منطقه 8

کمتر بسوزان

نویسنده: فاطمه کاظمی
فصل سرما از راه می‌رسد و دوباره بحث بهینه‌سازی مصرف گاز نقل محافل می‌شود. درست هم البته همین است که مصرف بهینه نعمات خداوند اصل اساسی زندگی شهروندی شود و صد البته این موضوع ربطی ندارد به اینکه ما دومین منابع گازی جهان را در اختیار داریم...
1396/09/13
 فصل سرما از راه می‌رسد و دوباره بحث بهینه‌سازی مصرف گاز نقل محافل می‌شود. درست هم البته همین است که مصرف بهینه نعمات خداوند اصل اساسی زندگی شهروندی شود و صد البته این موضوع ربطی ندارد به اینکه ما دومین منابع گازی جهان را در اختیار داریم. به هر حال در صفحه راهنمای این هفته تلاش کرده‌ایم که مجموعه‌ای از عوامل مؤثر در کاهش مصرف گاز در سرما شامل اقدامات در خانه و بیرون از خانه را برای شما ارائه کنیم.

 طرح نو برای خانه
بهتر است در فصل سرما کمی لباس بپوشیم و گرم کردن خود را تنها به وسایل گرماشی حواله ندهیم.

استفاده از پرده‌های ضخیم و بلند، اتلاف حرارت از منزل شما را کاهش می‌دهد.

استفاده از بخاری‌هایی با بازده بالا، استاندارد، دارای برچسب انرژی با رده‌های بالا را در دستور کار قرار دهید.

در صورت استفاده از شوفاژ استفاده از شیر‌های ترموستاتیک استفاده کنید.

اصولاً نباید خانه را آنقدر گرم کنید که مجبور شوید پنجره‌ها را باز کنید.

در آشپزی سعی کنید که ظروف بزرگ را روی شعله‌های بزرگ و ظروف کوچک را روی شعله‌های کوچک بگذارید.

وقتی آب جوش می‌آید، برای ادامه جوش آن می‌توان شعله را تا حد زیادی کم کرد. زیرا بالا بودن شعله کمکی به ادامه روند آشپزی یا پخت نمی‌کند.

 درز همه پنجره‌ها را با درز‌گیر بپوشانید. البته توجه داشته باشید، در صورتی که از بخاری گازی استفاده می‌کنید و یا پکیج شما از هوای داخل منزل استفاده می‌کند و دودکش دو جداره ندارد، باید حتماً قسمتی از درز‌ها را برای تأمین هوای تازه باز بگذارید.

در صورت پخت‌و‌پز و استفاده از اتو و دیگر لوازمی که به‌صورت عادی گرمازا هستند، حرارت تولیدی از شوفاژ و بخاری را کاهش دهید، حرارت حرارت است، مستقل از منبع آن.

 ترموستات آب گرمکن را پایین بیاورید. ترموستات‌ها معمولاً در ۶۰ درجه تنظیم می‌شوند درحالی‌که ۵۰ درجه معمولاً کافی است. اگر هر خانواده دمای آب گرمکن خود را تا ۲۰ درجه پایین بیاورد می‌توان تا چند میلیون تن دفع دی‌اکسیدکربن کمتری در سال داشته باشیم.

اتاق را بیش از حد گرم یا سرد نکنید. در زمستان ترموستات را در روز روی ۲۰ درجه و در شب روی ۱۳ درجه تنظیم کنید. در تابستان، آن را روی ۲۵ نگه دارید. پایین آوردن حتی ۲ درجه ترموستات در طول زمستان تا ۶‌درصد تولید دی‌اکسیدکربن مربوط به گرمایش را پایین می‌آورد. این یعنی ۱۹۵‌کیلوگرم کاهش تولید دی‌اکسیدکربن برای یک خانه عادی.

آبگرمکن خانه را با جلیقه عایق بپوشانید که برای آبگرمکن‌های برقی ۵۰۰‌کیلوگرم و آبگرمکن‌های گازی ۱۰۰‌کیلوگرم دی اکسید کمتری در سال تولید کند.

دیوارها و سقف خانه را عایق کنید. این می‌تواند ۲۰ تا ۳۰‌درصد از قبض‌های مربوط به گرمایش خانه را بکاهد و تولید دی‌اکسیدکربن را ۱۴۰ تا ۲۱۰۰ پوند در سال پایین بیاورد.

پنجره‌های خانه را دوجداره کنید. تعویض پنجره‌های کنونی با شیشه‌های دوجداره برای خانه‌هایی که گرمایش گازی دارند نقش بسیار مؤثری در کاهش مصرف می‌کنند.

خروجی کانال‌های کولر را از داخل با پوشش‌های به حدکافی ضخیم بپوشانید.

از عایق‌های ویژه پنجره نیز می‌توان استفاده کرد. این عایق‌ها را که به شکل برچسب‌های شفاف ساخته می‌شوند به‌راحتی می‌توان بر روی شیشه پنجره‌ها چسباند و بخشی از خواص پنجره‌های دو جداره را در آنها به وجود آورد. این برچسب‌ها باعث می‌شوند ورود گرما در تابستان تا 80 درصد کاهش یابد. علاوه بر این انواع کم تابش این محصولات قادرند تلفات حرارتی و زمستانی را نیز تا 30 درصد کاهش دهند.

یکی از راه‌های صرفه‌جویی سوخت در فصل زمستان، بستن کامل درهای منزل و حتی اتاق‌هاست. اگر اتاق سردی دارید که داخل آن بخاری یا هیچ وسیله گرمازایی روشن نیست، باید در طول زمستان در آن را ببندید تا از ورود سرما به داخل خانه‌تان جلوگیری کنید.

به یاد داشته باشید که دودکش خانه شما سالم باشد. وجود هرگونه ترک در دودکش می‌تواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد.

لوله‌های‌ آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق‌بندی کنید و هرچند وقت یکبار به شوفاژخانه سر بزنید تا از نبود هرگونه ترکیدگی یا شکاف در لوله‌ها مطمئن شوید. درجه رادیاتور مرکزی را هم خیلی زیاد نکنید و آن را بنابر سرما یا گرمای هوا تنظیم کنید.

سعی کنید از شومینه استفاده نکنید. در صورت استفاده نکردن از شومینه، پوشاندن در شومینه بسیار کمک‌کننده است. این کار اثر دودکشی شومینه را شدیداً مهار می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code