منطقه 8

مشـکلات محــله را ببینید

نویسنده: معصومه مهدیانی
محله لشکر غربی در جنوب غربی منطقه ما قرار دارد. محله‌ای که به گفته اهالی سال‌هاست مسئولان مشکلاتش را نمی‌بینند و یا بی توجه از کنارش عبور می‌کنند....
1396/08/29
 محله لشکر غربی در جنوب غربی منطقه ما قرار دارد. محله‌ای که به گفته اهالی سال‌هاست مسئولان مشکلاتش را نمی‌بینند و یا بی توجه از کنارش عبور می‌کنند. سرتاسر محله را که بگردید چشماهایتان کمتر به بوستان و فضای سبز می‌افتد. البته اینجا خبری از پارکینگ و مراکز تفریحی برای جوانان هم نیست بلکه به جایش تا چشم کار می‌کند خانه‌ها و مغازه‌های قدیمی، وانت‌بارها، حمام‌های مخروبه، کوچه‌پسکوچه‌های باریک و ناهموار است. برای شنیدن مشکلات اهالی این محله قدیمی سری به خیابان فتاحی و کوچه‌هایش زده‌ایم.

 معضلی به نام جای پارک و وانتی‌های میوه‌فروش
از همان ابتدای خیابان فتاحی با حجمی از خودورها مواجه می‌شوید که در دو طرف خیابان پارک شده‌اند و فضای کمی برای عبور و مرور خودروها باقی گذاشته‌اند. «صادق جعفرپور» مدیر محله لشکر غربی در خصوص نبود پارکینگ در این محله می‌گوید: «نخستین درخواست اهالی این محله ساخت یک پارکینگ طبقاتی است. این خیابان بافتی تجاری دارد و رفت‌وآمد در آن بالاست. از همین رو اغلب مواقع اهالی برای پیدا کردن جای پارک با یکدیگر درگیر می‌شوند. در شرایط عادی هم ساکنان این خیابان برای پیدا کردن جای پارک مشکل دارند چه برسد به اینکه این خیابان محل تجمع وانت‌بارها و میوه‌فروش‌های دوره‌گرد هم باشد. حضور این وانتی‌ها شرایط را برای اهالی بدتر می‌کند.»
«قاسم مختاری» یکی از کاسبان این خیابان است که از 16 سال پیش در این محله زندگی می‌کند. او می‌گوید: «بیرون مغازه من را که نگاه کنید پر است از وانتی‌هایی که برای فروش میوه به اینجا آمده‌اند. مگر یک خیابان باریک چقدر فضا دارد که این همه وانتی در اینجا جمع می‌شوند. درست است که محله ما مشکلات زیادی دارد اما به نظر من نبود پارکینگ یکی از مهم‌ترین مشکلات ساکنان این خیابان و محله است.»

 جولان معتادان در کنارگذر امام علی(ع)
بارها مشکلات اهالی محله لشکر غربی در خصوص تجمع معتادان و اراذل و اوباش در کنارگذر امام علی(ع) در همین روزنامه همشهری محله منتشر شده و به گوش مسئولان رسیده است اما تا زمانی که جای نیروهای انتظامی در این محله خالی باشد، این مشکل ادامه خواهد داشت. جعفرپور می‌گوید: «چندین و چند بار راجع به این مشکل حرف زدیم و درخواستمان را به گوش مسئولان رساندیم اما تاکنون راه به جایی نبردیم. فضای تاریک و دنج این کنارگذرها بهترین محل برای تجمع معتادان و اراذل و اوباش است. بسیاری از اهالی برای رفت‌وآمد به خانه‌هایشان با مشکل مواجه شده‌اند و این موضوع موجب اعتراض آنها شده است. با توجه به جرم‌خیز بودن این فضاها است که درخواست حضور دائمی نیروهای انتظامی را در محله داریم.» «سمانه کاظمی» یکی از کاسبان و اهالی این محله است که وقتی از او درباره این مشکل می‌پرسیم، می‌گوید: «در این محله که امنیت نداریم. کافی است حرفی راجع به حضور اراذل و اوباش و معتادان بزنیم و عکس‌مان در روزنامه چاپ شود. مگر از فردا می‌توانیم سرکارمان بیایم؟ مسئولان یکبار هم که شده همسر و فرزندانشان را در تاریکی غروب به این محدوده بیاورند تا معنای ترس و نبود امنیت را به خوبی درک کنند.»
 
جای خالی فضای سبز و زمین چمن
یکی دیگر از مشکلات اهالی این محله نبود فضای سبز و زمین چمن برای تفریح جوانان است. نزدیک‌ترین فضای سبز به این محله، فضای سبز و بوستان کوثر است که به علت فضای کوچکی که دارد پاسخگوی نیازهای اهالی این محدوده نیست. مدیر محله لشکر غربی می‌گوید: «اینجا تا چشم کار می‌کند، بافت فرسوده وجود دارد. هیچ سرسبزی برای روحیه دادن به اهالی در این محله نمی‌بینید. سالمندان این محله، هیچ فضایی برای نشستن و استراحت در محله‌شان ندارند. علاوه بر این جوانان محله نیز هیچ زمین چمن و بازی ندارند که بتوانند اوقات بیکاری و استراحتشان را در آنجا سپری کنند.»
«امیر گودرزی» یکی از جوانان محله است که می‌گوید: «وقتی می‌گوییم این محله فراموش شده یعنی همین. کدام محله‌ای را پیدا می‌کنید که پارک و زمین چمن نداشته باشد؟ می‌گویند جا نداریم؟ این همه فضای بلااستفاده و مخروبه در محله‌مان وجود دارد که یکی از آنها درست در کنار مغازه ماست. 3 حمام مخروبه اینجا وجود دارد که می‌توان با تملک و تغییر کاربری، فضای فرهنگی و تفریحی برای اهالی ایجاد کرد.»

 کوچه‌های ناهموار
کوچه‌های باریک و پر از ناهمواری از دیگر مشکلات اهالی محله لشکر غربی است. این کوچه‌ها نه تنها برای رفت‌وآمد معلولان مناسب نیست بلکه افراد عادی نیز گاهی از عبور در این کوچه‌ها به ستوه می‌آیند.
«اصغر اویسی» یکی از اهالی محله است که صدای اعتراضش بلند می‌شود و می‌گوید: «هزار بار هم بگوییم باز کسی‌کاری انجام نمی‌دهد. مگر برای پیاده‌روهای این محله‌کاری کردند که برای کوچه‌های ناهموارش‌کاری انجام دهند. هر از گاهی یک نفر برای بازدید می‌آید و می‌رود. همین و بس. ما به این بی‌مهری‌ها عادت کرده‌ایم. مگر محله‌های اطراف چقدر با ما فاصله دارند، اما آنها کجا و محله ما کجا. از اینها که بگذریم بارها گفتیم این محله پاتوق وانتی‌ها شده است. آخرش چه شد؟ دو خودور از شهرداری می‌آیند و تا ساعت 3 اینجا توقف دارند. اما داخل خودروها را که ببینید خبری از نیروهای شهرداری نیست. خودرو را خالی می‌گذارند و می‌روند. وانتی‌ها هم این را فهمیده‌اند و همچنان به کارشان ادامه می‌دهند.»

 پاسخ مسئول:
اتفاقات خوب در راه است
برای پیگیری مشکلات اهالی خیابان فتاحی با شهردار ناحیه 3 گفت‌وگو می‌کنیم. او می‌گوید: «در این محله چندین مشکل متعدد وجود دارد که رسیدگی به آنها نیازمند زمان است. نخستین مشکل در خصوص وانت‌بارها است.
شهرداری ناحیه چندین نیرو برای برخورد با این وانتی‌ها دارد که در سطح ناحیه به‌صورت چرخشی حضور دارند. قبلاً این وانتی‌ها در خیابان شهید مدنی فعالیت می‌کردند که با برخورد قاطع نیروها از این محدوده جمع شدند و اکنون به خیابان‌های حاشیه‌ای از جمله فتاحی رفته‌اند. در این خیابان نیز بارها نیروها با این افراد درگیری داشتند اما متأسفانه فعلاً راه به جایی نبرده‌اند. همین که نیروها می‌روند، این افراد مجدداً به خیابان برمی‌گردند. ما نیز نمی‌توانیم نیروهای گشتی را به‌صورت 24 ساعته در این خیابان مستقر کنیم.»
بهرام مظفری‌پور ادامه می‌دهد: «مشکل بعدی در خصوص پیاده‌روها و کوچه‌هاست. طی بازدیدهایی که داشتیم به‌زودی اتفاق‌های خوبی در این حوزه خواهد افتاد. با این وجود باز هم مردم می‌توانند به‌صورت مستقیم مشکلاتشان را از طریق شماره 77269974 با من در میان بگذارند. تمام تلاش ما حل مشکلات مردم است اما باید قبول کنیم که در محله‌ای با این بافت حل برخی از مشکلات زمان می‌برد.» او در خصوص مشکل تجمع معتادان در حاشیه امام علی(ع) نیز می‌گوید: «گشتی در این محدوده حضور دارد که هر شب معتادان را از حاشیه بزرگراه جمع‌آوری می‌کند اما این افراد روز بعد از کمپ خارج می‌شوند و به همانجای قبلی برمی‌گردند. ما‌کاری به جز جمع‌آوری نمی‌توانیم انجام دهیم. در خصوص تملک حمام‌های مخروبه و ساخت پارکینگ و مراکز فرهنگی نیز اداره املاک شهرداری باید تصمیم نهایی را اخذ کند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code