منطقه 9

آشتی با بازی‌های قدیمی

نویسنده: ثریا روزبهانی / دبیر منطقه 9
نقش بازی در روند رشد جسمانی و روحی‌ـ روانی کودکان انکارناپذیر است چراکه یکی از کارکردهای مهم بازی آماده کردن کودکان به دنیای بزرگسالی و ورود به جامعه است...
1396/04/03
نقش بازی در روند رشد جسمانی و روحی‌ـ روانی کودکان انکارناپذیر است چراکه یکی از کارکردهای مهم بازی آماده کردن کودکان به دنیای بزرگسالی و ورود به جامعه است. کودک بسیاری از مهارت‌های فردی و اجتماعی مورد نیاز برای زندگی آینده خود را از طریق همین بازی‌هایی که به نظر برخی افراد بی‌اهمیت جلوه می‌کند، می‌آموزد.
 بسیاری از متخصصان تعلیم و تربیت سفارش می‌کنند که مطالب آموزشی در کلاس‌های درس از طریق بازی آموزش داده شود و نتایج حاصله، گویای موفقیت استفاده از این شیوه است. بازی‌های سنتی قدیمی از قبیل هفت سنگ، عمو زنجیرباف، قایم موشک، گرگم به هوا، کی بود کی بود، لی لی، شیر و آهوها، وسطی و... ریشه در سنت‌های دیرینه مردم دارد و هنوز نسلی از آن افرادی که با این بازی‌ها اوقات فراغت خود را سپری می‌کردند نگذشته است. اکنون این بازی‌های سنتی، چند سالی است با عرضه محصولات دیجیتالی کم و بیش از یادها رفته‌اند. کودکان دیروز بیشتر اوقات خود را در کنار دوستان و بازی با وسایل ساده می‌گذراندند، آنها در این بازی‌ها می‌آموختند که چگونه از ابتدایی و ساده‌ترین وسایل و با ابتکار خود وسیله بازی فراهم کنند و این بازی‌ها باعث خلاقیت، توانایی و شکوفایی استعدادهای آنها می‌شد، بازی‌هایی که امروزه با ورود رایانه و بازی‌های رایانه‌ای رنگ باخته و به خاطره‌ای گنگ و دور تبدیل شده‌اند.
 بازی‌های سنتی چند دهه‌ای است که به دست فراموشی سپرده شده و حتی در بین کودکان و نوجوانان روستایی نیز کمتر مشاهده می‌شود، اما هنوز هم در محله امامزاده عبدالله(ع) و دیگر محله‌های منطقه ما این بازی‌های قدیمی و سنتی به فراموشی سپرده نشده و مانند گذشته رونق و برو بیایی برای خود دارد. با تعطیلی مدارس دوباره شور و هیاهوی کودکان در کوچه‌پسکوچه‌های منطقه جان گرفته و روحی تازه در کالبد بافت فرسوده محله‌ها دمیده است. شاید برای هر تازه واردی که از کوچه‌های منطقه می‌گذرد، رونق بازی‌های قدیمی خاله بازی جالب به نظر بیاید، اما دیدن این صحنه‌ها برای اهالی بومی وشهروندان قدیمی چندان عجیب نیست و به نوعی با زندگی آنها عجین شده است. البته بیشتر بچه‌های محله با در نظر گرفتن زمان خواب و استراحت خانواده‌ها، زمان بازی را تعیین می‌کنند تا مزاحم کسی نشوند. آنها به خوبی می‌دانند که به خاطر فضای کوچک کوچه‌های محله، حین بازی باید مراقب رهگذران، کودکان و سالمندان باشند.
در نتیجه اینکه هنوز هم به دلایل بسیاری بازی‌های قدیمی و سنتی در منطقه ما مخاطبانش را از دست نداده است و کودکان منطقه این دوران را با خاطرات خوش دوستی و بازی با همسن‌وسالانشان در همین کوچه‌های باریک یا به قولی کوچه‌های آشتی‌کنان پشت سر می‌گذارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code