منطقه 9

آرامش برباد رفته

نویسنده: رضا افراسیابی
حتماً شما هم بارها با سگ‌های ولگردی که در کوچه و خیابان‌های منطقه پرسه می‌زنند و باعث ایجاد ناامنی در محله‌ها می‌شوند، روبه‌رو شده‌اید...
1396/09/11
 حتماً شما هم بارها با سگ‌های ولگردی که در کوچه و خیابان‌های منطقه پرسه می‌زنند و باعث ایجاد ناامنی در محله‌ها می‌شوند، روبه‌رو شده‌اید. وجود سگ‌‌های ولگرد در ساعات مختلف شبانه‌‌روز به‌ویژه ساعات پایانی روز نه تنها امنیت ساکنان را به خطر می‌اندازد، بلکه به لحاظ بهداشتی نیز مشکلاتی را برای محله به دنبال دارد. چند سالی است که طرح جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در محله‌های منطقه اجرا می‌شود تا سطح امنیت بالا برود و مشکل اهالی در این رابطه کمتر شود. همین موضوع بهانه‌ای شد تا در گزارش پیش رو وضع جمع‌آوری سگ‌های ولگرد را در گفت‌وگو با رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه بررسی کنیم.

تاریکی شب و جولان سگ‌ها
«سعید محمود‌زاده» 15سالی می‌شود که در محله فتح صنعتی سکونت و از‌‌‌ تردد سگ‌های ولگرد در محل زندگی‌اش گله دارد. او درباره جولان سگ‌های ولگرد در محله‌اش می‌گوید: «بافت این محله به دلیل وجود کارگاه‌های صنعتی به شکلی است که روزها جنب‌وجوش زیادی در آن دیده می‌شود، اما شب‌ها که فعالیت این مراکز تعطیل می‌شود، محله سوت و کور است. علاوه بر این محله ما در حریم منطقه قرار گرفته و تعداد خانه‌های اطراف آن بسیار کم و فضای باز قابل توجهی در این اطراف وجود دارد که امکان ورود سگ‌های ولگرد را فراهم کرده است.» او در ادامه صحبت‌هایش درباره مشکلاتی که جولان سگ‌های ولگرد در محله ایجاد کرده توضیح می‌دهد: «همین چند وقت پیش بود که می‌خواستم به خانه بروم و سگ ولگردی دنبالم کرد. برای اینکه از شرش راحت شوم مجبور شدم به بالای تیر برق بروم‌ چون بارها مورد حمله سگ‌ها قرار گرفته‌ام و در این کار، هم حرفه‌ای شده‌ام و هم تند و تیز.» محمود‌زاده برای اینکه تجربه برخورد با سگ‌های ولگرد، دوباره برایش تکرار نشود، سعی می‌کند قبل از تاریکی هوا خودش را به خانه یا مکان‌های شلوغ برساند. او می‌گوید: «شاید باور نکنید، هر بار که با دوستانم بیرون می‌روم یک چشمم به ساعت است تا وقتم را طوری تنظیم کنم که قبل از تاریک شدن هوا به خانه برسم. اگر هم کارم طول بکشد حتماً آژانس می‌گیرم تا مشکلی برایم پیش نیاید.»

دردسرهایی که می‌کشیم
«مسعود صداقت پیشه» یکی از کاسبان محله امامزاده عبدالله(ع) است که به واسطه شغلش هر روز با تعداد زیادی از اهالی در ارتباط است. او همیشه صبح زود از خانه بیرون می‌زند تا سر کار برود و شب‌ها هم آخر وقت کرکره مغازه‌اش را پایین می‌کشد. صداقت‌پیشه می‌گوید: «بعضی وقت‌ها در محله ما سر و کله سگ‌ها پیدایشان می‌شود و به راحتی برای خودشان می‌روند و می‌آیند. وقتی سگی به کسی حمله می‌کند دو راه بیشتر ندارد. باید دونده ماهری باشد و خود را از معرکه نجات دهد، یا دل به دریا بزند و آمادگی مقابله با سگ را داشته باشد. البته من پیشنهاد می‌کنم افراد از همان راهی که آمده‌اند، به خانه‌ برگردند.» حضور سگ‌های ولگرد در محله ما همیشگی نیست، اما هر وقت که می‌آیند مشکلاتی ایجاد می‌کنند. این هم‌محله‌ای دائمی نبودن حضور سگ‌ها را تأیید می‌کند و می‌گوید: «شایسته است مسئولان سری به اینجا بزنند و از نزدیک وضع محله را مشاهده کنند تا ببینند اهالی چه دردسرهایی را تحمل می‌کنند.»

سکوت شب در اینجا معنا ندارد
«رسول فاضلی» در محله مهرآبادجنوبی زندگی می‌کند و بارها شاهد رفت‌ وآمد سگ‌‌ها در کوچه‌‌ها و خیابان‌ها بوده است. او می‌گوید: «سگ‌ها از مردم نمی‌ترسند و با دیدن شهروندان مثل قبل فرار نمی‌کنند. روزها در سایه دراز می‌کشند و اغلب شب‌ها پرسه می‌زنند. وقتی هوا تاریک می‌شود، شروع به پارس کردن‌های پی در پی می‌کنند که این صداها آرامش محله را برهم زده است.» فاضلی حرفش را این‌طور ادامه می‌دهد: «سگ‌ها ابتدای صبح و اوایل غروب برای پیدا کردن غذا به کوچه‌ها و کنار سطل‌های زباله می‌آیند. آنها با پاره کردن کیسه‌های زباله و پخش محتویات آن در محل، باعث آلوده شدن محیط می‌شوند. این امر خود سبب بروز مشکلات بسیاری برای ساکنان محله و کارگران شهرداری شده است. با توجه به افزایش قابل توجه آنها از مسئولان تقاضا داریم هرچه سریع‌تر نسبت به جمع‌آوری سگ‌ها اقدام کنند.»

45 متری زرند و فتح صنعتی محل تجمع سگ‌های ولگرد
«رضا خدابخش» دبیر دبیران شورایاری منطقه می‌رویم او معتقد است که منطقه ما از نظر حضور سگ‌های ولگرد شرایط بدی ندارد و اوضاع آنقدر‌ها هم نگران‌کننده نیست. خدابخش درباره محل تجمع سگ‌های ولگرد در منطقه ما می‌گوید: «سگ‌های ولگرد بیشتر در محله فتح صنعتی و محدوده 45متری زرند دیده می‌شوند. این جانوران در این محدوده‌ها بیشتر اول صبح یا آخر شب حضور دارند و در طول روز کمتر دیده شده‌اند.» او در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «خوشبختانه سگ‌های ولگرد مشکلی برای اهالی منطقه ما ایجاد نکرده‌اند و طبیعتاً اتفاقاتی مثل عقیم‌سازی و تیراندازی به سوی آنها اجرا نشده است.» به گفته خدابخش اجرای طرح جمع‌آوری سگ‌های ولگرد ادامه‌دار خواهد بود تا از بروز مشکلات احتمالی برای اهالی جلوگیری شود.

37 قلاده سگ را زنده‌گیری کردیم
مسئولیت جمع‌آوری سگ‌های ولگرد از محله‌های منطقه با اداره ساماندهی است که از ابتدای سال تا زمان تهیه گزارش 37 قلاده سگ در این رابطه جمع‌آوری شده‌اند. «حسین ابراهیمی» رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه درباره اینکه سگ‌های ولگرد منطقه ما از کجا سر و کله‌شان پیدا می‌شود، می‌گوید: «منطقه ما در همسایگی مناطق 21 و 18 قرار دارد که بافت این مناطق به‌گونه‌ای است که اطراف آنها فضای باز و بیابانی زیادی وجود دارد و سگ‌های ولگرد هم وارد این محدوده می‌شوند. سگ‌های ولگرد از این مناطق می‌آیند و البته فقط مربوط به محله‌های ما نیستند و در تمام شهر پراکنده شده‌اند. بیشتر مالکان کارگاه‌ها نیز در محله فتح صنعتی برای حفظ امنیت و جلوگیری از ورود سارقان در محوطه سگ نگه می‌دارند.» ابراهیمی اجرای طرح جمع‌آوری سگ‌های ولگرد را در ادامه افزایش امنیت محله‌ها و تأمین آسایش اهالی عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: «بعد از دریافت پیام شهروندان مبنی بر مشاهده سگ‌های ولگرد در یک محدوده سریع نیروهای ما به محل اعزام می‌شوند تا اقدام به جمع‌آوری سگ‌ها کنند. پس از آن سگ‌ها از طرف شرکت ساماندهی واکسینه و در محل مشخصی نگهداری می‌شود.» اهالی منطقه در صورت مشاهده سگ‌های ولگرد می‌توانند با سامانه 137 یا تلفن 66071552 تماس بگیرند تا مأموران زنده‌گیری محل اعزام شوند و اقدام به پاکسازی محل کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code