منطقه 8

50 سـال انصاف و مردمداری

نویسنده:
حتماً نباید آدم خاصی باشید و یا برای انجام کارهای خیر یک خیریه بنا کنید. گاهی می‌شود با دادن یک جنس با کیفیت به دست اهالی و خوشرویی هم در زمره نیکوکاران قرار گرفت و دعای خیر مردم را پشت سر داشت...
1395/10/20
 حتماً نباید آدم خاصی باشید و یا برای انجام کارهای خیر یک خیریه بنا کنید. گاهی می‌شود با دادن یک جنس با کیفیت به دست اهالی و خوشرویی هم در زمره نیکوکاران قرار گرفت و دعای خیر مردم را پشت سر داشت. مدتی است که در سراسر منطقه طرحی به نام «کاسب حبیب الله» برگزار می‌شود که طی آن با همراهی و انتخاب مردم کاسبان نمونه انتخاب می‌شوند تا به پاس خدمات صادقانه‌شان، مورد تقدیر قرار بگیرند. این بار قرعه به نام محله مجیدیه افتاد؛ کاسب خوشنامی که در طول 50 سال گذشته هیچ‌گاه اعتماد مردم را فدای سود بیشتر نکرده و همواره برای ارائه اجناس باکیفیت به مردم تلاش کرده است.

به شیرینی پانیذ
مغازه «نیوک ابراهیمی» کاسب نمونه محله مجیدیه سال‌هاست که نخستین انتخاب اهالی این محله است؛ کسی که در طول 50 سال فعالیت خود در این محله ثابت کرده که جلب رضایت مشتری و دعای خیرشان سر سفره‌ها بیش از هرچیزی برایش ارزش دارد. وقتی وارد مغازه آقای ابراهیمی می‌شوید، بیش از هر چیزی مرتب بودن و چیدمان زیبای قفسه‌ها توجهتان را جلب می‌کند. اینجا از هرچیزی به اندازه در قفسه‌ها قرار می‌گیرد تا همیشه جنس‌های تازه دست مشتری داده شود نه جنس‌هایی که ماه‌ها در گوشه انباری گرد و خاک خورده‌اند. قبل از هر چیزی درباره نامی که برای مغازه انتخاب شده از او می‌پرسیم و او توضیح می‌دهد: «30 سالم بود که این مغازه را خریدم و کارم را در این محله شروع کردم. آن روزها مغازه زیادی در این خیابان نبود و تمام محله به خاطر خاکی و خلوت بودن، زمین فوتبال بچه‌ها بود. من همیشه عاشق شیرینی‌های اصیل ایرانی بودم و هیچ‌وقت خوردن آنها را از دست نمی‌دادم. برای همین وقتی خواستم این مغازه را باز کنم نخستین اسمی که به ذهنم رسید نام یک شیرینی اصیل و محبوب ایرانی به نام «پانیذ» بود.» او در ادامه درباره کسب و کارش می‌گوید: «از روزی که این کار را شروع کردم با خودم عهد بسته بودم که هیچ‌گاه جنس بی‌کیفیت دست مردم ندهم و خدا راشکر تا حالا که بیش از 50 سال از آن عهد می‌گذرد، به قولم پایبند بودم.» او ادامه می‌دهد: «من همیشه در بازار به دنبال بهترین جنس‌ها می‌گردم نه ارزان‌ترین‌ها برای همین هیچ‌وقت در مغازه‌ام جنس نامرغوب به مردم ارائه نمی‌دهم. از طرف دیگر هر جنسی که نزدیک تاریخ انقضایش می‌شود را از قفسه‌ها و یخچال‌ها برمی‌دارم تا مبادا کسی این اجناس را بردارد و از این مغازه ناراضی بیرون برود.»

قدردان مشتری
این روزها مغازه کوچک آقای ابراهیمی محل درآمد و گذران زندگی 3 خانواده است. او و 2 پسرانش هر روز صبح کرکره این مغازه را برای کسب روزی حلال بالا می‌دهند: «خوشحالم که پسرانم هم در کنار من کار می‌کنند و به ارزش‌ها و اعتقاداتی که من برای کسب روزی حلال معتقدم، پایبندند. البته آنها بیشتر از من سلیقه مردم امروز را می‌دانند و در همین راستا نیز به کیفیت اجناس بیشتر دقت می‌کنند و سعی می‌کنند تا بر اساس سلیقه و نظر اهالی این محله جنس خریداری کنند.» ابراهیمی که به خوش‌برخوردی با مشتری و تمیز و مرتب بودن در میان اهالی نیز معروف است، می‌گوید: «اگر مشتری نباشد ما هم کاسبی نمی‌کنیم و شرمنده زن و بچه‌مان می‌شویم. باید قدر مشتری‌هایمان را بدانیم برای همین همیشه سعی می‌کنم خوش برخورد باشم و با چهره خندان با مردم حرف بزنم.» او عنوان می‌کند: «راستش از اینکه برخی از کاسبان حرص پول را می‌خورند تعجب می‌کنم. از اینکه حاضر می‌شوند برای فروش یک قلم بیشتر هزار جور قسم بخورند بیزارم. من معتقدم که اگر جنس من خوب است نباید اصرار کنم که مشتری حتماً آن را از من بخرد چون بدون شک برای جنس خوب مشتری دیگری هم پیدا می‌شود و اگر هم با دروغ و قسم جنس بدی را به مشتری بفروشم او به من بدبین می‌شود، به‌علاوه اینکه نزد خداوند هم روسیاه می‌شوم.»

اجناس او زبانزد است
«غلامعلی مرادی‌نژاد» دبیر شورایاری محله مجیدیه درباره این کاسب حبیب‌الله ‌می‌گوید: «تمام کالاهای با کیفیت این مغازه زبانزد اهالی محله است. مردم بارها و بارها به ما مراجعه کرده‌اند تا از ایشان به خاطر احساس مسئولیتی که در قبال ارائه اجناس باکیفیت به مردم دارد، تقدیر کنیم. از سوی دیگر با اخلاق بودن، درستکاری، مشتری مداری و دست به خیری نیز از ویژگی‌های دیگر این کاسب است.»

پنیر مرغوب آقا نیوک
«امیر کاشانی» یکی از اهالی محله است که از سال‌ها پیش از این مغازه خرید می‌کند و به گفته خودش تاکنون ناراضی از اینجا بیرون نرفته است. او عنوان می‌کند: «تمام اجناس آقا نیوک یک طرف، پنیرهای محلی او یک طرف. من کسانی را سراغ دارم که از مناطق دیگر برای خرید این پنیر به اینجا می‌آیند و سال‌هاست به جز پنیر محلی آقا نیوک پنیر دیگری نمی‌خورند. از طرف دیگر تمیزی این مغازه و اجناسش نیز دلیل دیگری است که اینجا را انتخاب اول اهالی برای خرید می‌کند.»

خودتان قضاوت کنید
«سمیه امینی» یکی دیگر از اهالی محله است که در حین انتخاب حبوبات مورد نیازش، می‌گوید: «وقتی یک‌بار به اینجا بیایید و وضعیت مغازه را ببینید خودتان آن را با جاهای دیگر مقایسه می‌کنید. شما در اینجا هیچ گرد و خاکی روی اجناس نمی‌بینید در حالی که در اغلب مغازه‌ها بر روی اجناس گرد و خاک زیادی نشسته است. این نشان‌دهنده این است که هم نظافت این مغازه بسیار اساسی و خوب است و هم اینکه اجناس تازه به مردم ارائه می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code