساخت 6 چشمه سرویس بهداشتی در بیرون از ایستگاه مترو فدک خواهیم بود.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code